روغن ترانس چیست؟ روغن ترانس چه مضراتی دارد؟

روغن ترانس چیست؟ روغن ترانس چه مضراتی دارد؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/23

از دانه های روغنی، روغن‌های گیاهی گرفته می‌شوند، مانند بسیاری از خوراکی‌ها این روغن ها هم تاریخ مصرف دارند و باید در دمای خاصی آنها را نگه داشت. با صنعتی شدن تولید محصولات خوراکی، برای افزایش مدت زمان سالم بودن روغن‌ها و بالا بردن نقطه‌ جوش آنها تکنیک‌های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفت. چربی‌های ترانس هنگام افزودن هیدروژن به روغن‌های مایع گیاهی (عمل هیدروژنه کردن)، برای بالابردن نقطه ذوب آنها (جامد کردن) جهت افزایش طول عمر و پایداری‌شان به‌وجود می‌آیند. اما همین عمل سبب ایجاد مضراتی در آن شده است که برای سلامتی انسان مضر می باشند.

روزانه، استفاده از روغن های مختلف در غذا یکی از شرایط مهم و تاثیر گذار بر روی سلامتی می باشد. هر کدام از این روغن ها بر روی ارگانیسم بدن انسان تاثیرات مختلفی دارد. به ویژه در غذاهای حاضری، روغن هایی که استفاده می شود برای سلامتی انسان مضر می باشند. روغن های ترانس از لحاظ ساختار شیمیایی در مقایسه با روغن های مایع بسیار متفاوت می باشند. لاکن در این روغن ها، آنچه موجب تفاوت آنها می شود، طبیعی بودن نیست، بلکه به صورت کامل مصنوعی بودن آنها می باشد. روغن های ترانس و چربی های غیر اشباع (روغن آفتاب گردان، زیتون و ...) به علت اضافه شدن هیدروژن در دمای اتاق به حالت غلیظ در می اید.

از این رو، در روغن های ترانس به علت افزایش عمر مفید روغن می تواند عمر انسان را کاهش دهد. چرا که روغن هایی که به وسیله هیدروژنه کردن عمر و ماندگاری آنها افزایش می یابد برای ارگانیسم بدن سبب افزایش کلسترول بد (LDL) در بدن می گردد و برعکس کلسترول خوب و مفید (HDL) را کاهش می دهد. کلسترول خوب، کلسترول بد انباشت شده در رگ ها را به سمت کبد می برد تا دفع شود.

در حالی که در زمانی که کلسترول بد در خون افزایش می یابد، با خون نمی تواند حمل شود و در دیواره رگ ها می چسبد. این گونه روغن های ترانس سبب تنگ شدن رگ ها، عدم خونی رسانی لازم و کافی برای مغز و سایر اندام می شود و در نتیجه سبب فلجی و یا ایجاد بیماری انفارکت می گردد و یا برخی از بیماری ها را به وجود می آورد.

بیماری های ناشی از روغن ترانس:

بیماری هایی که در ادامه ذکر می شود، دلیل اصلی آنها روغن های ترانس می باشند، چرا که این روغن ها سبب تنگ شدن رگ ها و افزایش کلسترول بد در بدن انسان می شوند و در نتیجه بیماری زیر را به وجود می آورند.

- بیماری آلزایمر؛

- بیماری سرطان؛

- بیماری دیابت؛

- چاقی و افزایش چربی بافت های بدن؛

- بیماری کبدی؛

- بیماری قلبی؛

- ناباروری در زنان؛

- افسردگی؛

- کاهش کیفیت شیر مادر در زنان شیر ده؛

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که، در افرادی که در ارگانیسم بدنشان میزان روغن های ترانس زیاد می باشد، ریسک ابتلا به بیماری انفارکت سه برابر بیشتر است. لذا به دلیل این که این روغن های برای سلامتی انسان ها مضر می باشند، در برخی از کشورهای پیشرفته، برای مقابله با این روغن ها تدبیرهای مختلفی انجام شده است. این گونه که در آمریکا، برزیل، دانمارک، سوئد، کانادا و ... در تولید محصولات باید میزان و درصد استفاده از روغن ترانس مشخص شود و لازم است که این مقدار از دو درصد بیشتر نباشد.

با این حال هنوز هم این روغن ها که برای ارگانیسم بدن انسان مضر می باشند، در ویترین های مغازه ها وجود دارند و ما شاهد فروش آنها هستیم. روغن های ترانس در مقایسه با روغن کره، روغن های گیاهی به نسبت ارزان می باشند و به علت داشتن طعم مخصوص خود، در اکثر رستوران ها ، هتل ها، کافه ها و ... استفاده می شوند. به ویژه در غذاهای فست فودی مقدار استفاده از این روغن ها زیاد می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 2

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 302995

نظرات کاربران

*