سازه های گیاهی و درختان هوشمند متصل به اینترنت اشیا(همراه فیلم)

سازه های گیاهی و درختان هوشمند متصل به اینترنت اشیا(همراه فیلم)
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/05/19

امروزه مسئله آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، با ترافیک خودرویی بالا و پرجمعیت تقریبا برای اکثر کشورهای دنیا به یک معضل تبدیل شده است. دولت ها و مدیران شهری این شهرهای بزرگ به دنبال راهکارهایی به منظور کاهش این آلودگی هوا بوده و هستند. گزینه هایی مانند بهینه کردن سوخت خودروها، افزایش وسایل نقلیه عمومی و غیره برخی از راهکارهایی بوده که دولت ها و مدیران کلان شهرهای دنیا پیش برده و امتحان کرده اند. اما میزان موفقیت این راهکارها و راهکارهای مشابه تاکنون نسبی بوده است؛ ضمن اینکه این اقدامات در کنار قطع و یا خشک شدن درختان در شهرها روی می دهد. همانطور که می دانید گیاهان و درختان عامل تاثیرگذاری در کاهش آلودگی هوا به سبب جذب دی اکسید کربن موجود در هوا هستند. حال یک شرکت آلمانی که در زمینه فناوری های پیشرفته و متصل به اینترنت اشیا کار می کند در اختراع و نوآوری بی نظیری اقدام به طراحی یک سازه گیاهی کرده است که نقش این گیاهان/درختان را در شهرهای بزرگ ایفا می کند؛ ضمن اینکه از لحاظ عملکرد چند صد برابر آنها کارایی دارد. یادآور می شوم که چنین نوآوری هایی در چارچوب طرح ها و اهداف یک شهر هوشمند که شرح آن در مقاله شهر هوشمند(Smart City) چیست؟ آمده است، قرار می گیرد.

در فیلم زیر نحوه کار این درختان/گیاهان که به آنها درختان هوشمند می توان گفت توضیح داده می شود. همانطور که در فیلم مشاهده می کنید این گیاهان که از نژاد خزه ها(moss) هستند در داخل سازه ای قرار گرفته اند که بوسیله تجهیزاتی به شبکه اینترنت اشیا(Internet of Things/Everything) متصل شده است.

استفاده از رده گیاهان خزه  به این دلیل بوده است که ذرات گرد و غبار و نیتروژن را جذب کرده، اکسیژن تولید می کند و هوای محیط را که معمولا در محیط های پرازدحام شهری شلوغ است خنک می سازد.قابلیت اتصال به فضای اینترنت اشیا در این سازه به منظور جمع آوری داده های مربوط به وضعیت هوا(که از طریق حسگرها/سنسورهای موجود در سازه جمع آوری می شود) و ارسال آنها به مرکز پردازش آنها، تحلیل این داده های جمع آوری شده و بررسی تاثیر این سازه گیاهی بر محیط زیست اطراف آن و کنترل و بهبود عملکرد سازه در آن تعبیه و اجرا شده است.

نکته جالب این است که انرژی لازم برای این سازه گیاهی از طریق پنل های خورشیدی انجام شده و آب دهی به این گیاهان نیز بصورت هوشمند و خودکار انجام می گیرد.

برخی آمار و ارقام جالب در خصوص این درختان هوشمند این است که این سازه های درختان/گیاهان هوشمند در حدود 4 متر ارتفاع دارند، قابلیت جابجایی داشته و می توانند هوای آلوده شامل ذرات معلق در هوا، نیتروژن و ازن را تا شعاع 50 متری خود جذب کرده و میزان آلودگی آنجا را تا 30% کاهش دهند. در مقایسه با درختان معمولی طراحان این درختان هوشمند مدعی هستند که هر یک از این سازه ها معادل 275 درخت معمولی از لحاظ رفع و مقابله با آلودگی هوا کارایی دارند. همچنین در مقایسه با 275 درخت، هر یک از این سازه های گیاهی هوشمند 95% کارایی هزینه ای و صرفه اقتصادی بهتری داشته و 99% فضای کمتری نسبت به این تعداد درخت اشغال می کنند.

فناوری بکار رفته در این درختان هوشمند مبتنی بر فناوری زیستی/بیوتکنولوژی(Biotechnology) است و از ماهیت و ذات خزه ها(moss culture) بهره گرفته شده است به گونه ای که آلودگی هوای اطراف خود را درون خود جذب کرده و به اصطلاح می خورد و به زیست توده(biomass) خود می افزاید.

به منظور اینکه اين درختان هوشمند و متصل به فضای اینترنت اشیا سودآوری مالی نیز برای مدیران شهری داشته باشند، طراحان این سازه های هوشمند گیاهی/درختان هوشمند قابلیت ها و فناوری هایی مانند صفحه نمايش‌هايي ديجيتالي و فناوري‌هايي همچون QR، iBeacon و NFC  كه امكان استفاده از اين درختان با اهداف تجارتی و نمايش تبليغات را فراهم مي‌كند، در آنها قرار داده اند. همچنین طراحی این سازه گیاهی به گونه ای که قسمت پایین ان به شکل نیمکت باشد نیز از دیگر ویژگی های جذاب و مثبت این طراحی است.

در فیلم زیر درخصوص این نمونه از سازه گیاهی/درختان هوشمند طراحی شده توسط شرکت آلمانی گرین سیتی سولوشنز(Green City Solutions) که به سیتی تری(City Tree) معروف هستند، توضیح داده می شود:

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.7
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 116
تعداد کل آرا: 1368
تعداد کل بازدیدها: 353001

نظرات کاربران

*