زبان پریشی چیست | علل و دلایل ایجاد آن کدامند | انواع زبان پریشی

زبان پریشی چیست | علل و دلایل ایجاد آن کدامند | انواع زبان پریشی

زبان پریشی یک نوع اختلال در بیان و درک زبان می باشد که به دنبال آسیب مغزی ایجاد می شود که دارای انواع مختلفی می باشد. که بیشتر آنها در نتیجه سکته مغزی به وجود می آید ولی ضربه به مغز و علل دیگری هم در ایجاد زبان پریشی موثر هستند.

زبان پریشی (Aphasia)، اختلالی است که در نتیجه آسیب دیدن بخشی از مغز که مسئول زبان است به وجود می آید. برای بیشتر مردم، این ناحیه در بخش چپ مغز قرار دارد. زبان پریشی معمولاً به صورت ناگهانی رخ می دهد و اغلب پس از یک ضربه یا آسیب به سر به وجود می آید. اما ممکن است در نتیجه یک تومور مغزی یا بیماری عصبی پیشرونده به آرامی رشد کند. این اختلال «بیان» را مختل می کند و درک بهتر خواندن و نوشتن را مشکل می سازد. زبان پریشی ممکن است با اختلال گفتار همراه باشد، مانند دیس‌آرتری (Dysarthria) و یا ناتوانی در سخنرانی که نتیجه آسیب دیدن مغز می باشد.

- چه کسانی احتمال ابتلا به زبان پریشی را دارند؟

بیشتر افرادی که مبتلا به زبان پریشی هستند، میان سال و مسن می باشند. اما هر کسی احتمال دچار شدن به آن را دارد. حتی کودکان جوان. مطابق اعلام انجمن ملی زبان پریشی آمریکا (the National Aphasia Association)، حدود یک میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا، هم اکنون دارای اختلال زبان پریشی هستند و نزدیک به 180 هزار آمریکایی هر ساله به آن مبتلا می شوند.

- چه عواملی موجب ایجاد زبان پریشی می شود؟

زبان برشی در نتیجه آسیب دیدن یک ناحیه و یا چند ناحیه از مغز به وجود می آید. در بیشتر موارد، آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی می باشد. سکته مغزی وقتی که خون لخته می شود و یا رسوب می کند و یا ترکیدگی عروق جریان خون به سمت مغز را مختل می کند، به وجود می آید. سلول های مغزی وقتی که خون نرمال را دریافت نمی کنند، می میرند، خونی که اکسیژن و مواد مغذی مهم را حمل می کند. سایر علل آسیب مغزی ناشی از ضربات سنگین به مغز می باشد. تومور مغزی، زخم گلوله، عفونت مغز و اختلالات عصبی پیشرونده مانند آلزایمر در ایجاد زبان پریشی تاثیر دارند.

 زبان پریشی چیست | علل و دلایل ایجاد آن کدامند | انواع زبان پریشی

شکل ناحیه بروکا و ناحیه ورنیکه را نشان می دهد.

- چند نوع اختلال زبان پریشی وجود دارد؟

زبان پریشی به دو دسته کلی تقسیم می شود: که عبارتند از خفیف و شدید و هر کدام به چند گروه مختلف تقسیم می گردند.

زبان پریشی دریافتی یا ورنیکه (Wernicke's aphasia) در نتیجه آسیب دیدن لوب گیجگاهی مغز به وجود می آید. که شایع ترین زبان پریشی نوع خفیف می باشد. افراد مبتلا به زبان پریشی ورنیکه ممکن است، بتوانند طولانی مدت صحبت کنند و جملاتی را کامل بیان کنند اما این جملات بی معنی باشد. از کلمات غیر ضروری و حتی کلمات ناموس استفاده می کنند. در نتیجه، اغلب دشوار است کسی بتواند حرف های آنها را دنبال کند. افراد با زبان پریشی ورنیکه، اغلب بی اطلاع از اشتباهات گفتاری خود هستند. یکی دیگر از علائم و نشانه های این اختلال دشواری در درک گفتار می باشد.

زبان پرویشی بروکا یکی از شایع ترین نوع زبان پریشی های شدید می باشد. افرادی که مبتلا به این زبان پریشی هستند، که در نتیجه آسیب دیدن لوب پیشانی (Frontal lobe) به وجود می آید. آنها اغلب ضعف سمت راست بدنشان را دارند، فلج بازوها و پاها به وجود می آید. زیرا لوب پیشانی موتور حرکتی مهمی است. افراد مبتلا به زبان پریشی بروکا ممکن است معنای سخنان را بدانند و بدانند که آنها چه می گویند. اما آنها اغلب با جملات کوتاه که به زحمت درست می کنند، صحبت می کنند و اغلب آنها کلماتی مانند "است"، "و" و ... را حذف می کنند.

افراد مبتلا به زبان پریشی بروکا اغلب سخنان دیگران را به خوبی درک می کنند، به همین خاطر، آنها اغلب از مشکلات خود آگاه هستند و احتمال دارد به راحتی ناامید شوند. انواع دیگری از زبان پریشی وجود دارد، که هر کدام ناشی از آسیب دیدن بخش خاصی از مغز می باشد. برخی از مردم، ممکن است در تکرار کلمات و جملات، حتی اگر معنای آن را متوجه شوند، مشکل داشته باشند و با این وجود روان صحبت کنند و بخشی دیگر ممکن است در خطاب اشیاء و نام گذری آن ها با وجود اینکه می دانند چه کاربردی دارد، مشکل داشته باشند.

گاهی اوقات، جریان خون به مغز به صورت مقطعی قطع و به سرعت وصل می شود. هنگامی که این آسیب رخ می دهد، گفته می شود، یک حمله ایسکمی گذرا (Transient ischemic attack) روی داده است و توانایی زبان بعد از چند ساعت و یا چند روز مجدداً باز می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
زبان پریشی چیست | علل و دلایل ایجاد آن کدامند | انواع زبان پریشی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)