روش های سنجش عیار و قیمت گذاری طلای مستعمل(حسب انس و گرم)

روش های سنجش عیار و قیمت گذاری طلای مستعمل(حسب انس و گرم)

طلا یکی از فلزات و اجناس گرانقیمت و ارزشمندی است که مردم اکثر کشورهای جهان به عنوان یکی از دارایی ها و سرمایه گذاری برای آینده خود نگاهداری می کنند. خانواده های ایرانی نیز از طلا به عنوان زیورآلات برای خانم ها و هم از جنبه سرمایه گذاری استفاده می کنند و ایران یکی از کشورهایی است که هم از لحاظ منابع طلا و هم خرید و فروش و استفاده از طلا و جواهرات در رتبه های بالا قرار دارد. خانواده های ایرانی ممکن است از قدیم طلاها و زیورآلات مختلفی داشته باشند که هم از لحاظ عیار و هم ارزش با یکدیگر متفاوت هستند. در این نوشته سعی می شود که آموزش داده شود چگونه عیار طلا و قیمت آن سنجیده شده و طلا های(اعم از سکه یا زیورآلات) شما چگونه ارزش گذاری می شوند. این کار به شما کمک می کند که در هنگامیکه به پول نقد نیاز دارید بتوانید طلای خود را بهتر ارزش و قیمت گذاری کنید و در معامله با طلا فروش ها بهتر عمل کنید.

ابتدا باید عیار و اصل بودن طلا های خود را مشخص کنید. برای تشخیص اصل بودن طلا می توانید به مقاله چگونه اصل بودن طلا را تشخیص دهیم؟+فیلم رجوع کنید که در آن روش های اصل بودن طلا به همراه یک فیلم آموزشی نشان داده شده است. برای تفکیک و مشخص کردن عیار طلاهای خود می توانید به ارقامی که روی قسمت از قطعه طلای شما حک شده است رجوع کنید. مشخص کردن عیار طلا از این لحاظ مهم است که طلا با عیارهای مختلف قیمت های مختلفی نیز دارند. درخصوص طلاهای قدیمی و مستعملی که ممکن است عیارشان روی بدنه طلا حک نشده باشد یا حک آن از بین رفته باشد می توانید به یک فروشنده طلا یا طلاساز رجوع کنید. توجه کنید که رجوع به متخصصان از این حیث که ممکن است برخی طلاهای قدیمی برای مثال با عیار 18 مشخص شده اند اما در حقیقت عیار 17 یا 17.5 بوده اند، مهم باشد.

نکته بعدی این است که سکه های طلا را از مابقی طلا و جواهرات باید مجزا کنید. زیرا سکه های طلا ارزش اسمی سکه طلا را نیز دارند. این ارزش براساس سال تولید سکه که روی آن درج شده، کمیاب بودن و همچنین عیار طلا که در بالا ذکر شده است متفاوت است. توجه کنید که برخی از سکه ها ممکن است ارزش تاریخی علاوه بر ارزش طلا داشته باشند، بنابراین بهتر است برای فروش سکه های طلای قدیمی خود به یک فروشنده حرفه ای سکه یا طلا فروش حرفه ای و متبحر در زمینه سکه های طلا مراجعه کنید تا ارزش و قیمت واقعی سکه طلای شما مشخص شود.

در مرحله بعد باید وزن طلای متفرقه/مستعمل خود را مشخص کنید. اگر یک ترازوی دقیق و طلاسنج در خانه داشته باشید می توانید وزن هر تکه طلای خود را کشیده و مشخص کنید. البته از ترازوهای آشپزخانه که سالم و دقیق هستند نیز می توانید استفاده کنید- اگر درجه حساسیت آنها می تواند چند گرم را نیز نشان دهد. اگر هم ابزاری در دسترس ندارید باید به طلا فروشی که ترازو های دقیق و حساس دارند مراجعه کنید.

