روغن سنجد تلخ چه فوائدی دارد؟

روغن سنجد تلخ چه فوائدی دارد؟

گیاه سنجد تلخ با اینکه گیاه بسیار پرفائد و مفیدی می باشد، ولی در بین مردم و جامعه کمتر مطرح شده، و بسیاری از مردم از فوائد و خواص درمانی آن خبردار نیستند، درحالی که این گیاه و به ویژه روغن گیاه سنجد تلخ بسیار مفید است و خواص درمانی زیادی دارد، برای اشنایی با خواص این گیاه و روغن ان این مطلب را مطالعه کنید.

گیاه سنجد تلخ (Sea buckthorns)، اساسا در کنار رودخانه ها و محلی که مسیر آب می باشد، رشد می کند، این گیاه می تواند در کنار رودخانه ها، برکه ها، تلاب ها و دریاچه رشد کند. میوه های این درخت طعمی شبیه به آناناس می دهد، پرندگان میوه آن را خیلی دوست دارند، و موقعی که اسب ها و گوسفندان از برگ های درخت سنجد تلخ می خورند، موجب می شود که پشم و موهای آنها براق شود. از میوه های سنجد تلخ به صورت ژله، کمپوت، آب میوه و مربا می توان استفاده کرد.

این گیاه به نور علاقه دارد و و در برابر سرما مقاوم می باشد، چرا که، گیاه سنجد تلخ برای سرمای 45 درجه منفی و حتی پایین تر از آن هم مقاوم است، از این رو، امکان رشد و پروش آن در قطب شمال هم امکان پذیر می باشد. سنجد تلخ سرشار از موارد ارگانیگ و فسفر می باشد که در خاک نرم بهتر رشد و پروش می یابد. برگ ها و روغن این گیاه خواص درمانی دارد. از این رو، در شرایط گلخانه ای هم آن را پروش می دهند.

در ترکیبات سنجد تلخ مواد فعالی بیولوژیکی، موجود است که برای درمان سوختگی پوست مفید است و به سرعت روند بهبود پوست را افزایش می دهد. در ترکیبات روغن سنجد تلخ ماده sterin موجود می باشد که برای بهبود زخم مفید است. همچنین روغن سنجد تلخ خاصیت ضد باکتریایی دارد که مانع از رشد آماده سازی آن مانع رشد استافیلوکوک های طلای، سندرم، پروتوزوئید و استرپتوکوک همولیتیک می شود.

علاوه بر این در ترکیبات روغن سنجد تلخ ماده توکوفل (Tocopherol) موجود است که، برای مقابله با مواد لیپید در کبد موثر می باشد. و همچنین تاثیرگذار بر فرایند اکسیداسیون و کاهش در غشای سلولی لیپیدها و محافظت از غشای بیولوژیکی از اثرات عوامل شیمیایی مفید می باشد.

استفاده از روغن سنجد تلخ برای درمان زخم تناسلی، اپیلاسیون پوست های مرده هم مفید است. برای درمان زخم بستر، زخم های عفونی، خوب می باشد و زود این زخم ها را درمان می کند.

در پزشکی زنان برای درمان التهابات و بیماری دهانه رحم استفاده می شود. برای درمان خشکی چشم هم خواص مفید دارد، روغن سنجد تلخ برای درمان دردهای معده و روده انثاعشر مفید می باشد. و ترکیبات اسید معده را تغییر می دهد.

اما در زمانی که فرد داری بیماری هپاتیت، کولسیستیت حاد، پانکراتیت و دیگر بیماری های پانکراس می باشد، نمی توان از روغن سنجد تلخ استفاده کند.

میوه های رسیده سنجد تلخ را داخل آب بگذارید که نرم و ضعیف شود، به مدت 20 دقیقه داخل آب نگهدارید، سپس آن را له کرده و از صافی رد کنید، به میزان وزن خودش شکر، به آن اضافه کنید، و در یک ظرف در بسته نگهداری کنید. در زمانی که خسته هستید و یا به طور کلی بی حال می باشید به صورت ژله آن را استفاده کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 36
تعداد کل آرا: 2645
تعداد کل بازدیدها: 148588
روغن سنجد تلخ چه فوائدی دارد؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)