سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش دوم

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش دوم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/12/06

بخش اول مقاله به بررسی امتحان الهی پرداختیم و برخی از فوائد آن را بر شمردیم، کنون فلسفه امتحان الهی را بررسی می کنیم. یکی از محبت ها و لطف هایی که خداوند متعال در حق بندگان محبوبش می کند، امتحان می باشد، خداوند با انواع امتحانات اراده و ایمان بندگان خاص خود را می سنجد، از این رو، افرادی که در نزد خداوند جایگاه بالاتری دارند نسبت به افراد دیگر بیشتر مورد امتحان واقع می شوند و امتحان الهی سبب کسب ثواب و اجر بسیار برای آنها می گردد.

در درجه اول، این را بدانید که بدون اجازه و اذن خداوند هیچ کسی نمی تواند به شما سود و یا زیان برساند، لذا قبل از هر چیز تنها به خداوند امیدوار باشد. چنانچه خداوند بلند مرتبه در مورد اینکه هیچ کسی به جز خدا نمی تواند به انسان سود و زیاد دهد، می فرماید:

وَإِنْ يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَإِنْ يَمْسَسْكَ بِخَيْرٍ فَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿۱۷﴾

و اگر خدا به تو زيانى برساند، كسى جز او برطرف كننده آن نيست و اگر خيرى به تو برساند پس او بر هر چيزى تواناست (سوره انعام، آیه 17)

همچنین پیامبرمان (ص) به صحابه خود ابن عباس توصیه می کند که: خدا را ببین تا خدا تو را ببیند، اگر خدا را ببینی او را مقابل خود پیدا می کنی، هر چیزی می خواهی، تنها از خدا بخواه، کمک می خواهی تنها از خدا کمک بخواه، بدان که، همه انسان ها یک جا جمع شوند تا به تو سودی بدهند، چیزی فراتر از آنچه خدا می خواهد به تو نمی توانند، بدهند. همچنین اگر برای ضرر زدن به تو یک جا جمع شوند، بدون اذن و علاوه بر آنچه خداوند برای تو مقرر کرده است، نمی توانند ضرری به تو بزنند. (الترمذی، 2516).

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش دوم

بعد از اینکه این ها را دانستیم باید به صورت یقین باور داشته باشیم، که بدون اذن خداوند کسی به انسان سودی و زیانی نمی تواند برساند و تنها باید به خداوند امیدوار بود و سپس انسان به کارهایی که به او فایده می دهند، اقدام کند. برخی از کارها نیاز به ذکر و دعا دارند. دعا کردن در زمان سختی برای گشایش آسان ترین کار هم که باشد، باز افراد کمی به آن عمل می کنند. دلیل اصلی آن، غافل بودن از این است که، به وسیله دعا می تواند به خیلی چیزها دست یافت. بر اساس اخباری که از کتاب خدا و سنت به ما رسیده است، دعا حتی سرنوشت را هم تغییر می دهد. (لازم به ذکر است که دعا کردن انسان هم در سرنوشت اش است).

در زمانی که سختی و بلا رخ می دهد، در مورد اینکه چکار باید کرد، در قرآن و سنت اطلاعات زیادی وجود دارد. خداوند بلند مرتبه می فرماید:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ ﴿۱۵۵﴾

و قطعا شما را به چيزى از [قبيل] ترس و گرسنگى و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى ‏آزماييم و مژده ده شكيبايان را (۱۵۵)

و نیز:

الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ ﴿۱۵۶﴾

[همان] كسانى كه چون مصيبتى به آنان برسد مى‏ گويند ما از آن خدا هستيم و به سوى او باز مى‏ گرديم (۱۵۶)

أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ ﴿۱۵۷﴾

بر ايشان درودها و رحمتى از پروردگارشان [باد] و راه‏يافتگان [هم] خود ايشانند( سوره بقره، آیات 155 تا 157)

همچنین پیامبر (ص) در زمانی که بلا رخ می دهد به ما سفارش می کند که: برای خداوند مومن قوی بهتر از مومن ضعیف است. آنها هر کداوم خصوصیت خود را دارند. تو به چیزی های که مفید هست حریص باشد. از خدا کمک بخواه و عاجز نباش، اگر اتفاقی برایت افتاد، نگو که اگر این طور می خواستم، این طور می شد. بگو که، این تقدیر خداوند است. هر چه خدا می خواهد، اتفاق می افتد. «اما و اگر» راهی برای شیطان می باشد. (مسلم) در این لحظه باید به یک مساله بسیار مهم اشاره کنیم. که آن هم اجابت دعاها در زمان سختی است. برخی از افراد در این زمان دعا هم که کنند، دعاهایشان قبول نمی شود. دلیل اصلی آن این است که، اکثرین مردم در روزهای فراوانی و گشایش خداوند را فراموش می کنند و تنها در زمان سختی و مشکلات سراغ خدا می روند. اما باز خداوند متعال در آنها بلا و سختی را دور می کند. چنانکه خداوند بلند مرتبه در قرآن می فرماید:

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش دوم

وَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ ضُرٌّ دَعَا رَبَّهُ مُنِيبًا إِلَيْهِ ثُمَّ إِذَا خَوَّلَهُ نِعْمَةً مِنْهُ نَسِيَ مَا كَانَ يَدْعُو إِلَيْهِ مِنْ قَبْلُ وَجَعَلَ لِلَّهِ أَنْدَادًا لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِهِ قُلْ تَمَتَّعْ بِكُفْرِكَ قَلِيلًا إِنَّكَ مِنْ أَصْحَابِ النَّارِ ﴿۸﴾

و چون به انسان آسيبى رسد پروردگارش را در حالى كه به سوى او بازگشت‏ كننده است مى‏ خواند سپس چون او را از جانب خود نعمتى عطا كند آن [مصيبتى] را كه در رفع آن پيشتر به درگاه او دعا میکرد فراموش مى ‏نمايد و براى خدا همتايانى قرار مى‏ دهد تا [خود و ديگران را] از راه او گمراه گرداند بگو به كفرت اندكى برخوردار شو كه تو از اهل آتشى (سوره زمر، آیه 8)

و همچنین در آیه ای دیگر می فرماید:                  

وَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ الضُّرُّ دَعَانَا لِجَنْبِهِ أَوْ قَاعِدًا أَوْ قَائِمًا فَلَمَّا كَشَفْنَا عَنْهُ ضُرَّهُ مَرَّ كَأَنْ لَمْ يَدْعُنَا إِلَى ضُرٍّ مَسَّهُ كَذَلِكَ زُيِّنَ لِلْمُسْرِفِينَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ﴿۱۲﴾

و چون انسان را آسيبى رسد ما را به پهلو خوابيده يا نشسته يا ايستاده مى‏ خواند و چون گرفتاريش را برطرف كنيم چنان مى ‏رود كه گويى ما را براى گرفتاريى كه به او رسيده نخوانده است اين گونه براى اسرافكاران آنچه انجام مى‏ دادند زينت داده شده است (سوره یونس، آیه 12)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 3078
تعداد کل بازدیدها: 326027

نظرات کاربران

*
B
بابایی ( 2019-02-25 14:02:07 )
آیا می توان گفت دقیقا کدام سختی ها امتحان الهی هستند. آیا هر مشکلی که برای انسان پیش می اید امتحان الهی است.