سرطان دهانه رحم چیست و انواع سرطان دهانه رحم کدام است؟

سرطان دهانه رحم چیست و انواع سرطان دهانه رحم کدام است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/30

دهانه رحم(cervix/uterine cervix)، قسمت پایین رحم است و قسمتی است که بدنه رحم را به واژن که کانال مخصوص خروج نوزاد است، متصل می کند.

دهانه رحم دو قسمت داشته و دو نوع سلول در دهانه رحم وجود دارد. قسمتی از رحم که به بدنه رحم نزدیک است، دهانه داخلی رحم(endocervix) نام دارد و از سلول های غده ای تشکیل شده است. قسمت از دهانه رحم که به واژن/مهبل نزدیک است دهانه رحم خارجی(exocervix) نام داشته و با سلول های اسکواموس(squamous) پوشانده شده است. این دو قسمت از دهانه رحم یا گردن رحم در قسمتی که به آن منطقه تحول(Transformation zone) می گویند، به یکدیگر می رسند که این قسمت در طول زمان و هنگام زاییدن تغییر می کند.

بیشتر سرطان های دهانه رحم(Cervical cancers) که به آن سرطان گردن رحم هم می گویند بیشتر در منطقه تحول(Transformation zone) ایجاد می شوند. این سلول ها ناگهانی به سلول های سرطانی تبدیل نمی شوند، بلکه ابتدا به سلول های پیش سرطانی تبدیل شده و سپس به سلول های سرطانی. این فرایند تغییر سلول های پیش سرطانی به سلول های سرطانی ممکن است چندین سال بطول انجامد. در بسیاری از زنان سلول های پیش سرطانی دهانه رحم بدون هیچگونه درمانی از بین می روند. اما بعضا این سلول های پیش سرطانی به سلول های سرطانی تهاجمی تبدیل می شوند. بدین منظور بهتر است که سلول های پیش سرطانی پیش از تبدیل شدن به سلول های سرطانی خطرناک درمان شوند.

انواع سرطان های دهانه رحم/سرطان های گردن رحم کدامند؟

سرطان دهانه رحم یا سلول های پیش سرطانی دهانه رحم را می توان از لحاظ کیفیتی که دارند، در زیر میکروسکوپ طبقه بندی کرد. انواع اصلی سلول های سرطانی شامل کارسینوما سلول های اسکواموس(Squamous cell carcinoma) و آدنوکارسینوما(Adenocarcinoma) می شود.

بیشتر سرطان های دهانه رحم از نوع کارسینوما سلول های اسکواموس هستند. این سلول های سرطانی دهانه رحم در ناحیه دهانه رحم خارجی ایجاد می شوند و ویژگی های سلول های اسکواموس را در زیر میکروسکوپ از خود نشان می دهند. کارسینوما سلول های سرطانی معمولا در ناحیه/منطقه تحول(transformation zone) دهانه رحم ایجاد می شوند.

نوع دیگر سرطان های دهانه رحم از نوع آدنوکارسینوما است. آدنوکارسینوما، سرطان هایی هستند که در سلول های غده ای شکل می گیرند. این نوع از سرطان دهانه رحم/گردن رحم در سلول های غده ای ترشح کننده موکوس(نوعی بزاق) ایجاد می شوند.

در موارد نادر که می توان آن را نوع سوم سرطان دهانه رحم دانست، ترکیبی از دو نوع سرطان دهانه رحم فوق است که به آن کارسینوما آدنواسکواموس(Adenosquamous carcinomas) یا کارسینوما ترکیبی(mixed carcinomas) می گویند. سرطان ها یا زائده هایی از نوع ملانوما، سارکوما و لیمفوما(Lymphoma) در دیگر قسمت های بدن نیز رشد می کنند.

منبع: cancer.gov

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 358
تعداد کل آرا: 3777
تعداد کل بازدیدها: 1386139

نظرات کاربران

*