روش های درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک کدامند؟

روش های درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک کدامند؟

در مقاله سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک(Polycystic Ovary Syndrome) توضیح داده شد و ذکر شد که این سندروم علائم زیادی داشته و متعاقبا پزشکان و درمانگران از انواع مختلفی از درمان ها برای این عارضه و رفع علائم آن استفاده می کنند. از آنجاییکه سندروم تخمدان پلی کیستیک دامنه گسترده ای دارد، پزشکان از درمان های متنوعی به منظور درمان این عارضه و علائم آن استفاده می کنند. روش های درمانی که پزشکان و درمانگران سندروم تخمدان پلی کیستیک از آن استفاده می کنند به شرایط و عوامل زیر بستگی دارد: علائم و نشانه های بیماری بیمار، مشکلات سلامتی بیمار و قصد باردار شدن زن.

از آنجاییکه برخی از درمان های مرسوم سندروم تخمدان پلی کیستیک می تواند از حاملگی پیشگیری کرده و به جنین در دوران حاملگی آسیب می زند، بنابراین بهتر است که قصد حاملگی زن نیز مطرح شود. اما بطور کل درمان هایی که به منظور از بین بردن نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود به شرح زیر هستند:

تغییر سبک زندگی: معمولا اولین توصیه و تجویز پزشکان معالج سندروم تخمدان پلی کیستیک تغییر سبک زندگی است. در بیشتر موارد، اولین قدمی که به منظور درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک برداشته می شود این است که تغییرات در سبک زندگی(معمولا غلط) خود بدهند یا اینکه رژیم های غذایی خاصی را دنبال کنند مانند رژیم غذایی کم کالری، کم کردن وزن و افزایش فعالیت های بدنی.

کاهش وزن و فعالیت بیشتر بدنی می تواند علائم و عوارض مربوط به سندروم تخمدان پلی کیستیک را به حداقل برساند. کاهش وزن به میزان 5% می تواند علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را از بین ببرد.

از دست دادن وزن می تواند موجب بازگشتن حالت تخمک گذاری یا بازگشتن حالت نرمال چرخه قاعدگی شده که شانس حاملگی را بیشتر می کند.

کم کردن وزن ریسک دیابت را کاهش داده و سطح کلسترول را کم می کند.

برای بسیاری از زنان، از دست دادن وزن سبب می شود که علائمی مانند رشد بیش از حد مو و آکنه کمتر شود.

فعالیت های فیزیکی می تواند افسردگی ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک را کاهش دهد.

استفاده از قرص های ضدبارداری: این قرص ها یک درمان بلند مدت سندروم تخمدان پلی کیستیک محسوب می شود و در واقع درمان اولیه برای این زنان محسوب می شوند. قرص های ضدبارداری حاوی ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژستین می شوند که سبب می شوند که دوره قاعدگی منظم شود، سطح آندروژن تولید شده توسط تخمدان ها کاهش یابد، به از بین رفتن آکنه و کاهش رشد زیاد موها کمک کند.

عامل های محرک/حساس به انسولین: این نوع از داروها پاسخگویی بدن به انسولین را بیشتر کرده و سطح گلوکز را با ثبات تر می کنند. در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک این داروها کمک می کنند که: آکنه و موهای بیش از حد از بین روند، وزن کمتر کاهش یابد، سطح کلسترول کمتر شود، قاعدگی منظم تر شده و ناباروری ناشی از این سندروم کمتر شود.

داروهای ضد آندروژن: این داروها تولید آندروژن را کمتر کرده و فعالیت ها و اثرات این هورمون ها را محدود می کنند. داروهای ضد آندروژن می تواند سطح آندروژن را کمتر کند، موهای زائد را کاهش دهد و به از بین رفتن آکنه ها کمک کند. از آنجاییکه قرص های ضد آندروژن اثراتی در تولید مثل دارد، در کنار آن قرص های ضدبارداری به منظور جلوگیری از حاملگی استفاده می شود.

روش های متعددی به منظور از بین بردن موهای ناخواسته و زائد ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک وجود دارد که در زیر توضیح داده می شوند:

مصرف روزانه پماد افلورنیتین(Eflornithine) که سبب کاهش رشد مو بویژه در صورت می شود. این دارو با مسدود کردن آنزیم هایی که برای رشد موها ضروری هستند، عمل می کند.

اصلاح کردن، سوزاندن، برداشتن یا استفاده از دپیلاتورها(کرم های از بین برنده موها) برخی از رایج ترین روش های از بین بردن موهای ناخواسته هستند.

الکترولیز: در این روش موها با استفاده از لیزر از بین می رود. این روش معمولا گران بوده و چندین دوره درمان نیاز دارد.

درمان آکنه: برای درمان آکنه های ناشی از سندروم تخمدان پلی کیستیک از رتینویدها، آنتی باکتری ها و آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. این داروها بصورت قرص، کرم یا ژله تولید و مصرف می شوند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک کدامند؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)