سبک تغذیه در زنان شیر ده | بایدها و نبایدهای تغذیه در زنان شیر ده

سبک تغذیه در زنان شیر ده | بایدها و نبایدهای تغذیه در زنان شیر ده

در زمان شیردهی به علت اینکه تغذیه مادر بر روی کودک اثر می گذارد، باید در مورد تغذیه و بایدها و نبایدهای تغذیه در این دوران توجه و دقت کافی داشت. تا ضمن حفظ سلامتی مادر و نوزاد، از همه مواد و ویتامین ها هم استفاده شود.

مادران شیر ده همیشه در ناراحتی زندگی می کنند و همیشه این سوال را از خود می پرسند، آیا می تواند این غذا را بخورند و یا نه؟ خوردن این غذا چه تاثیری بر روی نوزاد دارد؟ و چون پاسخ این سوالات را نمی دانند، در این باره در اینترنت دنبال قاعده و قانونی و یا لیستی از غذاهای مفید برای مادران شیرده در مورد تغذیه می گردند. لازم به ذکر است که چنین لیستی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، اعتبار ندارد. مادران شیر ده می تواند غذاهای مورد علاقه را در اندازه های کافی مصرف کنند. اما اگر در نسل و ژن شما به غذایی ویژه ای کودکان دارای حساسیت می باشند، در آن موقع با خوردن این غذا می توانید، ایجاد واکنش آلرژیک در نوزاد خود مشاهده کنید. اما بسیاری از غذاهای ممکن است، در نوزاد هیچ گونه حساسیتی ایجاد نکند. از جمله این غذاها عبارتند از:

1- خوردن فلفل سیاه و غذاهای ادویه دار:

برخی از خانم های شیر ده در زمان غذا خوردن از خوردن فلفل سیاه و غذاهای پر ادویه پرهیز می کنند. اما اصلا لازم به این پرهیز نیست. تحقیقات در مورد تاثیرات بد آنها بر روی نوزادها چیزی را اثبات نکرده اند. حتی یک تحقیق نشان داده است که، اگر مادر قبل از شیر دادن از سیر استفاده کند، نوزاد بسیار بهتر شیر می خورد.

2- خوردن غذاهای نفخ دار:

یکی دیگر از مسائلی که دائم برخی از مادران را نارحت می کند، غذاهایی است که نفخ دار می باشند، مانند کلم، کلم بروکلی، نخود و سبزیجاتی که مخصوص فصل می باشند. مادران فکر می کنندکه، غذاهایی نفخ دار سبب نفخ نوزاد می شوند. اما باید در نظر داشته باشیم که، شیر مادر از موادی که در معده و روده مادر وجود دارد، تولید نمی شود. از موادی که در داخل خون می باشد، شیر تولید می شود. به همین دلیل بی جهت بودن این ناراحتی اثبات شده است.

3- خوردن غذاهای ترش:

غذاهای ترش هم بر روی شیر مادر تاثیر نمی گذارد. مرکبات، گوجه فرنگی و غیره را مادران می توانند، مصرف کنند. اما برخی از نوزادها، به پروتئین هایی که از شیر مادر می گیرند و این پروتیئن های ناشی از شیر گاو و یا محصولات لبنی تولید شده با شیر گاو می باشد. حساسیت نشان می دهند. علاوه بر این برخی از نوزادها احتمال دارد به سویا، گندم، تخم مرغ و غیره هم آلرژی نشان دهند.

4- خوردن شیرینجات و غذاهای روغنی:

کاهش مصرف شیرینجات و یا کاهش مصرف غذاهای روغنی هم بر روی شیر مادر هیچ گونه تاثیری نمی گذارد. به طور کلی چرب بودن شیر مادر ارتباطی با استفاده از غذاهای روغنی ندارد. اما مادران در زمان شیر دهی، اگر برخی از رژیم های غذایی را رعایت کنند، در کیفیت شیر آنها تغییراتی به وجود خواهد آمد.

5- خوردن شکر:

برخی از مادران در زمان شیر دهی می خواهند هر چه زودتر به وزن دوران قبل از بارداری برگردند، به همین دلیل استفاده از شکر را در غذاهای خود بسیار کاهش می دهند و یا از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، استفاده از جایگزین های شکرهایی مانند آسپارتام (Aspartame)، سوربیتول (Sorbitol) و ساخارین (Saccharin) باید با احتیاط بود و در مقدار کم استفاده کرد.

اما استفاده از شکر طبیعی مانند عسل برای مادران بسیار مفید است. مادران به راحتی می توانند آن را استفاده کنند. سم بوتولیسم موجود در ترکیبات عسل در معده و روده های مادر هضم می شود و وارد شیر مادر می شود. اما تا یک سالگی دادن عسل به نوزاد توصیه نمی شود. چرا که معده و روده نوازد ها به علت ضعیف بودن نمی تواند سم بوتولیسم موجود در عسل را هضم کند.

در نهایت باید گفت که، خانم های باردار و مادران شیر ده، آزاد هستند، غذاهای مورد علاقه خود را انتخاب کنند. اما قبل از مصرف هر غذایی در مورد تاثیرات آن بر روی سلامتی شما و نوزادتان اطلاعاتی بدست آورید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
سبک تغذیه در زنان شیر ده | بایدها و نبایدهای تغذیه در زنان شیر ده
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 5


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)