روش های ساده تربیت صحیح کودک | چگونه کودک خود را به نحوه صحیح تربیت کنیم

روش های ساده تربیت صحیح کودک | چگونه کودک خود را به نحوه صحیح تربیت کنیم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/12/23

تربیت درست فرزند بسیار مهم و حیاتی می باشد، لذا همه پدر و مادرها دوست دارند به بهترین شیوه فرزند خود را تربیت کنند و از کوتاهی و کم کاری در این مورد پرهیز نمایند، با وجود این، برخی از مواقع اشتباهات جزئی که گاهی ناخودآگاه روی می دهد، می تواند بر روی تربیت فرزند تاثیر منفی بگذارد.

هر پدر و مادری آرزو دارد، فرزند خود را به نحوه احسن و عالی تربیت کند و آن را با تربیت درست بزرگ نماید. گاهی در مواقع مشخص، موارد و جزئیاتی که در نظر گرفته نمی شود، منجر به عوارض و پیامدهای ناخوشایندی در آینده میگردد. لذا لازم است اصول و روش های تربیتی صحیح را فرا گرفت و آنها را در تربیت کودک بکار بست. داشتن اطلاعات و درک این اصول ساده دارای فوائد بسیاری می باشد. برخی از اصول ساده و اولیه تربیت کودک عبارتند از:

1- نظم سیستمی را جدی بگیرد:

در تربیت فرزند لازم است که پدر و مادر رویه مشترک داشته باشند. این که مادر حرفی بزند و پدر حرف دیگری، موجب آشفتگی فکری کودک شده و تربیت کودک را سخت تر می کند.

2- نظارت خود را کمتر نکنید:

به درس ها، دوستان و تنظیم خواب کودک خود نظارت کنید. به زمانی که در برابر تلویزیون می گذراند، به زمان بیداری و غیره دقت داشته باشید. اما بهتر است که کودک متوجه این نظارت شما نباشد.

3- اجازه دهید، کودکان از اشتباهات خود نتیجه بگیرد:

چرا که در این شرایط کمک شما و راهنمایی شما که منجر به خروج از شرایط اشتباه می شود، سبب ایجاد مانع در رشد توانایی های کودک می گردد.

4- در زمان استفاده از کلماتی مانند «نکن» و «نمی شود»، توضیحاتی ارائه کنید:

توضیح دادن در مورد «نکن» و «نمی شود» برای کودک می تواند جالب باشد. به جای اینکه بگوید، نکن. می توانید توضیح دهید که چه کارهایی می تواند، انجام دهد و نیز دلیل و سبب انجام ندادن برخی از کارها را توضیح دهید.

5- به کودک خود راستگویی را یاد دهید:

شما در هر زمانی با درستی و راستی خود برای فرزندانتان نمونه و الگو باشید و این برداشت و رفتار را تقویت کنید. به جای اینکه به فرزند خود بگوید «دروغ نگو» به وی بگوید «که تورا باور دارم» و دوست دارم حقیقت را بشنوم. استفاده از این روش ها بسیار موفقیت آمیز است.

6- مسئولیت پذیری را به کودک یاد دهید:

در این باره می توانید با سپردن کارهای مختلف مسئولیت پذیری را به وی آموزش دهید.

7- احترام گذاشتن را به کودک یاد دهید:

احترام گذاشتن به مردم، به افراد بزرگتر از خود را به کودک یاد دهید. فراموش نکنید که در این موارد شما الگو می باشید.

8- ارزش گذاشتن به دیگران را به کودک یاد دهید: در ابتدا به خود کودک اهمیت بدهید، تا متوجه این نکته باشد که اهمیت دادن چگونه حسی است و وی با زندگی کردن با این حس به اطرافیان خود اهمیت دهد.

9- دوست داشتن را به کودک یاد دهید:

چرا که در اساس و بنیان هر کاری عشق و دوست داشتن وجود دارد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 49
تعداد کل آرا: 2928
تعداد کل بازدیدها: 239945

نظرات کاربران

*