روش های ساده برای پیشگیری از پوسیدگی دندان | چگونه مانع از پوسیدگی دندان هایمان شویم

روش های ساده برای پیشگیری از پوسیدگی دندان | چگونه مانع از پوسیدگی دندان هایمان شویم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/02/02

خرابی و پوسیدگی دندان مشکلی است که بسیاری از مردم با آن درگیر می باشند، درمان خربی و پوسیدگی دندان بسیار هزینه بر و زمان بر است، از این رو، مراقبت از دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان مهمتر در درمان آن است. برای مراقبت از دندان روش های ساده ای وجود دارد، که در این مقاله تقدیم شما می شود.

دندان ها هم مانند دیگر اعضای بدن نیاز به مراقبت دارند. مراقبت از دندان مانع از پوسیدگی زودهنگام دندان ها می شود. برای مراقبت از دندان راههای ساده ای وجود دارد، که برخی از این راه ها عبارتند از:

1- تغییر دادن روش غذا خوردن و سبک تغذیه:

بر اساس تحقیقاتی که در انگلستان انجام شده است، اثبات شده، استفاده از غذاهای سالم برای تقویت دندان ها تاثیر می گذارد. غذاهایی که سرشار از شکر می باشند، یکی از اصلی ترین غذاهایی هستند که سبب آغاز پوسیدگی دندان ها می شوند. از این رو، سعی کنید به مصرف مواد غذایی مانند شیر، پنیر و ماست که سرشار از کلسیم می باشند، اولویت دهید و تا می توانید شیر میل کنید.

2- از آدامس های بدون قند استفاده کنید.

این مطالب شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما وقتی انسان از آدامس های بدون شکر استفاده می کند، این آدامس ها مانع از پوسیدگی دندان ها می شود. چرا که در ترکیبات آدامس های بدون قند موادی مانند زایلیتول (Xylitol) وجود دارد که این ماده سبب تمیز کردن ته مانده های غذا و باکتری ها از دهن و دندان انسان می شود.

3- تمیز کردن منظم مسواک و تعویض کردن آن:

همیشه سعی کنید، در هنگام خریدمسواک، مسواک های ظریف و متوسط را انتخاب کنید، مطمئن باشید که فرچه مسواک همه دندان ها را تمیز می کند. برای اینکه مانع از ایجاد باکتری بر روی مسواک شوید، بر روی مسواک های خود درپوش قرار ندهید. به جای این، بعد از هر بار استفاده از مسواک، آن را با آب به خوبی بشورید و در هوای آزاد نگه دارید. متخصصان بر این عقیده اند که، اگر حمام و دستشویی در یک اتاق قرار دارند، نمی توان مسواک را در چنین اتاقی نگه داری کرد. این شرایط سبب به وجود آمدن باکتری در مسواک می شود.

4- مراقبت و رسیدگی به دندان:

روزانه حداقل دو بار همه نواحی دندان های خود، طرف خارجی و داخلی آن را با مسواک بشورید. از نخ دندان و همچنین غرغره آب و نمک استفاده کنید. خوب نیست که زود به زود به دندان پزشک مراجعه کنید. برای اینکه مشکل را معالجه نمائید، پیشگیری از آن بهتر می باشد. در صورتی که دندان های خود را زود به زود می شورید، اما بخش هایی از دندان وجود دارد، که مسواک آن را تمیز نمی کند. به همین دلیل سالی یک و یا دو بار به دندان پزشک مراجعه کنید و دندان های خود را تمیز نماید.

از اینکه مواد ویتامینی ضروری و مورد نیاز را مصرف می کنید، مطمئن باشید. برای افزایش ترشح آب دهان از میوه ها، سبزیجات و خشکبارهایی مانند فندق استفاده کنید و یا از غذاهایی استفاده کنید که غنی از فیبر می باشند و نیز از غذاهایی استفاده کنید که در ترکیبات خود مقدار زیادی ویتامین Bو آهن دارند، مانند سیب، موز، کلم، بروکلی و نخود سبز.

در ترکیبات این غذاها همچین منیزیم وجود دارد که سبب جذب کلسیم شده و موجب تقویت دندان ها می گردد. استفاده از غذاهایی دریایی مفید است و استفاده از این محصولات را افزایش دهید. ماهی هایی مانند ماهی قزا آلا، شاه ماهی، ماهی ساردین منابع مهم و غنی از ویتامین D می باشند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 1

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 96
تعداد کل آرا: 3341
تعداد کل بازدیدها: 855933

نظرات کاربران

*