روش های مراقبت و نگهداری از پا | مراقبت های ضروری و واجب از پا

روش های مراقبت و نگهداری از پا | مراقبت های ضروری و واجب از پا
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

مراقبت از پا و حفظ سلامتی آن بسیار مهم است، همانطور که همه می دانیم، پا به قلب دوم انسان شهرت دارد. لذا توجه به سلامتی آن و مراقبت از آن مانند دیگر بخش های بدن لازم و ضروری است.

برای حفظ سلامتی پاها، ریلکس کردن عضلات و کاهش تنش ها و دردهای پا، تنها استفاده از کرم های مرطوب کننده، کفایت نمی کند. متخصصان برای کاهش دردهای پا، توصیه می کنند که روزی چند دقیقه با پای پیاده قدیم بزنید و علاوه بر این برای مراقبت از پاها به روش های زیر می توانید عمل کنید.

1- انجام تمرینات تقویتی

عضلات با گذر زمان جمع می شوند، در نتیجه سبب ایجاد درد و دیگر مشکلات می گردند، این دردها را می توان با تمرین مخصوص از بین برد، که برخی از این تمرینات عبارتند از:

- انگشتان پا را حرکت دهید و چند بار آنها را باز و بسته کنید.

- با انگشتان پاهایتان مداد را بر دارید.

- زیر پاهای خود دستمال پهن کنید و آن را به عقب و جلو حرکت دهید.

- زیر پای خود توپ تنیس بگذارید و آن را بچرخانید.

- بر روی پنجه های پای خود بلند شوید و راه بروید.

- بر روی پاشنه پای خود نایستید.

2- از محصولات لایه برداری استفاده کنید

مانند سایر بخش های بدن، در پاها هم بیش از اندازه سلول های مرده جمع می شود. برای رهایی از آنها، به صورت منظم از وسایل لایه برداری استفاده کنید. همچنین مانند سایر نواحی بدن در پاها هم خیلی بیشتر چرک و باکتری جمع می شود و در نتیجه سبب ایجاد لایه های ضخیم پوست می گردد. استفاده از محصولات لایه بردار برای از بین بردن چرک و پاک کردن سلول های مرده روی پوست مفید است.

3- از وان نمک اپسوم استفاده کنید

نمک اپسوم (Epsom) و وان آبی که به همراه برخی روغن های مخصوص ماساژ آماده شده است، برای پاها از اصول مفید درمانی می باشد. این وسایل سبب راحتی عضلات پا می شود و همچنین مانع از بزرگ شدن و رشد قارچ ها و عفونت ها در پا می گردد. استفاده از وان آب نمک اپسوم، هفته ای یکبار و یا ماهی دوبار مانع از ایجاد تاول و برآمده گی های مختلف در پا می شود. در عین حال، برای تجزیه سلول های مرده روی پوست مفید است و پوست را نرم می کند.

4- استفاده از کرم های مرطوب کننده

تغییراتی آنی دما، کفش های بی کیفیت، کفش هایی که چرکی شده اند، بر روی میزان ph پا تاثیر می گذارند و لذا سبب ترک پوست، خارش و یا پیری پوست پا می شوند. استفاده از کرم های مرطوب کننده برای پیشگیری از خشگی بیش از حد پوست و آسیب دیدگی پوست ساده ترین راه و روش می باشد. کرم های مرطوب کننده مواد غذایی لازم برای پوست را دارد، در همین دلیل، تکثیر سلول های را افزایش می دهد و مانع از انباشت سلول های مرده در پاشنه پا می شود.

5- ماساژ شبانه

بعد از یک روز طولانی و کاری خسته کننده، برای کاهش درد پا، بهتر از ماساژ پا چیز دیگری وجود ندارد. ماساژ دادن هر شب پنجه های پا، مانند تاثیرات ورزش می باشد. برای این کار استفاده از روغن های آرام بخش را فراموش نکنید. ماساژ دادن هر شب پاها سبب تقویت گردش خون می شود، پوست را تازه می کند و مانع از ایجاد تاول می گردد.

6- پاهایتان را بالا ببرید

پاها و مچ پاها در بلند مدت (تفاوتی ندارد سر پا باشید و یا نشسته) دچار التهاب می شوند. برای رهایی ای دردها، پاها را یکی – یکی به مدت 5 و یا 10 دقیقه به دیوار تکیه داده و به بالا بلند کنید. این کار سبب آرامش پا شده و التهاب های پا را کاهش می دهد و گردش خون را نیز بهتر می کند.

7- انتخاب کفش

انتخاب کفش های نامناسب سبب ایجاد درد در پاها می شود، در طول هفته حداقل دو یا سه بار از کفش هایی استفاده کنید که این امکان را به پا می دهند تا پا هوا بگیرند. داشتن رطوبت در داخل کفش سبب ایجاد عفونت های مختلف شده و موجب ایجاد بوی بد پا می شود و نیز باعث به وجود آمدن باکتری و قارچ هم می گردد.

پروفسور طاهر اوگوت (Tahir Ögüt) جراح دانشگاه استانبول برای داشتن پاهای سالم، اندازه پاشنه پای کفش ها را اعلام کرده است. بر اساس گفته های وی، پاشنه بلند کفش ها می تواند به ویژه در انگشت شصت پا سبب ایجاد تغییر شکل باشد.

برای سلامتی پا، اندازه پاشنه پای کفش نباید بیش از 4 سانتی متر باشد. اندازه پاشنه کفش بیشتر از این باشد، سبب ایجادآسیب به پا می شود و نیز به ستون فقرات صدمه می زند. البته به صورت کلی پوشیدن کفش های بدون پاشنه هم توصیه نمی شود، جنس چرم کفش ها هم لازم است که نرم باشد و پا خودش را راحت احساس کند.

8- هر روز چند دقیقه با پای برهنه قدم بزنید

در زمان گشتن با پای برهنه دردهای پا کاهش می­یابد و این گونه درد عضلات کف پا کمتر می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 240036

نظرات کاربران

*