زندگی و امامت امام حسین(ع) در دوره خلافت معاویه و یزید

زندگی و امامت امام حسین(ع) در دوره خلافت معاویه و یزید

در مقاله سیر تاریخی زندگی نامه امام حسین (ع) درخصوص سیر تاریخی زندگی امام حسین(ع) توضیح داده شد و ذکر شد که ایشان در بین سالهای 50(زمانی که امام حسین(ع) به شهادت می رسند) و سال 61 هجری (زمان وقوع واقعه کربلا و شهادت امام حسین علیه السلام) امامت امت مسلمین را به عهده داشتند. در این نوشته سعی می شود که توضیحی درخصوص سرگذشت و زندگی سیاسی و اجتماعی امام حسین علیه السلام در مدت امامت ایشان داده شود.

امامت امام حسین(ع) در دوره خلافت و حکومت معاویه

دوران امامت امام حسین(ع) بیشتر مصادف با حکومت و خلافت معاویه بوده است و به دلیل پیمان صلحی که امام حسن مجتبی(ع) با معاویه بسته بود، امام حسین نیز به این صلح نامه پایبند بود؛ در نتیجه امام حسین(ع) اقدام جدی بر علیه معاویه انجام نداد. این دوره از امامت امام حسین از سال 50 هجری قمری تا سال 60 هجری قمری که معاویه فوت می کند، طول می کشد. البته امام حسین در مواردی موضع گیری هایی نسبت به معاویه داشته است که مهمترین آنها عدم پذیرش ولیعهدی یزید است. آورده اند که معاویه برای بیعت گرفتن برای یزید از مردم مدینه، بویژه بزرگان این شهر، به مدینه سفر کرد، اما امام حسین(ع) با ذکر بی لیاقتی ها و خصائص رذیل یزید مانند هوس بازی های او معاویه را از انتخاب یزید برای ولیعهدی برحذر داشت. متاسفانه عموم مردم مدینه با معاویه بیعت کردند و امام حسین و عده کمی دیگر بیعت با یزید را نپذیرفتند. از طرف دیگر معاویه نیز احترام خاصی برای امام حسین قائل بود، هم به سبب اینکه ایشان فرزند رسول خدا بودند و هم اینکه مردم مکه و مدینه احترام خاصی برای امام حسین قائل بودند. گفته می شود که معاویه از یزید خواسته که در صورت به حکومت رسیدن و غلبه بر امام حسین بر بیعت گرفتن از او اصرار نکند(نقل از ویکی شیعه).

امامت امام حسین(ع) در دوران حکومت یزید

در سال 60 هجری پس از فوت معاویه، یزید سعی داشت که به زور از امام حسین علیه السلام بیعت بگیرد. او ابتدا نامه ای به حاکم مدینه فرستاد و از او خواست که از حسین بن علی و چند نفر دیگر برای او بیعت بگیرند و وقتی موفق به این کار نشد از حاکم مدینه خواست که سر حسین بن علی را برای او بفرستد. این وضعیت سبب شد که امام حسین(ع) و یارانش در 27 رجب سال 60 هجری از مدینه به سمت مکه حرکت کرد و در سوم شعبان همان سال به مکه رسیدند. امام حسین از سوم شعبان سال 60 هجری تا هشتم ذی الحجه سال 60 هجری قمری در مکه ماندند که پس از آن وقایع مربوط به واقعه عاشورا آغاز می شود.

در این زمان(سال 60 هجری) هنگامیکه شیعیان عراق از بیعت نکردن امام حسین با یزید با خبر می شوند، نامه ای به امام حسین می نویسند و از ایشان درخواست می کنند که به کوفه بیایند- ابتدا یک نامه که امضا جمعی از شیعیان را داشت، سپس 150 نامه که هر نامه امضا یک تا چهار نفر را داشت و پس از آن هم نامه های دیگری برای دعوت از امام حسین برای آمدن به کوفه به امام حسین ارسال شد. امام حسین با دیدن این حجم زیاد نامه ها، نامه ای نوشتند و آن را به مسلم بن عقیل پسرعموی خود دادند تا به کوفه رفته و با بررسی اوضاع به ایشان گزارش دهد. مسلم نیز با توجه به استقبال و تعداد زیاد بیعت کنندگان با امام حسین(یعنی کسانیکه دعوت به آمدن امام حسین به کوفه کردند) امام را به کوفه دعوت کردند. در این شرایط امام حسین در هشتم ذیحجه سال 60 هجری به همراه 82 نفر از یارانشان از مکه به سوی کوفه حرکت کردند. این روز دقیقا همان روز قیام و شهادت مسلم بن عقیل است. امام حسین در مسیر مکه به عراق از کشته شدن مسلم و در واقع عهد شکنی مردم کوفه آگاه شد و به یارانش در این خصوص اطلاع داد و به آنها اجازه داد که او را ترک کنند.

مسیر حرکت امام حسین(ع) از مکه تا کوفه/کربلا در عکس زیر نشان داده شده است:

زندگی و امامت امام حسین(ع) در دوره خلافت معاویه و یزیدپس از آن امام حسین مسیر خود به سمت کوفه را ادامه می دهد که در منطقه ای به نام ذو حُسم با ابن زیاد روبرو می شوند سردار این لشکر حُر بن یزید بود. او راه امام را در این منطقه می بندد و نامه ای به امام نشان می دهد که در آن خطاب به حر نوشته بود: "بر حسین(ع) سخت گیر، و او را فرود نیاور مگر در بیابان بی‌حصار و بدون آب". حر نامه ابن زیاد را برای امام حسین(ع) خواند و امام حسین(ع) به او فرمود: «بگذار در نینوا یا غاضریه فرود آییم" حر گفت: «ممکن نیست؛ زیرا عبیدالله آورنده نامه را بر من جاسوس گمارده است!». با هم حرکت کردند تا در روز دوم محرم سال 61 هجری قمری به کربلا رسیدند. حُر و یارانش، جلوی کاروان امام حسین(ع) ایستادند و آنان را از ادامه مسیر، باز داشتند. در اینجاست که واقعه کربلا و روز عاشورا آغاز می شود.

منابع: ویکی شیعه، ویکی فقه، ویکی پدیا و دیگر وبسایت های علوم اسلامی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 186
تعداد کل آرا: 2653
تعداد کل بازدیدها: 673670


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)