روش کار با بیبی چک چگونه است؟

روش کار با بیبی چک چگونه است؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/18

برای تشخیص بارداری می توان از روش های مختلف استفاده کرد، که یکی از این روش ها استفاده از بیبی چک می باشد. بیبی چک یک وسیله تست بارداری می باشد که بسیار ساده و سریع جواب را به شما می گوید. لذا در این یادداشت تست بیبی چک را به شما معرفی می کنیم.

اگر یک روز و یا بیشتر از موعد شروع قاعدگی بگذرد و هنوز پریود نشده اید، می توانید از تست های حاملگی به ویژه از بیبی چک استفاده کنید. بیبی چک ها یکی از ساده ترین ابزار برای انجام تست بارداری در خانه هستند که هرخانمی تقریبا روش استفاده از ان را می داند.

با استفاده از بیبی چک می توانید میزان و مقدار هورمون حاملگی موجود در ادرار به ویژه گونادو تروپین (Glycoprotein hormone) مشخص نماید.

هورمون گونادو تروپین به نام هورمون حاملگی هم شناخته می شود، در زنانی که حامله نیستند می توان گفت که این هورمون در خون وجود ندارد. در حالی که به محض به وجود آمدن حاملگی در مادر می توان گفت که این هورمون به سرعت افزایش می یابد. تا سه ماهه اول حاملگی مقدار این هورمون هر دو سه روز دو برابر افزایش می یاید و در زمان کمتری به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند.

این هورمون و مقداری از تجزیه شده های آن توسط ادرار از بدن دفع می شود. برای معاینه و اندازه گیری وجود این هورمون در ادرار در زمان صبح از اولین ادراری که دارید به مقدار دو قطره بردارید و آن را با بیبی چک اندازه گیری کنید. چرا که بعد از خواب شبانه مقدار هورمون حاملگی زیاد می شود و در نتیجه مقداری از آن که توسط ادرار دفع می شود نیز زیاد است. بهترین زمان برای چک کردن بیبی چک در اولین روز قاعدگی است که پریود نشده اید. چندین بار قابل تکرار است. اگر با چند تکرار همچنان دو خط قرمز نمایان شد، شما باردار هستید.

برای مشخص کردن حاملگی با بیبی چک بی توجه به این که بیبی چک ارزان قیمت و یا گران قیمت است و یا چه نوعی می باشد، کافی است چند قطره از ادرار را در داخل آن بریزید. چند قطره ادرار را می توانید در نواری که بر روی تست بیبی چک وجود دارد، بریزید. برای استفاده از بیبی چک می توانید به این صورت هم عمل کنید. ادرار را در ظرف تمیزی مانند لیوان یکبار مصرف جمع آوری نمائید. همانطور که گفته شده بهتر است ادرار اول صبح باشد که به طور معمول بیشترین غلظت hCG را در بردارد و لذا بهترین نمونه برای انجام تست ادرار است.اگر چه هر نمونه ادرار ممکن است استفاده شود.  نوار تست را از پاکت خارج سازید و تا خط مشخص(Max) در ادرار فرو برید.(دقت داشته باشید که نوار را بیشتر از این حد وارد ادرار نکنید.) سه ثانیه صبر کنید سپس از ادرار خارج ساخته بطور افقی بر روی دهانه ظرف ادرار بگذارید.

نتیجه تست بعد از پنج دقیقه مشخص می شود، بیش از ده دقیقه منتظر جواب تست نباشید، چرا که با گذر زمان در نتیجه هوا و سایر تاثیرات خارجی نتیجه تست می تواند اشتباه باشد. اگر بر روی تست یک خط به وجود آید، می توان گفت که حاملگی وجود ندارد، ولی اگر دو خط به وجود آید جواب تست مثبت است و شما حامله می باشید. ولی اگر بر روی تست هیچ خطی به وجود نیاید، در این صورت تست بی کیفیت بوده و باید از تست دیگر (بیبی چک جدید) استفاده کنید.

اگر جواب تست منفی است، لازم است چند زور بعد تست را مجددا تکرار کنید. در این صورت هم تست نتیجه منفی نشان داد، لازم است که به دکتر مراجعه کنید. این می توان نشانه اختلال هورمونی و یا علائم بیماری زنانه باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*