زیباترین و بهترن نعمت ها برای چه کسانی است؟

زیباترین و بهترن نعمت ها برای چه کسانی است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

دنیا سرشار از نعمت های پاک، حلال و زیبا برای انسان می باشد، خداوند همه این نعمت ها را به انسان داده تا شکرگزار خدا باشند و بابت همه این نعمت ها شکر خدا را بجای آورند، ولی سوال این است که بهترین و زیباترین نعمت های خدا برای چه کسانی می باشد؟ و چه کسانی برای از این نعمت ها باید استفاده کنند.

قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ ﴿۳۲﴾

[اى پيامبر] بگو زيورهايى را كه خدا براى بندگانش پديد آورده و [نيز ] روزيهاى پاكيزه را چه كسى حرام گردانيده بگو اين [نعمتها] در زندگى دنيا براى كسانى است كه ايمان آورده‏ اند و روز قيامت [نيز] خاص آنان مى‏ باشد اين گونه آيات [خود] را براى گروهى كه مى‏ دانند به روشنى بيان مى ‏كنيم(سوره الاعراف، آیه 32).

خداود بلند مرتبه همه نعمت های پاک، حلال، زیبا و بهتر را برای بندگان خود آفریده است، تا از آنها استفاده کنند ولی برخی دیگر از محصولات و مواد غذایی را حرام اعلام کرده است، می توان گفت که تنها خداوند است که می توان حلال و حرام را مشخص نماید.

خدای بزرگ در این آیه، برای بندگان خود در زندگی دنیوی، روزی پاک، حلال، تمیز را بخشیده است. از این دیدگاه، انسان وظیفه دارد به صورت درست و صحیح از نعمت های الهی استفاده نماید. زندگی دنیا برای فرزندان آدم یک امتحان الهی می باشد، به همین دلیل می تواند از نعمت های الهی استفاده نماید ولی امکان دارد یک فرد بی اعتقاد، از یک فرد مومن بیشتر بتواند از نعمت های الهی استفاده کند، اما، نعمت های پاک و حلال الهی چون بر اساس ایمان داده می شود، همه این نعمت ها تنها به مومنین وعده داده شده است. از طرف دیگر، کسانی که در برابر خدا عصیان می کنند، نگاه نکنید که در این دنیا می توانند زندگی کنند و از نعمت های الهی بهرمنده شوند، ولی در آخرت چیزی از این نعمات نصیب آنها نخواهد شد.

نعمت های بی شماری که خداوند بلند مرتبه به انسان بخشیده است، در مقابل آن از انسان سپاسگزاری می خواهد، سپاس گزاری از نعمت الهی هم به استمرار و با برکت بودن نعمت ها کمک می کند و هم اینکه وسیله ای می باشد تا انسان رضایت الهی را بدست آورد.

در این باره آیه 7 سوره ابراهیم می فرماید. وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَلَئِنْ كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ ﴿۷﴾ و آنگاه كه پروردگارتان اعلام كرد كه اگر واقعا سپاسگزارى كنيد [نعمت] شما را افزون خواهم كرد و اگر ناسپاسى نماييد قطعا عذاب من سخت‏ خواهد بود.

در زندگی دنیوی بهترین نعمتی که در بین این همه نعمات زیبا و عالی به انسان داده شده است، بی شک، شناخت خداوند و ایمان و اعتقاد به وی می باشد. به عبارت دیگر، کسب شرف و لیاقت مومن، بهترین نعمتی است که خداوند به انسان داده است. چرا که انسان تنها با ایمان راستین است که سعادت دنیا و آخرت را می تواند بدست بیاورد، اجرای اوامر و دستورات خداوند بلند مرتبه و پرهیز از گناهان، بهترین نوع سپاس گزاری است که در برابر همه نعمتهای الهی می توان انجام داد.

به این جهت یکی از صحابی که از عبادت های زیاد رسول خدا تعجب کرده بود، دلیل آن را از پیامبر سوال نموده و فهمید که چون خداوند با دادن نعمت پیامبری به وی پیامبر را مورد مرهمت و نعمت خود قرار داده است و پیامبر نیز با عبادت شکر خدا به به جای می آورد.

به همین دلیل در برابر نعماتی که خداوند به ما داده است لازم است که ما شکرگزار باشیم و به عبادت بپرازیم. در مقابل برخی از نعمت های که خداوند به ما بخشیده از راه حق منصرف نشویم. ناشکری در برابر نعمات موجب از دست رفتن انها می شود و غضب الهی را در پی دارد. بزرگترین ناسپاسی هم این است که انسان از این همه نعمت ها استفاده کند، ولی خدای بزرگ را نشناسد و از وی سپاسگزاری نکند.

به همین دلیل قران کریم می فرماید:

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ بَدَّلُوا نِعْمَتَ اللَّهِ كُفْرًا وَأَحَلُّوا قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ ﴿۲۸﴾ : آيا به كسانى كه [شكر] نعمت‏ خدا را به كفر تبديل كردند و قوم خود را به سراى هلاكت درآوردند ننگريستى(سوره ابراهیم، آیه 28).

لِيَكْفُرُوا بِمَا آتَيْنَاهُمْ فَتَمَتَّعُوا فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ ﴿۵۵﴾ [بگذار] تا آنچه را به ايشان عطا كرده‏ ايم ناسپاسى كنند اكنون برخوردار شويد و[لى] زودا كه بدانيد (سوره نحل، آیه 55)

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 71
تعداد کل آرا: 3053
تعداد کل بازدیدها: 299062

نظرات کاربران

*