زندگینامه سعدی | تحقیقی کوتاه درخصوص زندگی سعدی شیرازی

زندگینامه سعدی | تحقیقی کوتاه درخصوص زندگی سعدی شیرازی

سعدی شیرازی که نام کامل ایشان ابومحمد مشرف الدین مصلح بن عبدالله بن مشرّف و تخلص ایشان سعدی بوده است در سال 606 هجری قمری معادل با 1208 میلادی و 588 هجری شمسی در شیراز به دنیا آمد و در 690 هجری قمری معادل با 1291 میلادی و 669 هجری شمسی در شیراز از دنیا رفته است.

سعدی شیرازی در نظامیه بغداد که مرکز جهان اسلام در آن زمان بوده است تحصیل کرده است و سپس به شهرهای مختلف شام و حجاز آن زمان به منظور نطق و ترویج مبانی اسلامی و عرفانی سفر کرد. سعدی شیرازی در طول زندگی خود به واسطه سفرها تجربیات مختلفی از زندگی داشته است که بسیاری از این تعالیم را در کنار تعالیم اسلامی در کتب خود با نظم و نثر منتشر کرده است.

سعدی شیرازی به واسطه نگارش کتب بوستان که به نظم(شعر) است و گلستان که به نثر است بیشتر شناخته شده است. البته او غزلیاتی دارد که مجموع بوستان، گلستان و غزلیات سعدی را در کتاب کلیات سعدی می توان مطالعه کرد. البته هر کدام از این سه کتاب بصورت مستقل نیز منتشر شده اند.

اشعار سعدی بیشتر از نوع تعلیمی و آموزنده بوده و البته در غزلیات آن مضامین و ابیات عاشقانه و عارفانه نیز به چشم می خورد.

سعدی شیرازی را یکی از تاثیرگذارترین شاعران بر ادبیات فارسی دانسته و او را حافظ زبان فارسی می دانند، زیراکه زبان فارسی امروزی بسیار به زبان سعدی دارد. دلیل این امر ساده نویسی و ایجاز در گفتار سعدی نسبت به شاعران و نویسندگان زمان خود بوده است. سعدی همانند بسیاری دیگر از شاعران و حکیمان و عارفان ایرانی بر اندیشمندان غربی از جمله ولتر و گوته تاثیرگذار بوده است.

سیرتاریخی زندگی سعدی شیرازی در سیر تاریخی و حوادث زندگی سعدی شیرازی می توانید مطالعه نمایید.

ضمنا زندگینامه سعدی به زبان ساده و کودکانه را می توانید در خلاصه زندگی نامه سعدی به زبان ساده مطالعه نمایید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.3
sigmaمجموع آرا: 11

ایشان مولف مقالات علمی سایت چگانه بوده و به حوزه فاوا و کارآفرینی علاقه دارند.

تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 1144
تعداد کل بازدیدها: 158176


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)