سرطان تیروئید چیست؟ انواع سرطان تیروئید کدامند و چگونه به سرطان تیروئید مبتلا می شویم؟

سرطان تیروئید چیست؟ انواع سرطان تیروئید کدامند و چگونه به سرطان تیروئید مبتلا می شویم؟

سرطان تیروئید(Thyroid cancer) در غده ای در بدن به نام غده تیروئید ایجاد می شود. به منظور درک بهتر نحوه ایجاد و ابتلا به سرطان تیروئید در ابتدا در زیر عملکرد غده تیروئید بررسی می شود.

غده تیروئید در زیر غضروف تیروئید که به آن سیب آدم(Adam’s apple) می گویند و در قسمت جلوی گردن قرار دارد. غده تیروئید شبیه به پروانه بوده و دو لوب(lobe) یا قسمت دارد – لوب سمت راست و لوب سمت چپ – که با یک قسمت باریک به هم متصل می شوند. غده تیروئید معمولا در افراد قابل مشاهده و لمس نیست.

غده تیروئید دو نوع اصلی سلول دارد:

سلول های فولیکولار(Follicular cells) که از ید موجود در خون برای تولید هورمون های تیروئید که به تنظیم متابولیسم بدن کمک می کنند، بهره می برند. هورمون های بیش از حد تیروئید می تواند موجب نامنظم شدن ضربان قلب، مشکلات خواب، عصبی بودن، گرسنگی، از دست دادن وزن و احساس گرما کردن شود. کم بودن این هورمون ها سبب می شود که فرد احساس خستگی، ضعف کرده یا افزایش وزن داشته باشد. مقادیر هورمون های تیروئید که توسط تیروئید ترشح می شوند توسط غده هیپوفیز که در مغز قرار داشته و در .... تشریح شد، تنظیم می شود.

سلول های سی(C Cells) که کالسیتونین را تولید می کند. کالسیتونین هورمونی است که به کنترل نحوه استفاده بدن از کلسیم کمک می کند.

دیگر سلول هایی که به مقدار کم در غده تیروئید وجود دارند، شامل سلول های سیستم ایمنی بدن(لیمفوسیت) و سلول های نگهدارنده استرومال می شوند.

انواع مختلفی از زائده ها و تومورها در غده تیروئید شکل می گیرند. بیشتر آنها از نوع غیر سرطانی یا خوش خیم بوده و دیگر انواع آنها از نوع سرطانی یا بدخیم هستند که در حالت بدخیم قابلیت گسترش به بافت های مجاور و دیگر قسمت های بدن را دارند.

رشد خوش خیم تیروئید و ندول ها(nodules)

تغییر در اندازه و شکل غده تیروئید توسط بیمار یا پزشک او احساس شده و دیده می شود. واژه پزشکی که برای ناهنجاری های بزرگ یا رشد ناهنجار غده تیروئید بکار برده می شود گواتر(Goiter/Goitre) است. برخی از انواع گواتر پخش می شوند بدین معنی که کل غده تیروئید بزرگ می شود. دیگر انواع گواتر ندولار هستند بدین معنا که غده بزرگ شده و یک یا چند ندول(برجستگی) در آن وجود دارد. به دلایل مختلف غده تیروئید بیش از معمول بزرگ می شوند و در بیشتر موارد دلیل آن سرطان نیست. هر دو نوع گواتر پخش شده(diffuse) و ندولار(nodular) به دلیل عدم توازن هورمونی ایجاد می شوند. برای مثال عدم دریافت کافی ید در رژیم غذایی سبب افزایش سطح هورمون ها و متعاقبا گواتر می شود.

برجستگی ها و زائده ها در غده تیروئید ندول های تیروئید نام دارند و بیشتر ندول ها خوش خیم بوده و از هر 20 مورد ندول 2 یا 3 مورد آنها سرطانی هستند. بعضا این ندول ها هورمون های زیاد تیروئید ترشح کرده و هایپرتیروئید ایجاد می کنند. این نوع از ندول ها از نوع خوش خیم هستند.

ندول های تیروئید در هر سنی ایجاد می شوند، اما معمولا ندول های تیروئید در بزرگسالان ایجاد می شود. از هر 10 بزرگسال یک نفر ندول تیروئید دارد که می تواند توسط پزشک لمس شود. اما در حالت غیرملموس یعنی روش های تشخیصی مانند عکس برداری با امواج صوتی بسیاری از افراد ممکن است ندول های کوچکی داشته باشند که خوش خیم هستند.

بیشتر ندول های تیروئید که خوش خیم هستند و تا زمانیکه علائمی از خود بروز نمی دهند، خود درمان می شوند.

انواع تومورهای سرطانی(بدخیم) تیروئید

انواع سرطان های تیروئید به شرح زیر هستند:

متمایز شده که شامل پاپیلاری، فولیکولار و سلول های هورتل(Hurthle cell) می شوند. بیشتر سلول های سرطانی از نوع متمایز شده هستند. سلول های این سرطان ها همانند بافت های تیروئید معمولی در زیر میکروسکوپ هستند. این سرطان ها از سلول های فولیکولار ایجاد می شوند.

سرطان های پاپیلاری که غالب سرطان های تیروئید را شکل می دهند. این نوع سرطان ها آهسته رشد کرده و تنها در یک لوب تیروئید ایجاد می شوند. علی رغم رشد آهسته سرطان های پاپیلاری آنها به غدد لنفاوی داخل گردن نیز سرایت می کنند.

سرطان های فولیکولار در درجه دوم شیوع سرطان های تیروئید قرار دارد و از هر 10 فرد مبتلا به سرطان تیروئید یک مورد از این نوع است. این سرطان در بین افرادی که ید کافی در رژیم غذایی شان وجود ندارد، شایع است. این نوع از سرطان ها معمولا به غدد لنفاوی نمی رسند اما به ریه ها و استخوان ها می رسند. درمان های سرطان فولیکولار به اندازه سرطان های پاپیلاری خوش بینانه نیستند اما در بیشتر موارد نتایج آن خوب بوده اند.

مدولری(Medullary): سرطان مدولری تیروئید حدود 4% از سرطان های تیروئید را شامل شده و از سلول های سی(C Cells) غده تیروئید که تولید کننده کالسوتین – هورمون کنترل کننده کلسیم خون – ناشی می شوند. این نوع از سرطان هم در برخی موارد به غدد لنفاوی، ریه ها یا کبد سرایت می کند.

آناپلاستیک(Anaplastic) که به کارسینوما آناپلاستیک هم معروف است، نوع نادری از سرطان تیروئید است که حدود 2% از سرطان های تیروئید را شامل می شود. این سرطان ها ممکن است از یک سرطان فولیکولار یا پاپیلاری فعلی ناشی شوند. این سرطان ها از نوع غیر متمایز بوده چون در زیر میکروسکوپ شبیه سلول های معمول تیروئید نیستند. این نوع از سرطان تیروئید سریعا به گردن و دیگر قسمت های بدن سرایت کرده و درمان آن دشوار است.

انواع نادر سرطان های تیروئید

کمتر از 4% از سرطان هایی که در تیروئید وجود دارند، تیروئید لیمفوماس، سارکوما تیروئید و برخی دیگر از انواع نادر سرطان تیروئید هستند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سرطان تیروئید چیست؟ انواع سرطان تیروئید کدامند و چگونه به سرطان تیروئید مبتلا می شویم؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)