ریشه های اضطراب | چگونه منشا اضطرابمان را بشناسیم و با آن مقابله کنیم

ریشه های اضطراب | چگونه منشا اضطرابمان را بشناسیم و با آن مقابله کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/30

اضطراب یک عامل اساسی چالش‌ها و مشکلات روانی در جوامع امروزی است. این اضطراب منشا و خاستگاهی دارد که به خود شخص و خانواده و محیط او مربوط می‌شود. شاید بتوان با شناخت بیشتر اضطراب و عوامل آن در جهت رفعش گام برداشت.

زندگی در دنیای امروز نگرانی ها و اضطراب های بسیاری دارد. جامعه بشری با بلایای طبیعی، بحران های اقتصادی و بیماری های واگیر دست به گریبان است. اضطراب تفکر را مختل و اراده ما را برای کام جستن از زندگی مختل می کند. اما نباید این نگرانی ها به کابوس زندگیمان بدل شود، ما می توانیم آرمش نسبی خود را حفظ کنیم و اراده خود را برای زندگی ثمر بخش تقویت کنیم.

 

یافتن ریشه های اضطراب

سه علت اصلی اضطراب عبارتند از:

ژنتیک

سبک فرزند پروری

واقعه ای ناگوار و پرتنش

مطالعات نشان داده اند که فقط درصد کمی از افراد که واقعه ای ناگوار را تجربه کرده اند به اضطراب شدید مبتلا می شوند. علت این مسئله این است که معمولا اضطراب از ترکیب این علل – ژنتیک و واقعه ای ناگوار و سبک فرزند پروری ایجاد می شود. در عین حال، صرف وجود واقعه ای بسیار ناگوار نیز می تواند سبب ایجاد اختلالات اضطرابی شود.

بنابراین شما هیچ وقت نمی توانید علت دقیق اضطراب کسی را با اطمینان مشخص کنید. اما اگر روابط فرد با والدینش در کودکی، در تاریخچه خانوادگی و وقایع زندگی اش(مانند تصادف ها، جنگ، بیماری و...) را بررسی کنید به دیدگاه خوبی در مورد این که چرا اکنون اضطراب برای او به یک مشکل تبدیل شده است برسید.

منشا اضطراب شما چیست؟

چه فرقی می کندکه منشا اضطرابتان چیست؟ چرا که برای غلبه بر اضطراب، نیاز به دانستن کامل علت و منشا آن نیست. چه از اول با اضطراب متولد شده باشید ، چه بعدها به آن مبتلا شده باشید؛ درمان ها و راه حل ها زیاد با هم تفاوتی ندارد.

شناختن منبع اضطراب فقط در دانستن این نکته به شما کمک می کند که خودتان را به هیچ وجه مستحق سرزنش ندانید تا انرژی تان با وجود احساس گناه از بین نرود و تمرکزتان را در مقابل اضطراب از دست ندهید.

اگر خودتان را ببخشید، نیرو و توان شما برای مقابله با اضطراب دو چندان خواهد شد وشما با قدرت بیشتری می توانید تلاش کنید.

 

آیا والدین مقصرند؟

این کار ساده ای است که در مقابل چیزی که شما را می آزارد والدین خود را مقصر دانسته و مدام آن ها را سرزنش کنید. پرورش و تربیت فرزندان کار سخت و دشواری است و سرزنش کردن آن ها اصلا کار درستی نیست.

با این حال، سه سبک فرزندپروری وجود دارد که موجب ایجاد اختلال اضطراب در فرزندان می شود:

 بیش از حد حمایت کننده:

در این سبک والدین از فرزندان خود در برابر هر خطری حمایت می کنند. وقتی برای فرزندشان مشکلی پیش بیاید مشکلش را حل می کنند، طبیعی است که فرزندان در این قبیل خانواده ها نمی توانند اضظراب و استرس را تحمل کنند.

  بیش از حد کنترل کننده:

این دسته از والدین، فرزندان خود را بیش از حد کنترل می کنند و آن ها را در هر کاری خواه کوچک یا بزرگ اداره می کنند. چنین والدینی با این سبک تربیتی کودکان را بیش از حد به خود وابسته کرده و استقلال آن ها را از بین می برند.

متناقض و دمدمی:

این گروه از والدین، در مقابل کودکانشان رفتار غیر منطقی دارند. یک روز در مقابل آن ها صبوری و فهم بالا نشان می دهند روز دیگر در مقابل کمک خواهی فرزندشان با عصبانیت فراوان پاسخ می دهند. بروز اضطراب در فرزندان چنین خانواده هایی کاملا طبیعی و قابل پیش بینی است.

 

 

راهکارهای مقابله با اضطراب چیست؟

گام اصلی این است که خودتان را ببخشید و به دلیل مضطرب بودن سرزنش نکنید. نسبت به خود بخشش و گذشت بیشتری داشته باشید.

گام دوم این است که تصمیم بگیرید آیا خواهان تغییر هستید یا نه؟

دلایل خود را برای عدم تغییر پیدا کنید و بنویسید تا دلایل بشتری برای تغییر پیدا کنید. ممکن است احساس نکنید که باید بر اضطرابتان غلبه کنید و با آن کنار بیایید. اما اگر در راه مقابله با استرس و اضطراب پیشرفت کمی داشته باشید انگیزه هایتان بیشتر خواهد شد.

گام سوم، اضطرابتان را در ساعات مختلف شبانه روز اندازه گیری کنید. از مقیاس یک تا ده به خودتان نمره دهید. یک یعنی کاملا آرام بودن و ده یعنی بالاترین میزان استرس. مشاهده می کنید که در طول شبانه روز این نمرات یکسان نیست و حالت جزر و مدی دارد.

پس اضطراب نوسان دارد و همیشه یکسان نیست.

به خودتان فرصت کافی بدهید چون بهبودی یک شبه حاصل نخواهد شد. ممکن است مدتی طول بکشد تا رفتار صحیح ظاهر شود.

گام بعدی، نوشتن درباره احساساتتان است. یادداشت کردن نعمت ها و خاطرات خوش خلق و خوی شما را بهتر می کند و خوش بینی شما را افزایش می دهد.

 

منبع: اضطراب و استرس نوشته لورا اسمیت و چارلز الیوت.

 

    

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 22
تعداد کل نظرات : 1
تعداد کل آرا: 15
تعداد کل بازدیدها: 10178

نظرات کاربران

*