سرطان آلت تناسلی مردان چیست؟ انواع سرطان آلت تناسلی مردان

سرطان آلت تناسلی مردان چیست؟ انواع سرطان آلت تناسلی مردان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/12

آلت تناسلی بخشی از سیستم تناسلی در مردان است که محل خروج ادرار و اسپرم است. آلت تناسلی از دو نوع بافت/ماهیچه نعوظی erectile tissue که حالت نرم و اسفنجی داشته و با رگ های خونی پر شده اند تا هنگامیکه از خون پر می شوند، حالت نعوظ پیدا کنند. این بافت ها نام ها و کارکردهای زیر را دارند.

کورپورا کاورنوسا(Corpora cavernosa): دو ستون بافت نعوظی که بیشتر آلت تناسلی مرد را تشکیل می دهند.

کورپس اسپانجیوسوم(Corpus spongiosum): یک ستون از ماهیچه نعوظی آلت تناسلی که بخش کوچکی از آلت تناسلی مرد را شکل می دهند. این بافت/ماهیچه اسفنجی پیشاب راه که محل خروج ادرار یا اسپرم است را احاطه می کند.

بافت نعوظی با بافت های متصل کننده(connective tissue) پیچانده و محاط شده است و با پوست پوشانده شده است. سر آلت تناسلی مرد هم با یک پوست نازک که به غلفه/پیش پوست(Foreskin) معروف است پوشانده شده است. آلت تناسلی علاوه بر رگ های خونی و ماهیچه ها دارای اعصاب هستند که حرکت این ماهیچه ها را کنترل می کنند.

سرطان آلت تناسلی مردان(Penile Cancer) نوعی از سرطان است که در بافت ها یا ماهیچه های آلت تناسلی مردان که در بالا ذکر شد، ایجاد می شود.

سرطان های آلت تناسلی مردان را می توان به دو دست سرطان خوشم خیم آلت تناسلی و سرطان بدخیم آلت تناسلی تقسیم کرد. در حالت خوش خیم سرطان آلت تناسلی معمولا سرطان آلت تناسلی بصورت زگیل یا خراش های پوستی و بیشتر بر روی غلفه(سر آلت تناسلی) و بعضا بر روی بدنه(قسمت لوله ای و دراز) آلت تناسلی مرد ظاهر می شوند. انواع سلول های سرطانی خوش خیم آلت تناسلی به شرح زیر هستند:

کاندی لوماس(Condylomas) یا زگیل آلت تناسلی(Genital warts) نوعی از زائده های روی آلت تناسلی مرد هستند که شبیه به گل کلم شکل می گیرند و تنها با چشم مسلح و ابزارهایی مانند ذره بین قابل مشاهده هستند. البته بعضا ممکن است به اندازه دو یا سه سانتی متر یا بیشتر نیز باشند. این نوع از سلول های سرطانی خوش خیم آلت تناسلی از ویروس پاپیلوما(papilloma virus) ایجاد می شود.

باونوید پاپولوسیس(Bowenoid papulosis): این نوع از سرطان خوش خیم آلت تناسلی مردان نیز از عفونت ناشی از ویروس پاپیلوما (HPV) ناشی می شود. این سرطان آلت تناسلی بصورت لکه های قرمز یا قهوه ای کوچک روی بدنه آلت تناسلی شکل می گیرند اما هنگامیکه در زیر میکروسکوپ نگاه می شوند، بصورت سلول های ناهنجار روی سطح پوست آلت تناسلی نشان داده می شوند.

اما سرطان های بدخیم آلت تناسلی مردان که برخی آنها را سرطان آلت تناسلی می نامند و سرطان های خوش خیم را سرطان نمی دانند، به شرح زیر هستند. سرطان های آلت تناسلی مردان در سلول های مختلفی از آلت تناسلی شکل می گیرند و متعاقبا انواع مختلفی از سرطان های آلت تناسلی را شکل می دهند.

کارسینوما سلول های اسکواموس

حدود 95% از سرطان های آلت تناسلی از سلول های مسطح پوست آلت تناسلی که سلول های اسکواموس نام دارد، ناشی می شوند. کارسینوما سلول های اسکواموس در هر جای آلت تناسلی مرد ایجاد می شوند. اما بیشتر بر روی پیش پوست(بویژه در مردانی که ختنه نشده اند) یا سر آلت تناسلی ایجاد می شوند. این تومورها آهسته رشد می کنند اما اگر در مراحل اولیه پیدا شوند، درمان می شوند.

کارسینوما وروکوس(Verrucous carcinoma): نوع کمتر شایعی از سرطان سلول های اسکواموس هستند که در بسیاری از نقاط پوست ایجاد می شوند. کارسینوما وروکوس که بر روی آلت تناسلی مردان ایجاد می شود شبیه به یک زگیل تناسلی بزرگ است. این نوع از سلول های سرطانی آلت تناسلی مردان هم به آرامی رشد می کنند اما بسیار بزرگ می شوند. این نوع از سرطان آلت تناسلی بسیار عمیق در بافت نفوذ می کند اما به ندرت به دیگر بخش های بدن سرایت می کند.

کارسینوما این سیتو(Carcinoma in situ/CIS): این نوع از سرطان آلت تناسلی اولین مرحله از سرطان سلول های اسکواموس است. در این مرحله سلول های سرطانی تنها در لایه بالای پوست پیدا می شوند و به عمق بافت آلت تناسلی نفوذ نکرده اند.

ملانوما(Melanoma)

نوعی از سرطان پوست است که از سلول های ملانوسیت آغاز می شوند این سلول ها رنگ قهوه ای پوست که از آن در برابر نور خورشید محافظت می کند، را شکل می دهند. این نوع از سرطان های آلت تناسلی مردان سریع رشد کرده و گسترش می یابند و از دیگر انواع سرطان های پوست شایع تر هستند. سرطان های ملانوما معمولا در قسمت هایی از پوست که در معرض نور خورشید هستند شکل می گیرند اما به ندرت هم در قسمت های دیگری مانند آلت تناسلی مردان هم دیده می شوند.

کارسینوما سلول های بازال(Basal cell carcinoma)

این نوع از سرطان در واقع نوعی از سرطان پوست است که بر روی پوست آلت تناسلی هم ممکن است ایجاد شود. این سرطان تعداد کمی از سرطان های آلت تناسلی را شامل می شود. سرطان سلول های بازار آلت تناسلی به آرامی رشد کرده و به ندرت به دیگر بخش های بدن سرایت می کند.

آدنوکارسینوما آلت تناسلی: این نوع از سرطان آلت تناسلی از غدد تعریقی در پوست آلت تناسلی مرد ایجاد می شوند و بسیار نادر هستند.

سارکوما: تعداد بسیار کمی از سرطان های آلت تناسلی سارکوما هستند. این نوع از سرطان ها از رگ های خونی، ماهیچه های نرم یا سلول های ماهیچه های متصل کننده ایجاد می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291166

نظرات کاربران

*