حال برای وزن کردن طلاهای خود می توانید مجموعه ای از قطعات طلا که عیارهای یکسان دارند را با هم وزن کنید. این کار باعث می شود که اگر ترازوی دقیق و طلاسنج ندارید کار شما ساده تر شود. استفاده از ترازوهای دیجیتال که ارقام وزن را دقیق نشان می دهند به شما در این کار کمک می کند.

ضمنا توجه داشته باشید که هر اونس دقیقا برابر با 28.3495231 گرم است (یعنی بطور تقریبی هر انس معادل 28.3 گرم است). دانستن اونس طلا می تواند به شما در معاملات کمک کند، زیرا که قیمت های جهانی طلا برحسب اونس معین و اعلام می شوند. در ایران نیز قیمت طلا هم بر حسب گرم و هم برحسب مثقال تعیین و اعلام می شود – هر مثقال طلا(مثقال صیرفی) معادل 4.608 گرم طلاست.

در مرحله بعد باید قیمت فعلی و به اصطلاح قیمت بازار طلا را بدانید. همانطور که می دانید قیمت طلا در هر ماه و هر روز متغیر است(البته تغییرات در چند روز چندان زیاد نیست). بنابراین برای ارزش گذاری قیمت طلا باید قیمت روز ان را بدانید. این کار را امروزه می توانید با رجوع به وبسایت های معتبر یا طلا فروشی ها انجام دهید. قیمت طلا در جهان و در هر کشور بصورت روزانه و ساعتی و حتی لحظه ای متغیر است.

توجه کنید که در بازارهای جهانی قیمت طلای 24 عیار و براساس اونس تعیین می شود و در ایران قیمت طلای 18 عیار و براساس هر گرم یا مثقال تعیین و اعلام می شود. بنابراین اگر شما قیمت هر اونس طلا را داشته باشید برای محاسبه قیمت هر گرم طلا باید قیمت هر انس طلا را به 31.1 تقسیم کنید؛ برای مثال اگر هر انس طلا 1600 دلار باشد، برای محاسبه قسمت هر گرم طلا شما باید 1600 دلار را به 31.1 تقسیم کنید که برابر با 51.45 می شود.

توجه کنید که در بازارهای بین المللی قیمت هر اونس طلای 24 عیار اعلام می شود- چون معیار اصلی سنجش عیار طلا براساس 24 است، یعنی اگر طلایی 24 عیار باشد یعنی کل آن از طلاست و آلیاژ دیگری ندارد-  بنابراین برای محاسبه قیمت هر گرم طلا با عیارهای10، 14، 18 و 22 شما باید قیمت هر گرم طلا را(مطابق بالا) محاسبه کرده و سپس وزن هر عیار را مطابق فهرست زیر حساب کرده و ارزش گرمی طلای خود را محاسبه کنید.

اگر طلای شما عیار 10 باشد شما باید 10 را بر 24 تقسیم کنید که برابر با 0.4167 می شود. به همین روش:

عیار 14 = 14/24 = 0.5833

عیار 18 = 18/24 = 0.750

عیار 22 = 22/24 = 0.9167

بنابراین اگر طلای شما عیار 10 باشد و قیمت هر انس طلا 1600 دلار، در نتیجه قیمت هر گرم طلای مستعمل شما برابر است با 1600/31.3 = 51.45 دلار ضربدر 0.4167 = 21.44 دلار.

در ایران شما می توانید قیمت هر گرم طلا را داشته باشید بنابراین تنها با محاسبه وزن هرگرم از عیار طلای خود(مطابق فهرست بالا) و ضرب کردن در قیمت هر گرم طلا می توانید ارزش هرگرم از طلای خود(با هر عیاری) را محاسبه کنید و با ضرب کردن در وزن کلی طلای خود ارزش موجودی طلا و جواهرات خود را محاسبه کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4.4
sigmaمجموع آرا: 5

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 686
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)