روش ها و توصیه هایی برای زندگی و اجاره خانه و اجاره نشینی در آلمان

روش ها و توصیه هایی برای زندگی و اجاره خانه و اجاره نشینی در آلمان
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1398/02/17

کشورهای اروپایی در میان کشورهای مهاجرپذیر دنیا قرار دارند. در میان این کشورها کشور آلمان(Germany) بیشترین تعداد مهاجران از کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای آسیایی مانند ایران دارد. در این نوشته سعی می شود که چند توصیه در خصوص نحوه اجاره کردن خانه(rent) در کشور آلمان و شرایط و ضوابطی که شما به عنوان مستاجر در آلمان باید رعایت کنید، ارائه شود.

برای اجاره خانه شما می توانید آگهی های مربوط به آن را در روزنامه های محلی و شماره های آخر هفته آنها بیابید. البته وبسایت های زیادی مانند http://www.studenten-wohnung.de و www.immowelt.de نیز به زبان آلمانی وجود دارند که اگر به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید، می توانید از انها برای یافتن خانه کمک بگیرید. راه سوم یافتن خانه اجاره ای در آلمان کمک گرفتن از دوستان یا آشنایان خود در آنجاست. پرداخت حق الزحمه/کمیسیون مشاور املاک پیش از این به عهده مستاجر بود، اما در حال حاضر به عهده موجر/مالک است.

توجه داشته باشید که خانه های مبله در آلمان بسیار کم است و اگر باشند به نسبت قیمت بالاتری دارند. خانه های مبله نشده نیز عاری از هر وسیله ای هستند حتی کابینت، سینک و تجهیزات برقی نیز ندارند.

توصیه می شود که از یک مشاور یا وکیل برای امضای قرارداد اجاره نامه(lease) کمک بگیرید. زیرا حتی اگر به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشید، ممکن است بندها و مفادی از قرارداد طولانی اجاره نامه باشد که درک آن برای شما دشوار باشد مانند افزایش سالانه اجاره. توجه کنید که در قرارداد اجاره نامه مواردی مانند دوره اعلام، بازسازی مکان، اقدامات مربوط به عدم پرداخت اجاره صریحا ذکر نشده است، اما در قانون این موارد تدوین و مشخص شده اند. توافق برای اجاره یک واحد آپارتمان یا خانه برای یک دوره را نمی توان فسخ کرد مگر تحت شرایط بسیار خاص که جابجایی جزء آن نمی شود. پرداخت به مستاجر در دو بخش انجام می شود؛ بخش اول اجاره بها است که نمی توان آن را برای دوره اجاره تغییر داد و بخش دوم (Umlagen) است که شامل مالیات مستغلات مالک، گرمایش، نظافت، هزینه تاسیسات آب و برق و گاز می شود. البته می توانید هزینه های هرکدام از موارد فوق را جداگانه نیز پرداخت کنید.

نکات زیر مواردی هستند که شما در مدت اجاره و اجاره نشینی در آلمان باید به آنها توجه کرده و رعایت کنید.

بین ساعات 1 تا 3 بعد از ظهر و 10 شب تا 7 صبح و روزهای تعطیل از ایجاد سر و صدای زیاد(مانند موسیقی) خودداری کنید.

تفکیک زباله از جمله فلزات، پلاستیک، کاغذ و شیشه را انجام دهید و در سطل های مخصوص خود بریزید. اگر شما می خواهید یکی از لوازم خانه مانند یک مبل بزرگ که در سطل زباله جا نمی شود را دور بریزید باید به اداره بازیافت مراجعه کرده و با آنجا تماس بگیرید. این کار معمولا در یک روز خاص و با هماهنگی انجام می گیرد.

شستشو لباس، پتو یا هر وسیله ای را تنها در محل یا اتاقی که مالک مشخص کرده است انجام دهید.

اجازه کتبی مالک را برای نگهداری حیوان خانگی حتما بگیرید.

در آپارتمان هایی که بیش از یک خانوار زندگی می کنند، حتما درب خانه را بین ساعات 9 شب تا 7 صبح ببندید.

نصب تجهیزات ماهواره یا رادیو مخابراتی تنها با اجازه مالک باید صورت گیرد.

درصورت وقوع خرابی در سیستم گاز، آب یا برق رسانی حتما مالک را مطلع کنید.

در قرارداد اجاره نامه مسئولیت نظافت سالن ها، پله ها و دیگر مکان های مشاع مشخص شده است؛ ممکن است این کار وظیفه شما به عنوان مستاجر باشد.

نظافت برای اروپایی ها بویژه آلمانی ها بسیار مهم است؛ هرگز زباله یا مایعات را از پنجره خانه بیرون نریزید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 261
تعداد کل نظرات : 113
تعداد کل آرا: 1349
تعداد کل بازدیدها: 321298

نظرات کاربران

*