سخنان قصار و حکیمانه امام حسین(ع)

سخنان قصار و حکیمانه امام حسین(ع)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/06/26

امامان معصوم ما سخنان و جملات ارزشمندی دارند که هر کدام از آنها سرچشمه معرفت و روشنایی در زندگی بشر می تواند باشد. امام حسین علیه السلام نیز جملات قصار و حکیمانه ای دارند که در این نوشته برخی از جذاب ترین و کاربردی ترین سخنان قصار امام حسین آورده می شوند. این جملات غالبا از منابع و کتب معتبر اسلام از جمله بحارالانوار، اصول کافی، تحف العقول و غیره آورده شده اند و جملات امام حسین که در ادامه آورده می شوند با گردآوری از منابع اینترنتی اسلامی که آنها به نقل از منابع فوق الذکر هستند، می باشند.

رستکار نمی شوند افرادی که خشنودی مخلوق را در ازای غضب خالق خریدند(بحارالانوار).

عاجزترین مردم کسانی هستند که نتوانند دعا کنند(بحارالانوار، ج 81 ص 257)

آنکه در کاری که نافرمانی از خدا باشد، بکوشد، امیدش از دست می رود و نگرانی(اضطراب) به او روی می آورد(اصول کافی)

بخشنده ترین مردم کسانی هستند که در هنگام قدرت می بخشند(الدره الباهره)

کسی که تو را دوست دارد از تو انتقاد می کند(عیب های تو را می گوید) و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند(نزه الناظر، ص 88).

چیزی بر زبان نیاورید که از ارزش شما کم کند(جلاءالعیون، ج 2 ص 205)

حذر کن (از پیش امدن) مواردی که باید عذرخواهی کنی، زیرا مومن نه کار زشتی انجام می دهد و نه عذرخواهی می کند، اما منافق همه روزه بدی می کند و به عذر خواهی می پردازد.(بحارالانوار)

بخشنده ترین مردم کسانی هستند که به کسانیکه چشم امید به او نبسته اند، بخشش کنند(کشف الغمه)

نیاز مردم به شما از نعمت های خدا برای شما است، از این نعمت ناراحت و افسرده نباشید(نزهه الناظر)

خدایا! با غرق کردن من در ناز و نعمت، مرا به پرتگاه عذاب خویش سوق نده و با بلایا(گرفتاری ها) ادبم کن.(الدره الباهره من الاصداف الطاهره، ص 23).

همانا مردم بنده دنیا هستند و دین لقلقه زبان آنها است، هرجا منافع شان (به وسیله دین) بیشتر تامین شود، زبان (به دین) می چرخانند و چون به بلا آزموده شوند، آنگاه دین داران اندک می شوند.(تحف العقول)

به تحقیق عده ای خدا را جهت طمع و آرزوی بهشت عبادت می کنند که یک نوع معامله و تجارت است، و عدّه ای هم از روی ترس عبادت می کنند که عبادت عبد و نوکر باشد و طایفه ای هم به عنوان شکر و سپاس عبادت می کنند که این عبادت آزادگان می باشد و بهترین نوع عبادت است.(تحف العقول، ص 177)

نیاز و حاجت خود را به کسی اظهار مکن، مگر به فردی که یکی از شرایط زیر را داشته باشد: دیندار، جوانمرد یا با شرافت.

ای فرزند آدم! بیاد آور لحظات مرگ و جان دادن را، و سپس استراحتگاه خود را در قبر، و این که در پیشگاه خداوند قرار می گیری و اعضاء و جوارحت علیه تو شهادت می دهند در آن روزی که قدمها می لرزد و سست می شود.(الشهاده، ص 59).

در پشت سر برادر ایمانی خود حرف هایی بزن که دوست داری در غیاب تو آن سخنان زده شود.(بحارالانوار)

با تلاش و کوشش و موفقیت، تشویق و ستایش دیگران را به دست آورید و با تنبلی و بی تحرکی، خود را در معرض سرزنش قرار ندهید.(اعلام الدین)

امام حسین(ع) در باره فلسفه قیام عاشورا می فرمایند: بار خدایا! تو می دانی که آنچه از ما اظهار شده برای رقابت در قدرت و دستیابی به کالای دنیا نیست، بلکه هدف ما این است که نشانه های دینت را به جای خود برگردانیم و بلادت را اصلاح نماییم تا ستمدیدگان از بندگانت امنیت یابند و به واجبات و سنتها و دستورهای دینت عمل شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4071
تعداد کل بازدیدها: 1652793

نظرات کاربران

*