ریسک فاکتورهای سندروم مرگ ناگهانی نوزادان

ریسک فاکتورهای سندروم مرگ ناگهانی نوزادان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/28

در مقاله سندروم مرگ ناگهانی نوزادان چیست؟ آمار و ریسک ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در مورد سندروم مرگ ناگهانی نوزادان(Sudden Infant Death Syndrome) توضیح داده شد. در این مقاله عوامل ریسکی و ریسک فاکتورهای سندروم مرگ ناگهانی نوزادان توضیح داده می شود.

در حال حاضر هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزادان وجود ندارد، اما راه هایی به منظور کاهش ریسک مرگ نوزادان ناشی از سندروم مرگ ناگهانی نوزادان(SIDS) وجود دارد. عوامل مختلفی در دوران بارداری و در طول سال اول زندگی نوزاد وجود دارند که بر ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS) تاثیر می گذارند. بسیاری از این عوامل قابل کنترل یا تغییر هستند و می توانند ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را تغییر دهند اما برخی دیگر از آنها غیرقابل کنترل و تغییر هستند و در واقع ریسک فاکتورهای غیر قابل کنترل و اجتناب محسوب می شوند.

یکی از مهمترین اقداماتی که والدین و مراقبان نوزاد به منظور کاهش ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد انجام می دهند، این است که نوزاد را در تمام مواقع خواب به پشت بخوابانند.

تحقیقات نشان می دهند که خواباندن نوزاد به پشت ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش داده و انجام این کار توسط پزشکان متخصص توصیه شده است.

ضمن اینکه خواباندن نوزاد به روی شکم بالاترین ریسک را برای ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد داشته و بین 1.7 تا 12.9 بار نسبت به حالت از پشت یا به روی کمر خواباندن این کار ریسک مرگ نوزاد ناشی از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد.

خواباندن نوزاد به بغل هم ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد. این حالت برای نوزاد یا حالت عدم ثبات بوده و نوزاد در این حالت به راحتی به روی شکم بر می گردد.

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد/SIDS ریسک فاکتورهای دیگری نیز دارد که در زیر شرح داده می شوند:

زایمان زودرس: همانطور که در مقاله زایمان زودرس چیست؟ تعریف زایمان زودرس به حالتی می گویند که نوزاد پیش از هفته سی و هفتم بارداری مادر به دنیا بیاید و این نوزاد نارس ریسک مرگ ناشی از سندروم ناگهانی مرگ نوزاد بیشتری نسبت به نوزادان سالم و بالغ دارند. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن مادر در زمان بارداری و همچنین سیگار کشیدن در محیط زندگی نوزاد ریسک سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می دهد. قومیت و نژاد: سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در برخی از نژادها و قومیت های بیش از دیگر نژادها و قومیت ها مشاهده شده است. برای مثال نژادهای آفریقایی یا بومیان آمریکایی و مردم آلاسکا آمریکا نسبت به نژادهای آسیایی ریسک بالاتری در ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد دارند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 351
تعداد کل آرا: 3714
تعداد کل بازدیدها: 1339587

نظرات کاربران

*