زخم اثنی عشر(دوازدهه)، علائم، علت، راه های پیشگیری و درمان زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر(دوازدهه)، علائم، علت، راه های پیشگیری و درمان زخم اثنی عشر

اثنی عشر یا دوازدهه در واقع نخستین بخش روده کوچک است که غذا پس از اینکه در معده توسط اسیدها هضم و در هم آمیخته شدند، وارد اثنی عشر می شوند که از آنجا وارد روده کوچک شده و توسط آنزیم هایی تجزیه شده و جذب بدن می شوند. به دلایل مختلفی ممکن است افراد دچار درد یا ناراحتی در این عضو از بدن شوند که به آن زخم اثنی عشر می گویند. در ادامه علت و علائم زخم اثنی عشر و راه های پیشگیری و درمان آن را توضیح می دهیم.

علت و دلایل زخم اثنی عشر

معده بطور طبیعی برای تسهیل در هضم غذا و از بین بردن باکتری ها اسید تولید می کند. از آنجاییکه اسید تولید شده توسط معده دارای خاصیت خورندگی است بخش هایی از سلول های دیواره داخلی معده و بخش نخست روده کوچک که همان اثنی عشر/دوازدهه است برای محافظت از لایه پوشش دهنده معده و اثنی عشر مانع مخاطی طبیعی ترشح می کنند. بین این مایع مخاطی محافظ و اسید ترشح شده توسط معده همیشه یک حالت تعادل وجود دارد. اگر این تعادل از بین رود مشکل و ناراحتی در اثنی عشر بوجود می آید که به آن زخم اثنی عشر می گویند که در آن لایه پوشش دهنده معده یا اثنی عشر آسیب می بینند. این حالت معمولا به دلیل عفونت باکتری هلیکوباکترپیلوری، استفاده از داروهای ضد التهاب و عوامل نادر دیگر ایجاد می شود.

علائم زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر معمولا با درد در قسمت فوقانی شکم و زیر استخوان جناغ سینه علائم خود را نشان می دهد. این درد در هنگام گرسنه بودن یا پیش از زمان معمول غذا خوردن فرد بیشتر شده و بعضا ممکن است فرد هنگام خواب شبانه به دلیل این درد از خواب بیدار شود. غذا خوردن یا مصرف قرص های ضد اسید این درد را بهبود می بخشد. البته زخم اثنی عشر(دوازدهه) با علائمی همچون نفخ، حالت تهوع و دل به هم خوردگی، احساس سیری مفرط بعد از غذا خوردن، شدید شدن درد در قسمت فوق الذکر بعد از غذا خوردن نیز خود را نشان می دهد.

پیشگیری و جلوگیری از زخم اثنی عشر

برای پیشگیری از ابتلا به زخم اثنی عشر باید از مصرف داروهای ضد التهاب، کافئین، آسپرین، داروهای غیر استروئیدی و دخانیات اجتناب کرد. برای جلوگیری از عفونت ناشی از هلیکوباکترپیلوری که یکی از عوامل ایجاد زخم اثنی عشر است باید از مواد غذایی بهداشتی و تمیز استفاده کرد و از مصرف آب و غذای آلوده خودداری نمود. همچنین رعایت بهداشت فردی مانند شستن مرتب و دقیق دستان می تواند از ابتلا به این عفونت و زخم اثنی عشر جلوگیری کند. همچنین درصورت نیاز به مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن برای درمان باید به چند نکته توجه کرد:

  • حتی الامکان از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب و مسکن که معده را کمتر تحریک می کنند، استفاده کرد.
  • از این نوع داروها به میزان و دفعات کمتر استفاده کرد.
  • این داروهای ضد التهاب و مسکن را با داروهای دیگری مانند استامینوفن جایگزین کرد

زخم اثنی عشر(دوازدهه)، علائم، علت، راه های پیشگیری و درمان زخم اثنی عشر

تشخیص و درمان زخم اثنی عشر

تشخیص و درمان قطعی زخم اثنی عشر باید تحت نظر یک پزشک متخصص گوارش و متبحر انجام شود. اما درمان با استفاده از گیاهان دارویی و مصرف غذاهای مناسب از دیگر راه های درمان زخم اثنی عشر است.

تشخیص زخم اثنی عشر به دو روش آزمایش وجود باکتری هلیکوباکترپیلوری و آندوسکوپی انجام می گیرد. در روش آزمایش برای تشخیص وجود باکتری هلیکوباکترپیلوری از آزمایش نمونه مدفوع یا آزمایش تنفس و بررسی نمونه به دست آمده طی انجام آندوسکوپی استفاده می شود.

اگر زخم اثنی عشر ناشی از باکتری هلیکوباکترپیلوری باشد با استفاده از درمان دارویی طی چند هفته درمان می شود و به احتمال زیاد این باکتری دوباره وارد بدن نمی شود. اما بطور کل پزشکان از سه طریق زیر زخم اثنی عشر را درمان می کنند:

  • درمان دارویی،
  • تزریق درون وریدی مایعات
  • استراحت دادن به روده
  • لوله نازوگاستریک
  • جراحی یا آندوسکوپی در صورت لزوم

در درمان های گیاهی زخم اثنی عشر از گیاهانی مانند بابونه، گل ختمی و بومادران استفاده می شود که آنها را بصورت دم نوش و بطور منظم استفاده می کنند – که توصیه می شود استفاده از این نوع درمان زیر نظر یک پزشک متخصص و حاذق طب سنتی انجام گیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 848
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)