روش های مراقبت از نوزاد در هفته اول | چگونه در هفته اول بعد از زایمان از نوزاد خود نگهداری کنیم

روش های مراقبت از نوزاد در هفته اول | چگونه در هفته اول بعد از زایمان از نوزاد خود نگهداری کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/10/27

معمولا در هفته اول بعد از زایمان، مراقبت و نگهداری از نوزادان تازه به دنیا آمده سخت می باشد، به ویژه اگر خانمی که زایمان کرده، تجربه اولش باشد، به همین دلیل معمولا مادر خانم ها، یک هفته اول زایمان به کمک دختر خود می آیند و به آنها در نگهداری از نوزاد کمک می کنند، ولی اگر چنین امکانی برای کسی وجود نداشت، کار برایش دشوار می گردد. با این حال، با آشنایی از نحوه مراقبت از نوزاد در هفته اول زایمان می توان تا حدی از سختی کار کاست. به همین دلیل در این مطلب نحوه نگهداری از نوزاد در هفته اول زایمان به تقدیم شما می کنیم.

در هفته اول زایمان هم برای مادران و هم برای نوزادان مشکلات مختلفی به وجود می آید، برای حل کردن این مشکلات، به شما توصیه ها و نظر مختصصان این حوزه را تقدیم می کنیم.

نگهداری و مراقبت از کودک در هفته اول بعد از زایمان

1- شیر خوردن نوزاد:

شیر دادن زود به زود به نوزاد برای افزایش شیر مادر مفید است و ورم پستان ها را کاهش می دهد. نوزاد را هر روز (24 ساعت)، حداقل 10 الی 12 بار شیر دهید. با دیدن اول نشانه های گرسنگی (مانند ناراحتی، دنبال سینه گشتن، دهن کردن دست) نوزاد را شیر دهید. منتظر نباشید، تا نوزاد گریه کند. در زمانی که نوزاد شیر می خورد، برایش وقت تعیین نکنید و تا وقتی که می خواهد، بگذارید شیر بخورد بعد اگر سیر نشد، سینه دوم را بهش بدهید.

برخی از نوزادان تازه به دنیا آمد، در درجه اول بیش از اندازه می خوابند، اگر بیش از دو ساعت در روز و بیش از چهار ساعت در شب از شیر خوردن نوزاد می گذرد، آن را بیدار کنید تا شیر بخورد. چرا که احتمال دارد قند نوزاد بیافتد.

2- افزایش وزن:

به صورت نرمال هر نوزاد تاره به دنیا آمده در چند روز اول بعد از زایمان به طور متوسط 7 درصد وزن کم می کند. بعد از اینکه شیر مادر به وجود آمد، نوزاد به طور متوسط هفته ای 170 گرم وزن اضافه می کند. در اواخر هفته اول و یا اوایل هفته دوم، نوزاد را وزن کنید. اگر وزن نوزاد همانطور که انتظار می رود، افزیش پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

3- مدفوع نوزاد:

تا سه روز اول به علت تغذیه ای که نوزاد در رحم دارد، مدفوع آن فرق دارد و هر روز یک بار دفع مدفوع دارد، ولی از روز چهارم رنگ مدفوع نوزاد تغییر می کند و به رنگ زرد در می آید و نوزاد در روز دو الی چهار بار دفع مدفوع دارد. البته برخی از نوزادها با هر بار شیر خوردن و یا زود به زود مدفوع دفع می کنند. نوزادی که شیر مادر می خورد، مدفوع اش نرم (تا حد مایع) و به صورت دون دون و یا چروکیده می باشد.

4- تغییرات در پستان:

شیر مادر از روز دوم الی روم پنج ترشح می کند. (مقدارش زیاد می شود و شیر بعد از آغوز به وجود می آید). برای اینکه مانع از ورم کردن پستان ها شوید، نوزاد را زود به زود شیر دهید. زمان های شیر دادن را فراموش نکنید حتی در شب. از اینکه نوزاد در موقع شیر خوردن، سینه را خوب گرفته و در موقعیت درست قرار دارد مطمئن باشید و قبل از اینکه سینه دوم را به نوزاد بدهید، از اینکه نوزاد سینه اول را کامل خورده است، مطمئن شوید.

اما اگر علائم و نشانه های زیر را در هفته اول بعد از زایمان، در نوزاد خود دیدید، حتما به پزشک و یا ماما مراجعه کنید.

1- نوزاد هیچ گونه ادرار و مدفوعی دفع نمی کند.

2- بعد از سه روز ادرار نوزاد به رنگ تند می باشد (رنگ ادرار نرمال نوزاد زرد کم رنگ می باشد).

3- بعد از چهار روز مدفوع نوزاد رنگ تند دارد. (رنگ نرمال مدفوع نوزاد باید به رنگ زرد خردلی باشد).

4- نوزاد ادرار بسیار کم و با مدفع اندک دفع می کند.

5- در مادر علائم بیماری ماستیت مانند لرزش و غیره وجود دارد. (ماستیت یک نوع التهاب است که فقط در مادران شیرده دیده می شود و عبارت است از عفونت پستان که می تواند خود به خود یا در طول شیردهی اتفاق بیفتد).

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239994

نظرات کاربران

*