سرطان آپاندیس چیست؟ انواع سرطان آپاندیس کدامند و علل ابتلا به سرطان آپاندیس کدامند؟

سرطان آپاندیس چیست؟ انواع سرطان آپاندیس کدامند و علل ابتلا به سرطان آپاندیس کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/08/25

آپاندیس زائده کرمی شکلی است که به قسمت ابتدایی روده بزرگ چسبیده است. اندازه آپاندیس بطور میانگین 10 سانتی متر است. جالب است که تاکنون کارکردی برای آپاندیس شناخته نشده است و احتمال داده می شود که آپاندیس بخشی از سیستم لنفاوی، غدد برون ریز یا غدد درون ریز باشد.

سرطان آپاندیس زمانی ایجاد می شود که سلول های سالم آپاندیس تغییر کرده و خارج از کنترل می شوند. این سلول ها سبب رشد بافت ها شده و تومور را شکل می دهند. این تومور می تواند سرطانی یعنی بدخیم یا خوش خیم باشد. تومور بدخیم می تواند رشد کرده و به دیگر اعضا و بافت های بدن سرایت کند. اما تومور خوش خیم تومور یا غده ای است که می تواند رشد کند اما در بدن پخش نمی شود.

انواع سرطان آپاندیس

انواع مختلفی از تومورهای سرطانی که می توانند از اپاندیس آغاز شوند به شرح زیر هستند:

تومور کارسینوید(Carcinoid tumor): این تومورها از سلول های هورمونی آغاز می شوند که معمولا در مقادیر کم در هر عضو بدن وجود دارند. این تومورها معمولا در مجرای شکمی روده ای(GI tract) یا ریه ها آغاز می شوند و ممکن است در پانکراس، بیضه مردان یا تخمدان زنان نیز ایجاد شود. تومور کارسینوید آپاندیس معمولا در لبه خود آپاندیس ایجاد می شود. این نوع از سرطان آپاندیس تقریبا نیمی(50%) از سرطان های آپاندیس را شامل می شود. این نوع سرطان معمولا نشانه هایی در آغاز نداشته مگر اینکه با گسترش در بدن یا اینکه با معاینه بدن به دلیل دیگری تشخیص داده شوند. تومورهای کارسینوید که در همان محدوده آپاندیس هستند، شانس درمان و بهبودی بالایی دارند.

موکوسل های آپاندیس(Appendiceal mucoceles): موکوسل های آپاندیس، التهاب یا تورم هایی روی دیواره آپاندیس هستند که معمولا مملو از موکوس(مخاط) هستند. معمولا این نوع آپاندیس هم حالت خوش خیم و بدخیم دارد. در حالت خوش خیم این نوع از تومورها با جراحی کاملا برداشته می شوند و بهبود می یابند. در حالت بدخیم این تومورها به دیگر قسمت های بدن سرایت کرده و آنها را الوده می کنند. اگر آپاندیس به اصطلاح بترکد، این سلول های سرطانی وارد حفره های موجود در بدن شده و مشکلاتی مانند درد شکم، دل پیچه یا عملکرد نادرست روده بوجود می آورند.

آدنوکارسینوما روده ای(Colon typ adenocarcinoma) نوع دیگری از سرطان یا تومور آپاندیس است که معمولا در قسمت پایه یا انتهایی آپاندیس ایجاد می شود. این نوع از سرطان به سرطان های روده شباهت دارد و حدود 10% از سرطان های آپاندیس را شامل می شود. تشخیص این نوع از سرطان آپاندیس دشوار است و معمولا هنگام جراحی آپاندیس تشخیص داده می شود.

آدنوکارسینوما سلول سیگنت رینگ(Signet ring cell adenocarcinoma) نوع نادری از سرطان آپاندیس است که بسیار تهاجمی بوده و درمان آن دشوار تر از دیگر انواع سرطان است. این سرطان به دلیل اینکه سلول های آپاندیس در زیر میکروسکوپ شبیه حلقه سیگنت هستند.

کارسینوما سلول های گابلت/آدنوکارسینوید: این نوع از سرطان از نوع تومورهای کارسینوید بوده و درمان شبیه به درمان سرطان آپاندیس از نوع آدنوکارسینوما است.

پاراگانگلیوما(Paraganglioma): این موارد تومورهای نادری هستند که در سلول های پاراگانگلیا ایجاد می شوند. سلول های پارگانگلیا از بافت های عصبی می آیند که بعد از مرحله رشد رویان شکل می گیرند. این سلول ها معمولا نزدیک غده آدرنال یا برخی از رگ های خونی شکل می گیرند و تومورهای آن از نوع خوش خیم بوده و با جراحی درمان می شوند.

منبع: Cancer.net و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3649
تعداد کل بازدیدها: 1292561

نظرات کاربران

*