سرطان سینه یا سرطان پستان چیست و انواع سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

سرطان سینه یا سرطان پستان چیست و انواع سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

سرطان سینه یا سرطان پستان(Breast cancer) یکی از شایعترین سرطان ها در زنان که بعد از سرطان پوست شایعترین سرطان در زنان در سراسر دنیا است. در این نوشته درخصوص عملکرد سینه/پستان زنان در سیستم بدن و همچنین نحوه ابتلا سینه/پستان به تومور یا سرطان توضیح داده می شود.

سینه(Breast) یا پستان زنان از مجموعه قسمت های مختلف و مجراهای متعدد تشکیل شده است. هر پستان از 15 تا 20 بخش که لوب(Lobe) نامیده می شوند، تشکیل شده است و هر لوب از لوب های کوچکتری به نام لوبولز(Lobules) تشکیل شده است. این لوبهای کوچکتر به چندین بالن کوچک به نام بالب(Bulbs) ختم می شوند که واحد تولید کننده شیر در سینه/پستان زنان است. این لوب ها، لوب های کوچکتر و بالن ها با لوله هایی به نام مجاری(Ducts) به یکدیگر متصل می شوند.

در هر سینه/پستان از رگ های خونی و رگ های لنفاوی تشکیل شده است. رگ های لنفاوی مایعی بدون رنگ به نام لنف(lymph) را حمل می کنند. رگ های لنفاوی، مایع لنف را بین غدد یا گره های لنفاوی که ساختارهای لوبیا شکلی هستند که در سراسر بدن وجود دارند، جابجا می کنند. آنها مواد موجود در لنف را فیلتر کرده و با امراض و عفونت ها مقابله می کنند. مجموعه ای از گره ها یا غدد لنفاوی در نزدیک سینه در ناحیه آکسیلا(Axilla) یعنی همان زیر بغل، در قفسه سینه و در استخوان ترقوه وجود دارند.

سرطان سینه یا سرطان پستان چیست و انواع سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

انواع سرطان سینه یا سرطان پستان کدامند؟

رایجترین نوع سرطان سینه/سرطان پستان، کارسینوما مجاری(ductal carcinoma) است که در سلول های مجاری های سینه آغاز می شود. سرطانی که در لوب ها و لوب های کوچکتر آغاز می شود، کارسینوما لوبی(Lobular carcinoma) و معمولا در هر دو سینه/پستان زنان بوجود می آید. سرطان سینه التهابی(Inflammatory breast cancer) نیز نوع کمتر رایجی از سرطان سینه یا سرطان پستان است که در آن سینه ها یا پستان ها زن گرم، قرمز و ملتهب می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 285
تعداد کل آرا: 2921
تعداد کل بازدیدها: 797248


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)