روش های درمان سرطان کلیه | سرطان کلیه چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان کلیه | سرطان کلیه چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/08

افراد مبتلا به سرطان کلیه که سرطان کلیه آنها با قطعیت توسط پزشک متخصص تشخیص داده شده است، معمولا افراد مبتلا به سرطان کلیه بسته به شرایط و نوع سرطان کلیه روش درمانی آنها انتخاب و آغاز می شود.

همانند دیگر انواع سرطان ها روش های شایع و رایج درمان سرطان کلیه شامل جراحی، آبلشن(Ablation)، پرتو درمانی در مراحل اولیه و درمان هدفمند، ایمونوتراپی و شیمی درمانی در مراحل پیشرفته سرطان کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. یک روش اختصاصی درمان سرطان کلیه روش نظارت فعال(active surveillance) است.

روش نظارت فعال به معنای بررسی مستمر توده سرطانی در کلیه است و برای تومورهای سرطانی که کوچکتر از 4 سانتی متر طول داشته انجام می شود. بعضی از تومورهای موجود در کلیه ها ممکن است اساسا تومور سرطانی نباشند بدین منظور بطور مستمر بر رشد این تومورها نظارت می شود تا اگر رشد آنها سریع بود و بزرگتر از 4 سانتی متر رشد کردند، تومور برداشته شود. در کنار این روش درمانی بیوپسی هم انجام می شود تا مشخص شود که آیا رشد توده زیاد است و توده واقعا سرطانی است.

این روش های مختلف درمانی سرطان کلیه با بررسی مرحله پیشرفت سرطان، عوامل دیگر و انواع درمان های سرطان یا بطور مجزا یا در کنار و در ترکیب با یکدیگر استفاده می شوند. ضمن اینکه برخی از این روش های درمانی سرطان کلیه از جمله سرطان های مرحم دهنده(palliative) محسوب می شوند و تنها از پیشرفت سرطان جلوگیری کرده و دردهای بیمار مبتلا به سرطان کلیه را تسکین می دهند.

درمان سیستمیک(systemic treatment) نیز از روش های درمان سرطان کلیه است. در این روش سرطان کلیه با استفاده از داروهایی که مستقیما به جریان خون وارد شده یا از طریق دهان به بدن وارد می شوند، درمان می شود. این روش از این حیث که قابلیت دسترسی به سلول های سرطانی در هر جای بدن را دارند، روش سیستمیک نام دارد. روش های درمان هدفمند که در آن سلول های سرطان مستقیما هدف قرار می گیرند و نابود می شوند و همچنین ایمونوتراپی(Immunotherapy) که در آن به سلول های سیستم ایمنی بدن کمک می شود که سلول های سرطانی را از بین ببرند و شیمی درمانی در این دسته از درمان های سرطان ها از جمله درمان سرطان کلیه قرار می گیرند.

معمولا در درمان سرطان کلیه یک اورولوژیست، متخصص پرتودرمانی و متخصص درمان سرطان دخیل هستند و بعضا با هم همکاری دارند

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 344
تعداد کل آرا: 3648
تعداد کل بازدیدها: 1291119

نظرات کاربران

*