زنان با بوییدن بوی مردانشان استرسشان کمتر می شود

زنان با بوییدن بوی مردانشان استرسشان کمتر می شود

بوییدن عطر و بوی شریک جنسی استرس را کاهش می‌دهد. تحقیقات جدید جذاب نشان می‌دهد که یک روش جدید برای کمک به کاهش استرس وجود دارد و آن‌هم استشمام عطر خاطره‌انگیز و یا وی همسرتان است.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) دریافتند زنان بعدازاینکه در معرض عطر و بوی شریک خود قرار می‌گیرند احساس آرامش می‌کنند. در مقابل، در معرض عطر غریبه، اثر متضاد و افزایش سطح هورمون استرس، کورتیزول را افزایش می‌دهد. این مطالعه در مجله روانشناسی شخصیت و روانشناسی منتشرشده است.

Marlise Hofer، نویسنده اصلی این مطالعه و دانشجوی تحصیلات تکمیلی در بخش UBC گفت: "بسیاری از مردم پیراهن شریک زندگی خود را می‌پوشند و یا زمانی که شریک زندگی‌شان حضور ندارد بر جای او می‌خوابند و به‌هیچ‌عنوان دلیلان را نمی‌دانند و متوجه رفتار خود نیستند."

"یافته‌های ما نشان می‌دهد که تنها عطر و بوی شریک زندگی، حتی بدون حضور فیزیکی آن‌ها، می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای کمک به کاهش استرس باشد."

برای انجام این مطالعه، محققان 96 زوج از هر دو جنس را استخدام کردند. به مردان یک تی‌شرت تمیز را داده تا به مدت 24 ساعت آن را بپوشند و سپس گفته شد که از تئودورانت و عطر ،سیگار کشیدن و خوردن غذاهای خاصی که می‌توانند بوی بدن را تحت‌الشعاع قرار دهند خودداری کنند. سپس تی‌شرت‌ها برای حفظ بوی آن یخ‌زده شدند.

در مرحله بعدی هر خانم به‌طور تصادفی و کاملاً اتفاقی یک تی‌شرت را بویید که یا توسط همسرش یا یک غریبه پوشیده شده بود. به آن‌ها نگفتند که کدام‌یک از آن‌ها تی‌شرت همسرشان را در اختیار دارد.
زنان تحت آزمایش ازنظر میزان استرس مورد آزمایش قرار گرفتند که شامل مصاحبه شغلی و یک کار ریاضی روان‌شناختی بود و همچنین در مورد سطوح استرس خود به سؤالات پاسخ دادند و نمونه‌های بزاق را برای اندازه‌گیری سطح کورتیزول آن‌ها اندازه‌گیری شد.

محققان از زنان خواسته‌اند که به‌عنوان "بو کننده" عمل کنند زیرا آن‌ها تمایل دارند حس بویایی بیشتری نسبت به مردان داشته باشند. البته این احساس در مردان نیز وجود دارد اما بسیار درصد پایینی دارد.
آن‌ها دریافتند که زنان که پیراهن شرکای خود را بو کرده‌اند کمتر از کسانی که به‌طور اتفاقی تی‌شرت شریک زندگی خود را نبوییده‌اند در آزمایش استرس داشته‌اند. کسانی که هم لباس شریک و همسرشان را بوییده بودند و همچنین عطر و بوی آن را درست شناسایی کرده بودند، سطح کورتیزول پایین‌تر را نیز نسبت به دسته اول نشان دادند، و این نشان می‌دهد که حضور عطر و بوی شریک زندگی مخصوصاً در خانم‌ها چقدر می‌تواند در کاهش استرس مهم و تأثیرگذار بو دهد و مزایای کاهش استرس را ایجاد کند.

درعین‌حال، زنانی که عطر غریبه را بو کرده بودن، در طول آزمون استرس نسبت به دو گروه قبلی سطوح بالای کورتیزول داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که عوامل تکاملی می‌توانند تأثیری داشته باشند که چرا عطر شریک زندگی باعث کاهش سطح کورتیزول می‌شود. دانشمندان معتقدند ترس از غریبه‌ها همیشه در انسان از نوجوانی وجود دارد و همین باعث می‌شود که با بوییدن عطر مردان آن‌ها را آرام کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 108
تعداد کل بازدیدها: 35617
زنان با بوییدن بوی مردانشان استرسشان کمتر می شود
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)