روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آب

روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آب
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/04/25

این روزها که بحث کمبود آب در هر استان و شهری مطرح میشود، خطر کم آبی و خشکسالی، کشورمان را تهدید میکند و موثرترین راه، مدیریت مصرف و صرفه جویی توسط همه مردم میباشد. در ادامه به شما راه های مختلف صرفه جویی در مصرف آب و چند راه طلایی آن را آموزش میدهیم.

روش های صرفه جویی در مصرف آب | چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم | راههای صرفه جویی در مصرف آب

راه های صرفه جویی آب در منازل

1- مصارف آشپزخانه

تحقیقات نشان میدهد که بین 30 تا 40 درصد آب وارد شده به خانه در آشپزخانه مصرف میشود.
در شستن ظرف ها میتوانید از یک لگن آب داغ استفاده کنید و بعد از شستن ظرف ها مرحله آبکشی آنها را انجام دهید.
در صورتی که از ماشین ظرف شوئی استفاده میکنید، میتوانید برای ظرف هایی که به چربی زیاد آغشته نشده اند دستگاه را روی کوتاه ترین زمان شستشو تنظیم کنید.
همیشه آب آشامیدنی خنک در یچال داشته باشید تا مجبور نشوید برای خنک شدن آب مدتی شیر آب را باز نگه دارید.

2- استحمام

تحقیقات نشان میدهد که برای هر بار استحمام حجم آبی حدود 120 لیتر مصرف میشود.
استفاده از شیرهای دهنده هوا در جریان آب میتواند تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی کند زیرا این شیرها آب را به صورت قطرات ریز شده همراه با فشار زیاد در می آورد.
در شست و شوی دست و صورت و مسواک زدن سعی کنید که تا جای ممکن شیر آب را کمتر باز نگه دارید.

 

روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آب


3- کاهش حجم فلاش تانک ها

وجود فلاش تانک های پر حجم یا سیفون های خراب و دارای مشکل میتواند در ساعت بین 40 تا 100 لیتر آب را هدر دهد. به طور متوسط یک خانواده در ایران حدود 42 درصد آبی که به مصرف در خانه اختصاص داده شده را روانه زه کش های فاضلاب ها میکنند. اگر در منزلتان فلاش تانکی پر حجم نصب شده است و تعویض آن ممکن است هزینه در برداشته باشد میتوانید با کارهای ساده و ابزار های ساده حجم این فلاش تانک ها را کاهش دهید. به صورت که یک بطری را که حاوی شن یا ماسه است را درون فلاش تانک قرار دهید تا از آبی که برای پر شدن آن استفاده میشود بکاهید. از قرار دادن آجر در سیفون به شدت خودداری کنید.

4- جلوگیری از چکه کردن شیرها و سر دوش ها

چکه کردن و بسته نشدن کامل شیر آب، میتواند هدر رفتن بسیار زیادی از آب را به دنبال داشته باشد. سعی کنید که تمام شیرها را محکم ببندید و اگر شیری معیوب است آن را تعویض کنید.

 

روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آبمصرف درست اب | چرا باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم | چگونه از آب درست مصرف کنیم؟

سایر راه های صرفه جویی  

1- استفاده دوباره از آب
 
اگر در خانه باغچه دارید میتوانید از باقی مانده آب شستشوی سبزی، میوه و ... برای آبیاری آن استفاده کنید.

2- آبیاری باغچه ها

آبیاری مناسب گلدان ها میتواند سبب شود که گیاه سلامت خودش را حفظ کند و دچار آسیب نشود. به این مورد توجه کنید که آبیاری بیش از حد گیاهانی که زیاد به آب احتیاج ندارند میتواند به خاک آن گیاه آسیب بزند و موجب رشد علف های هرز شود. میتوانید برای آبیاری باغچه هایتان از سیستم های چکه ای یا قطره ای استفاده کنید که میتواند تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی کند. آبیاری در وقت های خنک روز سبب مصرف کمتر آب میشود.

 

روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آب


3- شستن اتومبیل

سعی کنید که برای شستن اتومبیلتان از کارواش ها و مراکز مخصوص این کار استفاده کنید اما اگر به هر دلیلی نتوانستید که اتومبیل تان را به کارواش ببرید به این مورد توجه کنید که از باز گذاشتن شیلنگ آب جدا خود داری کنید و سعی کنید که مقدار آبی که برای شستن اتومبیلتان استفاده میکنید بیشتر از دو سطل نشود.

4- جلوگیری از آب بازی کودکان

با کنترل کردن کودکان و مطلع ساختن آنها درباره مسئله بی آبی میتوانید در آینده آنها و صرفه جویی آب نقش بسزایی داشته باشید.

 

روش های صرفه جویی در مصرف آب | راههای صرفه جویی در مصرف آب | مصرف درست آب


5- استفاده از آب باران

در بعضی از روستاها میتوانید مشاهده کنید که ناودان ها را طوری طراحی کرده اند که موقع بارندگی، آب باران را به سمت مخزن هایی هدایت میکند تا آب باران در آن مخزن ها ذخیره شود و در موقع قطعی آب از آن آب ذخیره شده استفاده کنند.

6- کنترل افراد وسواسی در مصارف

بعضی از افراد وسواسی میتونند به علت وسواسی که دارند تا میزان قابل توجهی آب را هدر دهند. شما میتوانید با توجیه کردن این افراد از اسراف کردن آنها در مصرف آب جلوگیری کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 54
تعداد کل نظرات : 2
تعداد کل آرا: 115
تعداد کل بازدیدها: 77191

نظرات کاربران

*