زگیل تناسلی چیست و چگونه ایجاد و منتقل می شود؟ راه های انتقال و روش های درمان زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست و چگونه ایجاد و منتقل می شود؟ راه های انتقال و روش های درمان زگیل تناسلی چیست؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/09

یکی از بیماری هایی که در سالهای گذشته در سراسر دنیا از جمله ایران متاسفانه بسیار شایع شده است، زگیل تناسلی است. در این نوشته درخصوص علت ایجاد و چگونگی انتقال و بوجود آمدن زگیل تناسلی توضیح داده می شود.

زگیل تناسلی در واقع زائده های گوشتی کوچکی به رنگ صورتی مایل به قهوه ای در ناحیه تناسلی زن یا مرد هستند که راه انتقال آن بیشتر از طریق ویروس و تماس با ویروس است؛ یعنی اگر با زگیل تناسلی تماس برقرار شود که این تماس معمولا از طریق رابطه جنسی است فرد دیگر نیز زگیل تناسلی می گیرد.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی معمولا کوچک بوده و با چشم دیده نمی شوند، اما بعضی اوقات این زگیل ها تکثیر شده، بزرگ می شوند و در دسته های کوچکی خود را در اندام تناسلی زن یا مرد نشان می دهند. در واقع زگیل های تناسلی بصورت برآمدگی های کوچک و تقریبا همرنگ پوست در ناحیه تناسلی خود را نشان می دهند و بصورت چندین زگیل در کنار هم جمع شده و حالتی شبیه به گل کلم را شکل می دهند. خارش و احساس ناراحتی یا درد در ناحیه تناسلی از نشانه های زگیل تناسلی است.

در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی فرج، دیواره واژن، بین واژن و مقعد و روی دهانه رحم رشد کنند.

در مردان، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی، بیضه ها و مقعد رشد می کنند.

البته افرادی که دهانشان با زگیل تناسلی تماس داشته باشد ممکن است در ناحیه دهان زائده هایی مانند زگیل تناسلی را تجربه کنند.

زگیل های تناسلی غالبا طی دوره ای 18 تا 24 ماه بدون اعمال هیچ روش درمانی از بین می روند، اما توصیه می شود در صورت بروز زگیل تناسلی به متخصص رجوع شود.

توجه کنید که بی توجهی به زگیل تناسلی می توان مشکلاتی را مانند سرطان رحم، سرطان فرج، سرطان سوراخ مقعد یا سرطان آلت تناسلی در مردان ایجاد نماید.

زگیل تناسلی در زنان

برای تشخیص زگیل تناسلی توصیه می شود که زنان حتما آزمایش پاپ اسمیر که آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود؟ توضیح داده شده است را بصورت دوره ای انجام دهند. تست HPV نیز بویژه برای زنان بالای 30 سال که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف تر است به منظور تشخیص و پیشگیری از زگیل تناسلی انجام می گیرد.

روش های درمان زگیل تناسلی چیست

رایجترین روش های درمان زگیل تناسلی سوزاندن، منجمد کردن، بریدن زگیل و استفاده از لیزر درمانی است که این روش ها باید توجه پزشکان متخصص پوست انجام پذیرد. در برخی از موارد نیز حسب تشخیص پزشک از داروها یا پمادها برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*