سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش اول

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش اول
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/09/13

بارها شنیده ایم که خداوند متعال انسان ها را در شرایط و زمان های مختلف به روش های مختلف امتحان می کند، بسیاری از مردم بی توجه به امتحان الهی به دنبال منافع خود می روند و برخی دیگر سعی می کنند در امتحان الهی موفق شده و سر بلند بیرون آید. ولی با این حالی بسیاری از افراد به امتحان الهی متعرض می شوند چرا که از فوائد و دلایل آن بی خیر هستند.

بنام خداوند بخشنده و مهربان

حمد و ستایش خدایی راست، که پروردگار جهانیان است. سلام و دورد خدا بر پیامبرمان حضرت محمد (ص) و آله و سلم.

و بعد از این:

خداوند عزیز و بزرگوار می فرماید: أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّى يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَى نَصْرُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِيبٌ ﴿۲۱۴﴾

آيا پنداشتيد كه داخل بهشت مى ‏شويد و حال آنكه هنوز مانند آنچه بر [سر] پيشينيان شما آمد بر [سر] شما نيامده است آنان دچار سختى و زيان شدند و به [هول و] تكان درآمدند تا جايى كه پيامبر [خدا] و كسانى كه با وى ايمان آورده بودند گفتند پيروزى خدا كى خواهد بود هشدار كه پيروزى خدا نزديك است. (سوره بقره، آیه 214).

در آیه دیگر می فرماید:

كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْجَعُونَ ﴿۳۵﴾

هر نفسى چشنده مرگ است و شما را از راه آزمايش به بد و نيك خواهيم آزمود و به سوى ما بازگردانيده مى ‏شويد. (سوره الانبیا، آیه 35).

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش اول

همچنین:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ ﴿۱۵۵﴾

و قطعا شما را به چيزى از [قبيل] ترس و گرسنگى و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى ‏آزماييم و مژده ده شكيبايان را (سوره بقره، آیه 155).

از این آیات مشخص می شود که، خداوند بلند مرتبه، انسان را در زمان مشخص و مکان مشخص با شر و خیر امتحان می کند. خداوند بلند مرتبه در آیات سوره بقره به کسانی که صبر می کنند، مژده می دهد. همچنین حضرت محمد (ص) در این باره می فرمایند: بزرگی ثواب در نتیجه بزرگ امتحان است. خدا بنده ای را که دوست دارد او را امتحان می کند، هر کسی موفق شود، خداوند از او راضی می گردد. اگر کسی موفق نشود، خداوند از او ناراضی می شود. (الترمذي‎‎‎)

امتحان شدن مسلمان فوائد زیادای دارد، که برخی از این فوائد عبارتند از:

سختی ها و امتحانات الهی | فلسفه و علل و دلایل امتحال الهی بخش اول

1- امتحان کردن بنده ای، نشان از عشق و علاقه خداوند به آن بنده است. هر چقدر که امتحان بزرگ باشد، می توان گفت که خدا بنده اش را بیشتر دوست دارد. به این شرط که مسلمان از این امتحان رو سفید خارج شود. تنها به این دلیل کسی که بیشتر امتحان شده پیامبر (ص) بود.

2- این امتحان برای مسلمانی که امتحان می شود، ثواب به دنبال دارد.

3- کسی که امتحان الهی را با موفقیت پشت سر می گذارد، خداوند از او راضی می شود.

4- امتحان الهی موجب کفاره گناهان فرد ملسمان امتحان شده است.

5- شدت امتحان و سخت شدن آن اشاره به نزدیک شدن راه خروج و آسان شدن آن است. که دلیل آن آیه 214 سوره بقره می باشد، که در بالا آیه آورده شد.

فرزند آدم، برای رهایی و رفع سختی ها و مشکلاتی که برایش پیش می آید، از وسایل مختلف استفاده می کند. اما، اکثریت ما، به دلیل غفلت، فراموش می کنیم که، خداوند می تواند غم را با شادی عوض کند. لذا به وسایلی که فائده ای ندارد، دست می اندازیم. این گونه به سختی های خود اضافه می کنیم. اما خداوند در سایه رحمت خود، در دین اسلام به مسلمان در زمان سختی کارهایی را که باید انجام دهند را اعلام کرده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 78
تعداد کل آرا: 3078
تعداد کل بازدیدها: 326017

نظرات کاربران

*