ریزپردازنده ها و چیپست های اینترنت اشیا

ریزپردازنده ها و چیپست های اینترنت اشیا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/01/07

در مقاله فرق و تفاوت ریز پردازنده و چیپست چیست؟ به تعریف و بررسی تفاوت ریزپردازنده و چیپست پرداختیم. با توجه به روند رو به رشد شکل گیری محیط اینترنت اشیا و الزامات و نیازمندی های خاص محیط اینترنت اشیا و اینترنت همه چیز از لحاظ سخت افزاری و با توجه به اینکه یکی از قطعات مهم در این دستگاه ها یا اشیا متصل به شبکه، پردازنده های آنها هستند، در این نوشته کوتاه به بررسی پردازنده ها(Processors) های خاص دستگاه های اینترنت اشیا، چگونگی عملکرد این پردازنده ها، استانداردها و نیازمندی های خاص آنها، می پردازیم.

نوع پردازنده بکار رفته در دستگاه های متصل بسیار متاثر از نوع کارکردی است که دستگاه ارائه داده و یا حسگری است که آن دستگاه از آن استفاده می کند. برای نمونه برخی دستگاه ها تنها پردازش محدودی روی مجموعه ای از داده ها مانند دما، رطوبت، فشار، گرانش و امثالهم انجام می دهند، در حالیکه سیستم های پیچیده تر نیازمند پردازش و مدیریت داده های متعدد مربوط به صوت یا تصویر با کیفیت بالا هستند.

اخیرا در بسیاری از دستگاه های اینترنت اشیا از نیمه رسانا ها/نیمه هادی یا پردازنده های مختص دستگاه های موبایل یا دستگاه های نهفته استفاده کرده اند. با این حال، آشکار است که دستگاه ها و تجهیزات بازار اینترنت اشیا مشخصا با توجه به عملکرد، کاربرد و نیاز محاسباتی و پردازشی که لازم دارند، نیازمند ریزپردازنده ها/ چیپست های مختص آن کاربرد هستند. بنابراین تهیه پردازنده ها یا قطعات نیمه هادی(Semiconductors) برای این حوزه ها یا کارکردهای مختلف و متعدد اینترنت اشیا می تواند مزایای زیادی هم از لحاظ جنبه های بازار و تجاری و هم از لحاظ فنی به همراه آورد.

علی رغم اینکه نیازمندی ها و استانداردهای هریک از این پردازنده ها می تواند متفاوت باشد، دو روند قالب در زمینه طراحی ریزپردازنده های مختص دستگاه های اینترنت اشیاء وجود دارد:

اول اینکه از آنجاییکه قالب دستگاه های اینترنت اشیا نوعی اتصال بی سیم نیاز دارند، بکار گیری باند رادیویی(Radio baseband) در چیپست(Chipset) های دستگاه های اینترنت اشیا یک رویه استاندارد شده است. با بکار گرفتن استانداردهای چندگانه ارتباطی مانند وای فای، بلوتوث و شبکه سلولی(موبایل) در این نیمه هادی ها، می توان صرفه جویی هزینه ای و همچنین در مصرف انرژی به همراه آورد- به دلیل اینکه عمر باتری بهتری خواهند داشت و قیمت آنها مقرون به صرفه خواهد بود.

دوم اینکه داشتن یک امکان امنیتی سخت افزاری در این دستگاه ها بستری برای امنیت پلتفرم فراهم کرده و به مشتریان و مصرف کنندگان این دستگاه ها این اطمینان را می دهد که داده های حساس آنها به خطر نمی افتد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 117
تعداد کل آرا: 1440
تعداد کل بازدیدها: 400490

نظرات کاربران

*