روش های کاهش کلسترول خون با رژیم غذایی مناسب

روش های کاهش کلسترول خون با رژیم غذایی مناسب

در مقاله کاهش کلسترول با ورزش و ترک عادات بد در خصوص فعالیت های بدن، ورزش و ترک عادات بد به منظور کاهش کلسترول خون برای کسانیکه سطح کلسترول خون شان بالاست ذکر شد. در این مقاله در ادامه نکاتی که مربوط به رژیم غذایی، غذاها و میوه های مناسب برای افراد دارای کلسترول خون بالا، ذکر می شوند.

روش اول کاهش کلسترول: سیر بخورید. سعی کنید که سیر را در به میزان معقول و مکفی در رژیم غذایی خود بگنجانید. سیر بدون داشتن هرگونه عوارض جانبی سطح کلسترول خون شما را پایین می آورد. توصیه می شود تا جای ممکن سیر را بصورت خام مصرف کنید، اما اگر هم برایتان ممکن نیست، سعی کنید غذاهای سیر دار بخورید.

روش دوم کاهش کلسترول: سعی کنید که به جای مواد غذایی چربی از انواع آجیل ها و تخم گیاهان استفاده کنید. برای مثال تخم آفتابگردان در پایین نگاه داشتن کلسترول خون بسیار تاثیرگذار است. این تخم گیاه سرشار از لینولیک اسد(Linoleic Acid) است که موجب کاهش جرم در عروق و روان شدن شریان های عروقی می شود. گردو، بادام و دیگر انواع آجیل ها نیز می توانند برای شما مفید باشند. این تخم گیاهان سرشار از چربی های غیر اشباع هستند که برای بدن شما مفید هستند.

روش سوم کاهش کلسترول: ماهی ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. می توانید از ماهی های چربی مانند سالمون، ماهی خالمخالی یا شاه ماهی که سرشار از چربی های امگا 3 هستند استفاده کنید. این مواد مانع لخته شدن خون در عروق شما و سکته قلبی یا مغزی می شوند.

روش چهارم کاهش کلسترول: سعی کنید از مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید. انواع میوه ها و سبزیجات و حبوبات سرشار از فیبر هستند که نه تنها به رشد و تقویت بدن شما کمک می کنند، بلکه دارای موارد آنتی اکسیدان که برای قلب مفید است و موجب کاهش کلسترول می شود نیز هستند. برخی از انواع غذاهای فیبر دار دارای نوعی از فیبر محلول(soluble fiber) هستند که کلسترول را جذب کرده و موجب کاهش سطح کلسترول LDL می شود. جو دوسر یکی از این انواع حبوبات فیبردار و کاهش دهنده کلسترول است. لوبیا قرمز، سیب، هلو نیز دارای فیبر زیادی هستند.

روش پنجم کاهش کلسترول: از روغن های گیاهی سالم استفاده کنید: روغن زیتون، روغن آفتابگردان اصل و روغن گردو یا کنجد توصیه می شوند. در میان این انواع روغن های گیاهی، روغن زیتون بهترین برای کاهش سطح کلسترول خون است که نه تنها کلسترول LDL بلکه کلسترول HDL را نیز کاهش می دهد. بنابراین به جای روغن های مصنوعی سعی کنید که این روغن های طبیعی را در رژیم غذایی و دستورپخت غذاهای روزانه خود قرار دهید. ضمن اینکه بطور کل کاهش مصرف هر نوع روغنی در کاهش سطح کلسترول مضر خون مفید است.

روش ششم کاهش کلسترول خون: استفاده از سبزیجات و میوه ها بصورت خام. میوه ها و سبزیجات خام منبع غنی از فیبر و انتی اکسیدان هستند. ضمن اینکه در حالت خام میوه ها و سبزیجات ریزمغذی ها و ویتامین های خود را حفظ می کنند. بنابراین سعی کنید که غذاهای سرخ کردنی و پخته شده را به کمترین میزان در رژیم غذایی خود تقلیل دهید و تا جای ممکن میوه و سبزیجات خام و البته خوب شسته شده را مصرف کنید. می توانید از میوه های خشک شده نیز استفاده کنید. این میوه ها و سبزیجات هنوز میزان قابل توجهی از مواد مغذی خود را حفظ کرده اند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 828
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)