سرطان تخمدان چیست و انواع سرطان تخمدان کدامند؟

سرطان تخمدان چیست و انواع سرطان تخمدان کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/11

سرطان تخمدان(Ovarian Cancer) سرطانی است که از تخمدان زنان آغاز می شود. تخمدان ها غدد تناسلی هستند که تنها در زنان وجود دارند. تخمدان های زن تخمک(eggs/ova) را به منظور تناسل(تولید مثل) تولید می کنند. تخمک ها از لوله های فالوپ به رحم وارد می شوند، جاییکه تخمک های بارور شده جای گرفته و به جنین تبدیل می شوند. تخمدان ها منبع اصلی هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون هستند. محل قرار گیری تخمدان ها در ناحیه لگن و در دو طرف رحم است.

تخمدان ها از سه نوع سلول تشکیل شده اند. هر نوع از سلول به یک نوع مختلف از تومور تبدیل می شود. بنابراین ما انواع مختلفی از سرطان های تخمدان خواهیم داشت.

تومورهای اپیتلیال(Epithelial tumors) از سلول هایی که سطح خارجی تخمدان را شکل می دهند، آغاز می شوند. بیشتر تومورهای تخمدان ها یا سرطان تخمدان ها از نوع تومور های اپیتلیال هستند.

تومورهای سلول های جرمی(Germ cell tumors) از سلول هایی که تخمک ها را تولید می کنند آغاز می شوند.

تومورهای استرومال(Stromal tumors) از سلول های بافت های ساختاری که تخمدان ها را با هم نگاه داشته و هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون را تولید می کنند، آغاز می شوند و نوع سوم سرطان تخمدان را شکل می دهند.

بیشتر تومورهای سرطانی تخمدان از نوع خوش خیم یا به تعبیری غیرسرطانی هستند و هیچ گاه از تخمدان ها فراتر نمی روند. تومورهای خوش خیم را می توان با از بین بردن هر یک از تخمدان یا بخشی از تخمدان ها که تومور در آن قرار دارند، درمان کرد.

اما تومورهای بدخیم سرطان تخمدان یا تومورهای نسبتا بدخیم به دیگر قسمت های بدن سرایت کرده و از نوع سرطان های متاستسایز(metastasize) بوده و می توانند منجر به مرگ شوند.

برخی از بیماری های تخمدان مانند کیست تخمدان شبیه به سرطان تخمدان هستند ولی بعضا از نوع خوش خیم سرطان تخمدان. کیست تخمدان در واقع تجمع مایعات درون تخمدان هاست. معمولا درون تخمدان زن در قالب فرایند تخمک گذاری(ovulation) کیست های تشکیل می شود که به آن کیست های کارکردی(Functional cysts) می گویند. این کیست ها معمولا ظرف چند ماه بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما اگر زن کیست تخمدان داشته باشد، پزشکان معمولا بعد از هر دوره قاعدگی این کیست را بررسی می کنند تا ببینند اگر کوچک شده است که در حال بهبود است و در غیر اینصورت کیست سرطانی تخمدان است.

کیست تخمدان در زنانی که در حال تخمک گذاری نیستند مانند زنان یائسه یا دخترانی که دوره قاعدگی/پریود آنها آغاز نشده است بیشتر است و پزشکان معمولا در این شرایط آزمایش های بیشتری انجام می دهند. اگر کیست تخمدان بسیار بزرگ باشدو ظرف چند ماه از بین نرود، پزشک تست ها و آزمایش های بیشتری انجام می دهد. علی رغم اینکه بیشتر این کیست ها خوش خیم هستند، اما بعضا برخی از انها بدخیم و به اصطلاح کیست سرطانی تخمدان محسوب می شوند. در برخی موارد تنها راه اینکه بدانیم که آیا کیست تخمدان سرطانی است، برداشتن کیست تخمدان از طریق جراحی است. در حالات دیگر کیست ها از نوع خوش خیم بوده و از طریق عکس برداری قابل تشخیص بوده و با جراحی برداشته می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339587

نظرات کاربران

*