ساعت کاری و اضافه کاری در قانون کار

ساعت کاری و اضافه کاری در قانون کار
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/25

در مقاله نحوه تنظیم قرارداد کار و نمونه قرارداد کار درخصوص شرایط و ضوابط انعقاد یک قرارداد کاری توضیح داده شد. یکی از مواردیکه در قراردادهای کار منعقد شده بین کارگر و کارفرما ممکن است مورد بحث باشد، مبحث ساعات کاری است. در این نوشته سعی می شود که به مواردیکه قانون کار در این خصوص لحاظ کرده است، پرداخته شود.

نکته اول و مهم در خصوص ساعات کاری کارگران طبق قانون کار(ماده 51 قانون کار) این است که ساعات کار کارگران نباید از 44 ساعت در هفته تجاوز کند، همچنین قانون کار در همین ماده صریحا بیان می کند که ساعت کاری در یک شبانه روز نباید از 8 ساعت بیشتر شود که در واقع اگر ما شش روز کاری در هفته را در نظر بگیریم در پنج روز اول روزانه 8 ساعت کار انجام می شود و در روز ششم(پنجشنبه ها) 4 ساعت کار باید صورت پذیرد. البته در تبصره همین ماده 51 قانون کار بیان شده است که کارفرما می تواند با توافق با کارگر/کارگران ساعاعت کار را در بعضی از روزهای هفته کمتر از 8 ساعت و دیگر روزها بیش از 8 ساعت تعیین کند که البته در مجموع نباید بیش از 44 ساعت کار در هفته باشد.

در کارهایی که جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شوند ساعات کار هفتگی نباید بیش از 36 ساعت و 6 ساعت در روز باشد.

کارهای سخت و زیان‌آور و زیر زمینی به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کار و شورای عالی‌کار تهیه و به تصویب وزرای کار و امور اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد رسید.

اضافه کاری در قانون کار

طبق ماده 59 قانون کار اضافه کاری تنها در صورتی می تواند به کارگر محول شود که اولا موافقت کارگر جلب شود و در صورت توافق باید 40% اضافه بر مزد هر ساعت کاری که در قرارداد فی مابین کارگر و کارفرما منعقد است به کارگر پرداخت گردد.

نکاتی در خصوص انجام و ساعات اضافه کاری توسط کارگر

ساعات اضافه کاری به کارگران نباید از 4 ساعت در روز بیشتر باشد، مگر اینکه شرایط استثنائی پیش امده باشد- برای مثال عدم انجام اضافه کاری منجر به خسارت به کارفرما(کارخانه یا شرکت) شود.

بطور کل، طبق همین ماده 59 و تبصره های ذیل آن در قانون کار، ارجاع اضافه کاری به کارگر و انجام آن تنها در موارد زیر می تواند صورت پذیرد و آن هم حداکثر 8 ساعت در روز در شرایط ذیل می تواند باشد:

  • جلوگیری از حوادث قابل پیش‌بینی و یا ترمیم خسارتی که نتیجه حوادث مذکور است
  • اعاده فعالیت کارگاه، در صورتی که فعالیت مذکور به علت بروز حادثه یا اتفاق طبیعی از قبیل، سیل، زلزله و یا اوضاع و احوال غیر قابل‌پیش‌بینی دیگر قطع شده باشد.

‌ قابل ذکر است که پس از انجام کار اضافی در موارد فوق، کارفرما مکلف است حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت، موضوع را به اداره کار و امور اجتماعی‌اطلاع دهد تا با بررسی ها توسط کارشناسان اداره کار، ضرورت کار اضافی و مدت آن تعیین شود  و در صورت عدم تأیید ضرورت کار اضافی توسط اداره کار و امور اجتماعی محل، کارفرما مکلف به پرداخت غرامت و خسارات وارده به‌کارگر خواهد بود. 

یاد آور می شوم که طبق ماده 61 قانون کار،  ارجاع کار اضافی به کارگرانی که کار شبانه یا کارهای خطرناک و سخت و زیان‌آور انجام می‌دهند ممنوع است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 384
تعداد کل آرا: 4068
تعداد کل بازدیدها: 1647438

نظرات کاربران

*