زمان بندی سرویس های دوره ای تندر 90 و سمند

زمان بندی سرویس های دوره ای تندر 90 و سمند

اهمیت رسیدگی و مراقبت از خودرو بسیار مهم است، یکی از نکات مهم در نگهداری از خودرو انجام سرویس های دوره ای است که در دوره گارانتی توسط نمایندگی های خودرو انجام می شود و پس از آن شما می توانید یا در نمایندگی یا در مراکز دیگر آنها را انجام دهید. در هر صورت عدم انجام سرویس های دوره ای و رسیدگی به خودرو هم عملکرد موتور و کل خودرو را کاهش داده و هم ممکن است به آنها آسیب زند. در زیر زمان بندی و فواصل زمانی سرویس های دوره ای دو خودرو محبوب و پر تولید کشور یعنی تندر 90 و سمند آورده می شوند. این سرویس ها مربوط به سرویس های دوره ای است که بسته به میزان استفاده شما می تواند در دوره گارانتی و یا بعد از آن انجام گیرد.

سرویس های دوره ای تندر 90

دوره گارانتی تندر 90 به مدت 24 ماه(2 سال) یا 40.000 کیلومتر کارکرد است. سرویس های دوره ای تندر 90 شامل بررسی سیالات خودرو یعنی روغن، آب رادیاتور و غیره می شود که در زیر فواصل زمانی مربوط به هر کدام توضیح داده می شود.

اولین سرویس دوره ای تندر 90 مربوط به کارکرد 10.000 کیلومتر اول آن است که در این زمان بازدیدها و سرویس های زیر روی تندر 90 انجام می شود:

بازدید سطح سیالات و عدم نشتی در مدارهای سیالات موتور خودرو شامل تعویض روغن موتور، تعویض فیلتر روغن موتور، بازدید مسیر اگزوز، بازدید سیستم فرمان هیدرولیک، بازدید مدار مایع خنک کننده و بازدید ترمز. ضمنا روغن موتور توصیه شده برای تندر 90 ELF COMPETITION ST 10W-40 ACEA A3 / API SL می باشد.

دیگر بازدید ها و سرویس های دوره ای تندر 90 در 10.000 کیلومتر شامل موارد زیر می شوند:

 • تنظیم سیم کلاچ،
 • بازدید سیستم تعلیق و فرمان،
 • وضعیت گردگیرها، ضربه گیرها و سیبک ها
 • بررسی درپوش سوپاپ ورودی هوا
 • عدم نشتی روغن کمک فنرهای جلو و عقب
 • بررسی لنت های ترمز جلو و عقب
 • بررسی برچسب های نصب شده روی خودرو از جمله برچسب های ایمنی کیسه هوا و محفظه موتور
 • بررسی وضعیت چراغ های راهنما، جلو و عقب
 • بازدید و بررسی وضعیت شیشه ها و آینه های جانبی و پرف پاک کن ها و سطح مایع شیشه شور
 • بررسی وضعیت واحدهای کنترل الکترونیکی به وسیله دستگاه عیب یاب
 • بررسی وضعیت باتری و عملکرد چراغ های هشدار در صفحه نشانگر روی داشبورد

متاسفانه در دفترچه راهنمای تندر 90 بازدیدها و سرویس های دوره ای مربوط به کارکردهای بالاتر از 10.000 کیلومتر ذکر نشده است، اما شما با مشاوره از نمایندگی های مجاز یا متخصصان خبره تعمیرو نگهداری خودرو تندر 90 می توانید بازدیدها و سرویس های تکمیلی تندر 90 را در کیلومترها 20.000، 40.000 و 60.000 نیز انجام دهید. برخی از این بازدیدها و سرویس های دوره ای تندر 90 طبق نظر کارشناسان خودرو شامل موارد زیر می شوند:

تعویض روغن گیربکس هر 40.000 کیلومتر، تعویض روغن ترمز هر 2 سال یا 60.000 کیلومتر، تعویض روغن هیدرولیک هر 40.000 کیلومتر، تعویض مایع خنک کننده موتور هر 2 سال یا 60.000 کیلومتر. شمع ها هر 20.000 کیلومتر، فیلتر هوا در هر 2 بار سرویس، تسمه دینام و پولی ها و تسمه تایم و پولی ها هر 60.000 کیلومتر یا هر 4 سال، فیلتر بنزین هر 120.000 کیلومتر، بازدید و تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع هر 2 سال یکبار، بازدید سیالات خنک کننده سیستم تهویه مطبوع و در صورت لزوم اضافه کردن آن هر 3 سال یکبار، بازدید و گردگیری لنت ترمزهای عقب هر 60.000 کیلومتر.

 

سرویس های دوره ای سمند

توجه کنید که گارانتی مدل های مختلف سمند ایران خودرو 2 سال یا 40.000 کیلومتر کارکرد است. در این دوره سرویس های دوره ای سمند در هر 5000، 10.000 و 20.000 کیلومتر انجام می شود. البته برخی از این سرویس ها در دوره های کارکرد بالاتر تا بالای 100 هزار کیلومتر نیز باید انجام شوند که برخی از آنها در شکل زیر آمده اند:

 زمان بندی سرویس های دوره ای تندر 90 و سمند

در سرویس 5000 کیلومتر سمند موارد زیر باید توسط نمایندگی های مجاز بازدید یا تعویض گردند: سیستم خنک کننده، باتری، میزان روغن و مخزن روغن موتور، فرمان هیدرولیک، روغن ریزی از پوسته ها و شیلنگ ها، عملکرد چراغ های روشنایی و راهنما، وضعیت و فشار باد تایرها، بازدید اجزای برقی سمند از نظر عملکرد

در سرویس دوره ای 10.000 کیلومتر سمند علاوه بر سرویس های انجام شده در 5000 کیلومتر که به سرویس A معروف هستند، سرویس های زیر انجام می شوند: پمپ هیدرولیک فرمان، محلول سیستم خنک کننده، وضعیت سیم گاز و تسمه ها، عملکرد پدال کلاچ، عملکرد ترمز دستی، وضعیت نوار لاستیک درب صندوق عقب، تمیز کردن فیلتر سوخت، بازدید گردگیر پلوس و فرمان. این سرویس ها به سرویس B معروف هستند.

در سرویس دوره ای 20.000 کیلومتر علاوه بر سرویس های A,B بازدید و در صورت لزوم تعویض توپی چرخ ها، میل فرمان بلند، سیبک ها و بوش لاستیکی، نشتی کمک فنرها، آزمایش جاده با استفاده از دستگاه یا در جاده، بازدید شیلنگهای بنزین یا گاز از حیث نشتی، بازدید مقادیر گازهای خروجی از اگزوز.

دقت کنید که در خصوص مدل های گازسوز سمند موارد زیر علاوه بر سرویس های دوره ای فوق انجام می شود:

 • بازدید و تست نشتی اتصالات فشار قوی(شیر سر مخزن، شیر پرکن، شیر دستی، گیج فشار، رگولاتور و غیره)
 • بازدید تسمه های نگهدارنده مخزن
 • بازدید مجاری خروج گاز از صندوق عقب
 • بازدید لوله ها فشار قوی از لحاظ ضربه خوردگی، تغییر شکل، زدگی روکش و غیره
 • بررسی صدای رگولاتور در هنگام کارکرد موتور با گاز در دور آرام یا تند
 • عیب یابی ECU گاز سوز با دیاگ
 • بازدید اتصالات نگهدارنده ریل سوخت(انژکتورها)، رگولاتور، شیر دستی و آچار کشی ها در صورت نیاز
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626059


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)