سرطان سر و گردن چیست؟ انواع سرطان گردن و سر کدامند؟

سرطان سر و گردن چیست؟ انواع سرطان گردن و سر کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/24

سرطان هایی که در یک طبقه بندی کلی به سرطان های گردن و سر(Head & Neck Cancers) دسته بندی می شوند، سرطان هایی محسوب می شوند که از سلول های اسکواموس(Squamous) که سطح مرطوب و غشاء مخاطی داخل سر و گردن را شکل می دهند(برای مثال داخل دهان، بینی یا گلو) آغاز می شوند. معمولا در حوزه و علم پزشکی از سرطان های سلول های اسکواموس به کارسینوما سلول های اسکواموس سر و گردن نام برده می شود. البته سرطان های سر و گردن در غدد بزاقی نیز روی می دهند ولی این نوع از سرطان های سر و گردن شیوع کمتری دارند. غدد بزاقی انواع مختلفی از سلول ها را دارند، در نتیجه انواع مختلفی از سلول ها ممکن است سرطانی شوند و بنابراین انواع مختلفی از سرطان های غدد بزاقی بوجود خواهند آمد.

سرطان سر و گردن چیست؟ انواع سرطان گردن و سر کدامند؟

سرطان سر و گردن در رده دیگر و یک تقسیم بندی دیگر به سرطان های مختلفی حسب قسمت های مختلف سر و گردن تقسیم می شوند.

سرطان های حفره دهانی(Oral Cavity): این سرطان ها شامل سرطان های لب، دو سوم قسمت جلویی زبان، لثه ها، قسمت زیرین گونه ها و لب(داخل دهان)، زیر زبان و داخل دهان، قسمت استخوانی بالای دهان و ناحیه کوچک لثه زیر دندان عقل.

سرطان های حلق/گلو(Pharynx/throat cancer): حلق/گلو حفره ای 5 اینچی است که از پشت بینی آغاز می شود و به مری منتهی می شود. حلق سه قسمت دارد قسمت حلق بینی(Nasopharynx) که قسمت بالایی حلق در پشت بینی است، حلق دهانی(Oropharynx) که قسمت میانی حلق و شامل صفحه نرم پشت دهان است و کف زبان و لوزه را شامل می شود و حلق حنجره(hypopharynx ) که قسمت پایین حلق محسوب می شود.

سرطان های حنجره(Larynx cancer): حنجره که همانطور که می دانید گذرگاهی در پشت حلق است و تارهای صوتی که صدای انسان را تولید می کنند در آن قرار دارند. حنجره بافت کوچکی که به اپیگلوتیس(epiglottis) معروف است نیز دارد که حنجره را می پوشاند و مانع از ورود هوا به این گذرگاه می شود.

سرطان های سینوس ها و حفره بینی: سینوس ها(Paranasal sinuses) فضاهای کوچکی در داخل استخوان سر هستند که بینی را می پوشانند. حفره بینی هم فضای خالی داخل بینی است.

سرطان های غدد بزاقی(Salivary glands): غدد بزاقی بیشتر در کف دهان و نزدیک استخوان فک قرار دارند و کار آنها تولید و ترشح بزاق است.

منبع: cancer.gov و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*