زایمان زودرس چیست؟ تعریف زایمان زودرس

زایمان زودرس چیست؟ تعریف زایمان زودرس
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/26

بطور کلی، دوران حاملگی انسان 40 هفته یعنی 9.2 ماه بطول می انجامد. یعنی جنین پس از این دوران به یک نوزاد کامل و رسیده تبدیل شده است و متخصصان این حوزه نوزادی که در هفته های 39 تا 40 بارداری با 6 روز حاملگی به دنیا بیاید را یک نوزاد کامل گفته و به این حاملگی، حاملگی/بارداری کامل می گویند.

اما اگر نوزاد پیش از هفته 37 ام بارداری به دنیا بیاید، به این حالت از حاملگی، زایمان پیش از موعد/زایمان زودرس(preterm labor/preterm birth) و به نوزاد به دنیا آمده نوزاد نارس می گویند. زایمان زودرس و نوزاد نارس شرایطی به شرح زیر دارد:

زایمانی که پیش از هفته سی و هفتم بارداری آغاز می شود را به آن وضع حمل یا زایمان زودرس یا پیش از موعد می گویند.

نوزادی هم که در پیش از هفته سی و هفتم بارداری در رحم به دنیا می آید را نوزاد نارس یا نابالغ می گویند. به این نوع نوزادان در اصطلاح پزشکی و به زبان انگلیسی زودرس(Preemies) به معنی نابالغ(premature) گفته می شود.

حالت دیگری از زایمان زودرس به زایمانی که در هفته های 34 ام تا 36 ام حاملگی اتفاق می افتد، است که به آن زایمان پیش از موعد(late preterm) می گویند. نوزادانی که در این زمان به دنیا می آیند، در زبان انگلیسی late preterm infant می گویند که همان نوزاد پیش از موعد یا نوزاد نارس است. از لحاظ مشکلات نوزادان زودرس یا نابالغ نوزادانی که در هفته 34 ام به دنیا آمده اند با نوزادانی که در هفته 37 ام به دنیا آمده اند، شباهت دارد. در حال حاضر بیش از 70 درصد از نوزادان زودرس/نوزاد نارس در هفته 34 ام به دنیا آمده اند.

زایمان زودرس شایعترین علت مرگ نوزادان است که منجر به مشکلات زیادی از جمله ناتوانی و معلولیت برای نوزاد به دنیا آمده می شود. بسیاری از ارگان های بدن مانند مغز، ریه ها و کبد هنوز در همان هفته های آخر بارداری زن در حال شکل گیری هستند. بنابراین هرچه زایمان زودتر شکل بگیرد، ریسک ناتوانی یا مرگ نوزاد به دنیا آمده بیشتر می شود.

برای مثال ریسک ابتلا به فلج مغزی(Cerebral palsy) یعنی اختلالات سیستم عصبی که بر روی حرکت و موقعیت بدن تاثیرگذاشته و فعالیت های فرد را محدود می کند، در نوزادان نارس بیشتر است. همچنین تاخیر در رشد، مشکلات در بینایی و شنوایی از دیگر عوارض زایمان زودرس برای نوزادان/کودکان نارس است.

احتمال مرگ نوزادان نارس/نوزادان زودرس نسبت به نوزادانی که در حاملگی کامل به دنیا آمده اند، بیشتر است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 326
تعداد کل آرا: 3524
تعداد کل بازدیدها: 1225864

نظرات کاربران

*