سرطان روده بزرگ چیست؟ نحوه ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان روده بزرگ کدامند؟

سرطان روده بزرگ چیست؟ نحوه ابتلا به سرطان روده بزرگ و انواع سرطان روده بزرگ کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/01

سرطان روده بزرگ(colorectal cancer)، نوعی از سرطان است که از روده بزرگ(Colon/Large intestine) یا راست روده آغاز می شود. به دلیل شباهت هایی که سرطان های روده بزرگ(Colon cancer) و سرطان راست روده(Rectal cancer) دارند معمولا این دو سرطان را در یک گروه در نظر می گیرند.

بیشتر سرطان های روده بزرگ با نوعی رشد در روده که به پلیپ(polyp) معروف است که در لایه درونی روده بزرگ یا راست روده ایجاد می شود. این نوع از پلیپ ها می توانند در طول دوره ای چند ساله به سرطان تبدیل شوند، اما تمامی پلیپ ها به سرطان تبدیل نمی شوند. احتمال تبدیل شدن پلیپ به سرطان به نوع پلیپ بستگی دارد. دو نوع پلیپ به شرح زیر وجود دارد:

پلیپ های آدنوماتوس(Adenomatous polyps/adenomas) که این نوع از پلیپ ها برخی مواقع به سرطان تبدیل می شوند. به این دلیل این نوع پلیپ ها را به حالت پیش سرطانی می گویند.

هایپرپلاستیک پلیپ و پلیپ های التهابی(Hyperplastic polyps and inflammatory polyps): این نوع از پلیپ ها شایع هستند، اما بطور کل پیش سرطانی نیستند. عوامل دیگری علاوه بر نوع پلیپ در ایجاد سرطان روده موثر هستند که می توان به اندازه پلیپ و تعداد پلیپ و وجود دیسپلاسیا در پلیپ اشاره کرد. اندازه بیش از 1 سانتی متری پلیپ، وجود بیش از یک پلیپ می توانند نشانه سرطانی بودن پلیپ باشد.

دیواره روده بزرگ از چند لایه تشکیل شده است، سرطان روده بزرگ در درونی ترین لایه روده بزرگ یعنی موکوسا(mucosa) آغاز شده و به سمت بیرون و لایه خارجی گسترش می یابد. هنگامیکه سلول های سرطانی در دیواره روده بزرگ قرار گیرند، می توانند وارد رگ های خونی یا رگ های لنفاوی شده و از این طریق به غدد لنفاوی و بخش های دیگر بدن سرایت کنند. مرحله پیشرفت و میزان گسترش سرطان روده بزرگ به میزان رشد آن به درون دیواره یا خارج از روده بزرگ یا راست روده بستگی دارد.

یادآور می شوم که از لحاظ تعریف راست روده و کالن(colon) در مجموع روده بزرگ(Large intestine/Large bowel) را تشکیل می دهند. بخش عمده روده بزرگ از کالن که لوله ای به طول تقریبی 150 سانتی متر(یک و نیم متر) تشکیل شده است(به همین جهت معمولا منظور از کلمه روده بزرگ همین قسمت است) و این بخش از حیث اینکه غذای هضم شده چگونه و در چه جهتی حرکت می کند نام های مختلفی که به ترتیب از قسمت بالا Ascending, Transverse, Descending  و Sigmoid Colon نام دارند که قسمت آخر به راست روده منتهی می شود.

روده کار جذب آب و نمک از باقیمانده غذای هضم شده را که از روده کوچک می آید را دارد، این ماده باقیمانده بعد از قسمت کالن(روده بزرگ) وارده راست روده(Rectum) شده و از آنجا از طریق مقعد خارج می شود.

انواع سرطان روده بزرگ

آدنوما کارسینوما(Adenocarcinomas): این نوع از سرطان روده بیش از 95% از انواع شایع سرطان روده را تشکیل می دهد. این نوع از سرطان ها از سلول هایی آغاز می شود که موکوس نام دارد و کار روان کردن داخل کالن و راست روده را انجام می دهند. معمولا هرگاه از سرطان روده صحبت می شود، این نوع از سرطان روده منتظر است.

تومورها کارسینوید(Carcinoid tumors) نوعی کمتر شایعی از سرطان روده بزرگ هستند که از سلول های هورمون ساز روده بزرگ آغاز می شوند.

تومورهای استرومال روده- معده ای(Gastrointestinal stromal tumors/GISTs) از دیواره کالن آغاز می شوند.

لیمفوماس(Lymphomas): سرطان سیستم ایمنی بدن است که معمولا از غدد لنفاوی آغاز می شود، اما بعضا از دیگر اعضای بدن مانند روده بزرگ یا راست روده هم آغاز می شوند.

سارکوما(sarcoma): از رگ های خونی، لایه های عضلانی و دیگر بافت های اتصالی دیواره راست روده و روده بزرگ آغاز می شود. این نوع از سرطان روده بزرگ یا راست روده نادر هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339641

نظرات کاربران

*