سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش سوم

سختی ها و امتحانات الهی |  فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش سوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/13

در دو بخش اول مقاله به علل و دلایل امتحان الهی و فلسفه آن و همچنین کارهایی که در زمان امتحان الهی باید انجام داد از دیدگاه قرآن و سنت پرداختیم، در ادامه این مقاله به بررسی اینکه چرا در زمان امتحان الهی با وجود اینکه وعده قبولی دعاها داده شده ولی دعای برخی از افراد مورد قبول خداوند قرار نمی گیرد.

چنانچه یکی از بزرگان دینی فرموده اند، خداوند را در روزهای خوش یاد کنید تا در روزهای گرفتاری و سختی خدا شما را یاد کند. چنانکه حضرت یونس (ع) به دلیل اینکه روزهای خوش خدا را عبادت و یاد کرده بود. در آن موقع که ماهی او را خورد، خداوند او را صحیح و سالم از شکم ماهی نجات داد و فرمود:

فَلَوْلَا أَنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُسَبِّحِينَ ﴿۱۴۳﴾

و اگر او از زمره تسبيح‏كنندگان نبود (۱۴۳)

لَلَبِثَ فِي بَطْنِهِ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿۱۴۴﴾

قطعا تا روزى كه برانگيخته مى ‏شوند در شكم آن [ماهى] مى‏ ماند (سوره الصافات، آیات 143- 144)

همچنین فرعون در روی زمین فتنه و فساد درست می کرد و خدا را عبادت نمی کرد و یاد خدا را فراموش کرده بود. در آن زمان که در دریا غرق می شد، شروع به گفتن کرد که اکنون به خدا ایمان آوردم. اما خداوند متعال، ایمان او را قبول نکرد و فرمود:

سختی ها و امتحانات الهی |  فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش سوم

آلْآنَ وَقَدْ عَصَيْتَ قَبْلُ وَكُنْتَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ ﴿۹۱﴾      

اكنون در حالى كه پيش از اين نافرمانى میکردى و از تباهكاران بودى (سوره یونس، آیه 91)

هر کس خدا را در روزهای خوش و فراوانی عبادت و یاد نکند، خداوند متعال هم در روزهای گرفتاری و سختی به او کمکی نمی کند. همچنین زمانی که انسان دعا می کند، نباید از استجابت دعای خود ناامید باشد، مثلاً سختی ها، بلایا، بیماری و غیره موجب می شود که، از استجابت دعای خود ناامید شود. اما فراموش می کند که خدا بر هر چیزی توانا است. این کارها اصلاً شایسته مسلمان نیست. چون که لازم است درک شود که، خدایی که انسان را در سختی قرار می دهد، توانایی قرار دادن آسانی و گشایش در اسرع وقت برای بنده اش دارد. بارها مشاهده شده است که، برخی از افراد بیماری لاعلاج سرطان مبتلا می شوند، به وسیله خدا شفا پیدا کرده اند و موجب شگفتی و شوکه شدن پزشکان شده است.

از این دیدگاه است که، حضرت ذکریا در زمان پیری و با وجود داشتن همسری ناباروی از خداوند متعال با دعای خود فرزندی می خواهد.

هُنَالِكَ دَعَا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قَالَ رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ ﴿۳۸﴾

آنجا [بود كه] زكريا پروردگارش را خواند [و] گفت پروردگارا از جانب خود فرزندى پاك و پسنديده به من عطا كن كه تو شنونده دعايى (سوره آل عمران، آیه 38).

سختی ها و امتحانات الهی |  فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش سوم

خداوند با قبول کردن دعای وی برای ذکریا فرزندی عطا کرد.

فَنَادَتْهُ الْمَلَائِكَةُ وَهُوَ قَائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرَابِ أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيَى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَسَيِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِيًّا مِنَ الصَّالِحِينَ ﴿۳۹﴾

پس در حالى كه وى ايستاده [و] در محراب [خود] دعا میکرد فرشتگان او را ندا دردادند كه خداوند تو را به [ولادت] يحيى كه تصديق كننده [حقانيت] كلمة الله [=عيسى] است و بزرگوار و خويشتندار [=پرهيزنده از آنان] و پيامبرى از شايستگان است مژده مى‏ دهد (سوره آل عمران، آیه 39)

در پایان این وعده خدای بلند مرتبه را فراموش نکنیم که فرموده است:

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿۵﴾

پس [بدان كه] با دشوارى آسانى است (۵)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا ﴿۶﴾

آرى با دشوارى آسانى است (سوره الشرح، آیه 5 و 6)

اگر در مورد وعده های خدا می خواهید بدانید، به آیه زیر توجه کنید:

سختی ها و امتحانات الهی |  فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش سوم

وَيَسْتَعْجِلُونَكَ بِالْعَذَابِ وَلَنْ يُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ وَإِنَّ يَوْمًا عِنْدَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ ﴿۴۷﴾

و از تو با شتاب تقاضاى عذاب مى كنند با آنكه هرگز خدا وعده‏ اش را خلاف نمى كند و در حقيقت‏ يك روز [از قيامت] نزد پروردگارت مانند هزار سال است از آنچه مى ‏شمريد (سوره الحج، آیه 47) و همچنین در آیه ای دیگر می فرماید:

فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَاسْتَغْفِرْ لِذَنْبِكَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ بِالْعَشِيِّ وَالْإِبْكَارِ ﴿۵۵﴾     

پس صبر كن كه وعده خدا حق است و براى گناهت آمرزش بخواه و به سپاس پروردگارت شامگاهان و بامدادان ستايشگر باش (۵۵)

نویسنده: Umm Cəuzə

منبع: Feqih.com

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 3078
تعداد کل بازدیدها: 326027

نظرات کاربران

*