روماتیسم چیست | خطرات بیماری روماتیسم کدامند

روماتیسم چیست | خطرات بیماری روماتیسم کدامند
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

یکی از بیماری هایی که در بزرگسالی بسیاری از مردم را درگیر خود می کند، بیماری روماتیسم است، بیشتر این بیماری را ما در درد مفاصل می بینیم و در بسیاری از موراد آن را بیماری خطرناک نمی دانیم، اما بیماری روماتیسم می تواند در دوره کودکی ریشه داشته باشد و نیز بیماری خطرناکی باشد.

روماتیسم بیماری سیستم قلبی – عروقی، مفاصل و آسیب دیدگی های برخی از اندام ها و اعضا و نیز بیماری آلرژیکی می باشد. این بیماری معمولاً در نتیجه رشد عفونت استرپتوکوک که در زمان کودکی به وجود آمده است (در اکثر موارد آنژین صدری «Angina pectoris») ایجاد می گردد.

سرد شدن بدن و ضعف سیستم ایمنی بدن کودک در رشد و به وجود آمدن این بیماری نقش بزرگی دارد. بیماری دو سه هفته بعد از گذشت بیماری آنژین به صورت شدید به وجود می آید. اولین علامت بیماری خستگی، افزایش دمای بدن، درد مفاصل (خیلی بیشتر مفصل زانو، آرنج و مچ) و ورم کردن مفاصل می باشد. که با استفاده از داروهای روماتیسم این علائم به زودی از میان می روند.

خطر بیماری روماتیسم شدید در آن است که، در این موقع در عضلات قلب التهاب اختلال به وجود می آید و ریسک سکته قلبی افزایش می یابد. کودکان از تپش قلب، تنگی نفس و نیز از درد شکایت می کنند. بیماری با تشدید شدن ادامه می یابد و سبب ایجاد التهاب درون شامه قلب (Endocarditis) می باشد. که این در نهایت می توان سبب ایجاد مشکلات قلبی در دوران کودکی شود.

شدید شدن و آرام شدن بیماری روماتیسم، سبب ایجاد بیماری های مزمن می باشد. در هر موقع که روماتیسم شدید می شود، عضلات قلب آسیب می بیند که سبب ایجاد اختلالات قلبی می تواند، باشد. به این جهت، روماتیسم یک بیماری خطرناک محسوب می شود. با توجه به دردهایی که دارد، بسیار ترسناک است. لذا لازم است، کودکانی که زود به زود به بیماری آنژین دچار می شوند، برای پیشگیری از به وجود آمدن اختلالات قلبی تحت نظارت پزشک متخصص قلب و عروق باشند.

هدف اصلی درمان بیماری روماتیسم، تلاش برای پیشگیری از حمله روماتیسم جدید می باشد. پیشگیری از بیماری روماتیسم (به ویژه در کسانی که در خانواده خود دارای بیمار روماتیسمی می باشند) بسیار ضروری است. لذا لازم است که سیستم ایمنی و دفاعی بدن کودکان تقویت شود. برای این کار می توان از تغذیه مناسب، ویتامین ها و غیره استفاده کرد.

لازم است که این گونه کودکان را از سرماخوردگی، تنش های فیزیکی شدید محافظت کرد. همچنین لازم است منبع عفونی در ارگانیسم، دندان های خراب، ورم مزمن لوزه المعده را درمان کرد. انجام دادن زود به زود معاینات آنژین (در سال بیش از یکبار) یکی از راه های مهم و اصلی برای از بین بردن روماتیسم می باشد. لذا نیاز است که کودکان ورم لوزه المعده را درمان کنند، ارگانیسم بدن آنها تقویت شود و ممنوعیت هایی برای استفاده از غذاهای سرد و نوشیدنی ها سرد و غیره گذاشته شود.

اگر با وجود درمان های پشیگرانه، کودک باز در سال 3 الی 4 بار به بیماری آنژین دچار می شود، در این زمان لازم است کودک را به پزشک کودکان و یا پزشک خلق و بینی و گوش نشان داد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 83
تعداد کل آرا: 3122
تعداد کل بازدیدها: 376559

نظرات کاربران

*