سرطان بیضه چیست و انواع سرطان بیضه کدامند؟

سرطان بیضه چیست و انواع سرطان بیضه کدامند؟

همانند بسیاری دیگر از سرطان ها، سرطان بیضه(Testicular cancer) هم از رشد خارج از کنترل و  بیش از حد سلول ها آغاز می شود. اما پیش از توضیح در مورد سرطان بیضه در ابتدا در مورد کارکرد بیضه در بدن انسان(جنس مذکر) توضیح داده می شود.

بیضه ها(Testicles) که به هر کدام از انها بیضه(testis) می گویند بخشی از سیستم یا دستگاه تناسلی جنس مذکر انسان است. این دو عوض در زیر آلت تناسلی مرد قرار داشته و هر کدام از آنها تقریبا به اندازه یک توپ گلف هستند و در پوستی که اسکروتوم(Scrotum) نام دارد قرار گرفته اند.

بیضه ها دو کارکرد اصلی در بدن انسان دارند:

اول اینکه هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون(testosterone) را تولید کنند و

دوم اینکه اسپرم که سلول های لازم برای بارور کردن تخمک های جنس ماده انسان و آغاز بارداری/حاملگی زن است را تولید می کنند.

اسپرم ها در لوله های بزرگ و نخ مانندی که در داخل بیضه ها به نام سمینیفروس هستند تولید می شوند. سپس در تیوب های فنری شکل که قسمت انتهایی هر بیضه که اپیدیدمیس(epididymis) نام دارند ذخیره شده تا به بلوغ برسند.

در هنگام انزال، سلول های اسپرم از اپیدیدمیس به سمت وزیکول ها رفته که در آنجا با مایعات تولید شده توسط وزیکول، غده پروستات یا دیگر غدد ترکیب شده و منی(semen) را شکل می دهند. سپس این مایع وارد مجاری ادرار شده و از آنجا از بدن خارج می شود.

بیضه ها از انواع مختلفی از سلول ها تشکیل شده اند که هر کدام از آنها می توانند یک یا چند نوع از سرطان را ایجاد کنند. تمایز هر نوع از این سرطان ها از یکدیگر بسیار مهم است، زیرا این انواع سرطان ها از لحاظ درمان و اثربخشی درمانی متفاوت هستند.

سرطان بیضه(Testicular Cancer) به دو دسته کلی تومورهای سلول جرمی(Germ cell tumors) و تومورهای استرومال(Stromal tumors) تقسیم می شوند.

بیش از 90% از سرطان های بیضه در سلول های خاصی که سلول های جرمی نام دارند، ایجاد می شوند. این سلول ها، سلول هایی هستند که اسپرم را تولید می کنند. سرطان های بیضه سلول های جرمی خود به دو نوع تقسیم می شوند:

سمینوما(Seminomas): این نوع از سرطان سلولهای جرمی بیضه بسیار آهسته تر از سرطان غیر سمینوما بیضه رشد کرده و گسترش می یابند. سمینوما خود به دو زیر دسته سمینوما معمولی و اسپرماتوسیتیک سمینوما تقسیم می شوند که نوع معمولی یا کلاسیک آن حدود 95% از سرطان های سمینوما را تشکیل داده و اسپرماتوسیتیک نوع نادرتری از این سرطان است.

غیر سمینوما(Non-seminomas): این نوع از سرطان سلول های جرمی معمولا در مردان نوجوان یا اوایل دهه 30 زندگی مردان ایجاد می شود و خود به 4 نوع تقسیم می شود: کارسینوما امبریونال(Embryonal carcinoma)، یولک ساک کارسینوما(Yolk sac carcinoma)، کوریوکارسینوما(Choriocarcinoma)، تراتوما(Teratoma).

البته بسیاری از تومورها ترکیبی از انواع مختلف تومورهای بیضه هستند که جزئی از سمینوما هم در آن وجود دارد اما رویکرد درمانی آنها تفاوتی با یکدیگر ندارند.

کارسینوما بیضه(Carcinoma in situ of the testicle)

سرطان سلول های جرمی بیضه نوع غیرتهاجمی کارسینوما این سیتو هستند. در کاسینوما این سیتو بیضه، سلول ها در زیر میکروسکوپ غیر نرمال هستند، اما هنوز از دیواره لوله های سمینیفروس خارج نشده اند. کارسینوما این سیتو همیشه به سرطان تهاجمی تبدیل نمی شود. تشخیص کارسینوما بیضه دشوار است و معمولا با بیوپسی قابل تشخیص هستند.

تومورهای استرومال(Stromal tumors)

تومورهای سرطانی ممکن است در بافت های نگهدارند و تولید کننده هورمون بیضه ها که استروما نام دارند، ایجاد شوند. این تومورها به تومورهای گونادال استرومال معروف هستند. آنها کمتر از 5% از تومورهای بیضه در بزرگسالان را به خود اختصاص داده اند اما 20 درصد از سرطان های بیضه کودکان از این نوع است. دو نوع اصلی تومورهای استرومال شامل تومورهای سلول های لیدیگ(Leydig cell tumors) و تومورهای سلول های سرتولی(Sertoli cell tumors) می شوند. تومورهای سلول های لیدیگ در سلول های لیدیگ که تولید کننده هورمون های مردانه تستوسترون هستند ایجاد می شوند. سرطان سلول های سرتولی از سلول های سرتولی که سلول های جرمی نگهدارند و تغذیه کننده اسپرم را شکل می دهند، ایجاد می شوند.

لازم به ذکر است که سرطان های بیضه می توانند از نوع ثانویه(Secondary testicular cancers) هم باشند؛ بدین معنا که سلول های سرطانی از سلول های دیگر بدن آغاز شده و به این بخش سرایت کرده اند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
سرطان بیضه چیست و انواع سرطان بیضه کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)