روش های درمان فیبروم رحمی | درمان جراحی و رادیودرمانی فیبروم رحمی

روش های درمان فیبروم رحمی | درمان جراحی و رادیودرمانی فیبروم رحمی

در مقاله روش های درمان فیبروم رحمی | درمان دارویی فیبروم رحمی در مورد روش های درمان فیبروم رحمی از طریق دارو درمانی و استفاده از داروها توضیح داده شد. در این مقاله در مورد روش های جراحی و رادیو درمانی یا روش رادیولوژیکال درمان فیبروم رحمی توضیح داده می شود.

روش های جراحی درمان فیبروم رحمی

اگر شما علائمی از فیبروم رحمی شدید یا متوسط داشته باشید، جراحی بهترین گزینه برای درمان می تواند باشد. جراحی می تواند یک عمل جراحی کلان یا یک عمل جراحی کوچک باشد. نوع جراحی فیبروم رحمی هم به اندازه، مکان و تعداد تومورهای فیبروم رحمی بستگی دارد. عوامل دیگری مانند اینکه آیا زن قصد حامله یا بچه دار شدن را دارد، نیز در این مسئله دخیل هستند. بعضا انواع مختلفی از گزینه های جراحی وجود دارد که بسته به نظر و تشخیص پزشک انتخاب می شوند. در حال حاضر روش های جراحی زیر برای درمان فیبروم رحمی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

برداشتن اندومتریال(Endometrial Ablation)

در این روش جراحی فیبروم رحمی لایه دیواره رحم تخریب می شود و برای درمان فیبروم های داخل رحم بکار می رود. دو روش مرسوم جراحی ابلیشن با بالون گرم و استفاده از ابزاری که از انرژی مایکروویو برای تخریب لایه داخلی رحم و فیبروم استفاده می کند، می باشد. این نوع جراحی فیبروم عوارضی دارد از جمله اینکه احتمال حاملگی پس از آن کم می شود، اما احتمال آن وجود دارد و اگر زنی بعد از این جراحی حامله شود، احتمال سقط جنین خود بخودی و مشکلات زایمان دیگری خواهد داشت.

میومکتومی(Myomectomy)

این عمل جراحی تنها فیبروم ها را برداشته و ناحیه های سالم رحم را دست نخورده باقی می گذارد. این عمل جراحی توانایی باردار شدن زن را حفظ می کند. میومکتومی به سه طریق انجام می شود. روش انجام میومکتومی به مکان و اندازه فیبروم ها بستگی دارد. مطالعات نشان داده اند که میومکتومی تا 90% علائم مربوط به فیبروم رحمی را از بین می برد. فیبروم اصلی بعد از جراحی رشد نمی کند اما فیبروم های جدید ممکن است ایجاد شوند.

هیستروسکوپی(Hysteroscopy): در این روش جراحی، یک تلسکوپ نازک و بلند که منبع نوری دارد به داخل واژن و دهانه رحم فرستاده می شود. سپس پزشک از دستگاه الکتریکی یا مکانیکی برای قطع و تخریب فیبروم استفاده می کند. پزشک مایعی را به داخل رحم تزریق کرده تا امکان دیدن فیبروم راحت تر شده و بتواند آن را بردارد.

لاپاروتومی(Laparotomy): در این روش جراحی، جراح فیبروم را از طریق یک بریدگی در شکم بر می دارد.

لاپاروسکوپی(Laparoscopy): در این روش جراح از لوله مجهز به منبع نور که نازک و بلند است برای مشاهده ناحیه لگنی استفاده کرده و سپس با دستگاهی دیگر فیبروم را بر می دارد. بدین منظور معمولا دو برش کوچک در شکم ایجاد می شود.

هیسترکتومی تنها روش جراحی است که بطور قطع فیبروم رحمی را درمان می کند. پزشکان و متخصصان این حوزه معمولا این گزینه را اگر فیبروم بزرگ بوده، خونریزی بسیار شدید و فرد نزدیک یائسگی یا در دوران پس از یائسگی باشد، انتخاب می کنند. در هیسترکتومی کل یا بخشی از رحم برداشته می شود. انواع هیسترکتومی به شرح زیر هستند:

هیسترکتومی بخشی یا جزئی: در این نوع جراحی تنها قسمت بالای رحم برداشته می شود.

هیسترکتومی کامل(Total Hysterectomy): در این روش کل رحم و دهانه رحم برداشته می شود. بعضا تخمدان ها و لوله های فالوپ هم برداشته می شوند.

هیسترکتومی رادیکال(Radical Hysterectomy): در این روش هیسترکتومی، رحم، بافت های طرفین دهانه رحم و بخش بالای واژن برداشته می شوند.

عمل جراحی هیسترکتومی به طرق و از مسیرهای مختلفی مانند از روی شکم، به روش لاپاروسکوپی و از طریق واژن انجام می شوند. اخیرا با پیشرفت تکنولوژی از ربات ها هم به منظور عمل جراحی هیسترکتومی و از طریق لاپاروسکوپی استفاده شده است.

روش های درمان رادیولوژیک یا رادیودرمانی فیبروم رحمی

در روش های درمان رادیولوژیک(Radiologic) یا پرتو درمانی(Radio therapy) از تابش یونی(ionizing) و پرتو درمانی همانند آنچه در عکس برداری با اشعه ایکس انجام می شود، استفاده می شوند. این روش درمانی نسبت به جراحی کمتر تهاجمی بوده و خود به دو نوع زیر انجام می شود.

روش آمبولازیسیون آئورت رحمی(Uterine Artery Embolization)

در این روش منبع تامین خون فیبروم ها قطع می شود که سبب می شود فیبروم ها کوچک شده و جذب بدن شوند. در این روش جراحی، پزشک برشی کوچک در ناحیه تناسلی ایجاد کرده و کاتتر/لوله ای را به داخل رگ های بزرگ خونی آنجا وارد می کند. در این روش پزشک لوله را تا زمانیکه به آئورت رحمی که منبع تغذیه خون است، برسد وارد کرده و سپس ذرات کوچکی را از طریق لوله به داخل رگ ها وارد می کند. این ذرات جریان خون به داخل فیبروم را مسدود می کند. مسدود کردن رگ های رحمی در نهایت سبب کوچک شدن فیبروم و از بین رفتن ناراحتی ها و عوارض ناشی از فیبروم رحمی می شود.

استفاده از اشعه فراصوت با هدایت دستگاه MRI(MRI Guided Ultrasound)

در این روش پزشک از دستگاه اسکن ام آر آی برای مشاهده فیبروم ها و سپس هدایت امواج فراصوت از طریق پوست به منظور از بین بردن فیبروم ها استفاده می کند. این گزینه تنها برای زنانی که تنها تعداد کمی فیبروم بزرگ دارند، توصیه شده و اثرگذار است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان فیبروم رحمی | درمان جراحی و رادیودرمانی فیبروم رحمی
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)