سرطان استخوان چیست و انواع سرطان استخوان کدامند؟

سرطان استخوان چیست و انواع سرطان استخوان کدامند؟

سرطان استخوان یک تومور بدخیم در استخوان است که بافت های معمول استخوان را از بین می برد. البته همه تومورهای استخوانی بدخیم نیستند و حقیقت این است که بیشتر تومورهای استخوانی خوش خیم هستند. هم تومورهای خوش خیم و هم تومورهای بدخیم بر بافت های سالم استخوانی تاثیر گذاشته و آنها را تحت فشار قرار می دهند، اما تومورهای خوش خیم گسترش نمی یابند و کمتر جان انسان را تهدید می کنند.

تومورهای بدخیم که از بافت استخوان آغاز می شوند را سرطان اولیه استخوان(primary bone cancer) می گویند. اما سرطان هایی که از دیگر اجزای بدن به استخوان ها می رسند، سرطان متاستاتیک(metastatic) نامیده شده و اساسا با نام عضو یا ارگانی از بدن که از آنجا آغاز شده است، مانند سرطان ریه، سینه یا پروستات نامگذاری می شوند. سرطان اولیه استخوان نسبت به دیگر انواع سرطان ها شیوع کمتری دارد.

انواع سرطان اولیه استخوان

لازم به ذکر است که سرطان می تواند در هر نوعی از بافت سرطانی آغاز شود. استخوان ها از استئوید(Osteoid) که قسمت سخت و فشرده استخوان است، کارتیلانجینوس(Cartilanginous) که قسمت سفت اما منعطف استخوان است و فیبروس(Fibrous) که قسمت رشته ای استخوان است و همچنین مغز استخوان که قسمت نرم و اسفنجی در مرکز استخوان است، تشکیل شده است. هر کدام از این بافت های استخوانی می توانند سرطانی شوند.

شایع ترین انواع سرطان استخوان به شرح زیر هستند:

استئوسارکوما(Osteosarcoma) که از بافت استئویدی استخوان ناشی می شود. این نوع از سرطان بیشتر در زانوها و قسمت بازو دیده می شود.

کندروسارکوما(Chondrosarcoma) که از بافت های کارتیلانجینوس آغاز می شود. کارتیلاج انتهای استخوان را پوشانده و مفاصل را به یکدیگر متصل می کند. کندروسارکوما بیشتر در ناحیه لگن، استخوان ران پا و شانه ها دیده می شود. در مواردی کندروسارکوما سلول های سرطان دارند که در این حالت پزشکان این نوع تومور را استئوسارکوما می نامند.

خانواده تومورهای اوینگ سارکوما(Ewing Sarcoma Family of Tumors/ESFTs) معمولا در استخوان ها ایجاد می شوند اما در بافت های نرمی مانند عضلات، چربی، بافت فیبروس، رگ های خونی یا دیگر بافت های نگهدارنده نیز شکل می گیرند. دانشمندان معتقدند که این نوع سرطان از عناصر بافت اولیه عصبی در استخوان یا بافت نرم ایجاد می شود. سرطان استخوان اوینگ معمولا در استخوان های کمر و لگن و پا و دست ها شکل می گیرد.

نوع دیگری از سرطان که در بافت نرم استخوان(Soft tissue) شکل می گیرد سارکوما بافت نرم(Soft tissue sarcoma) نام دارد. این نوع از سرطان به دلیل اینکه در بافت نرم است معمولا در دسته سرطان استخوان جای نمی گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 292
تعداد کل آرا: 3097
تعداد کل بازدیدها: 910731
سرطان استخوان چیست و انواع سرطان استخوان کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)