روش های درمان سرطان کبد | سرطان کبد چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان کبد | سرطان کبد چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/07

سرطان کبد هم مانند دیگر انواع سرطان ها میزان پیشرفت آن و بزرگ شدن تومورهای سرطانی متفاوت است. بنابراین درمان سرطان کبد به مرحله پیشرفت و گسترش سرطان کبد بستگی دارد. ضمن اینکه شرایط و وضعیت بیمار مبتلا به سرطان کبد(از لحاظ مواردی مانند سن، بیماری های دیگر) و عوارض جانبی روش درمانی سرطان کبد مورد بررسی قرار می گیرد. بطور کل روش های مرسوم درمان سرطان ها به شرح زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

در برخی موارد و انواع سرطان کبد، جراحی که ممکن است از نوع برداشتن تومور سرطانی یا برداشتن کبد و البته پیوند کبد باشد، صورت می پذیرد.

جراحی که به منظور برداشتن بخشی از کبد انجام می پذیرد هپاتکتومی بخشی(partial hepatectomy) نام دارد. این روش جراحی سرطان کبد برای تومورهایی که به رگ های خونی نرسیده اند، کاربرد دارد. این روش در بیمار سرطانی که کارکرد درست کبد را داشته و سلامت و توان کافی برای جراحی را دارند. متاسفانه بیشتر سرطان های کبد کاملا قابل برداشتن نیستند. معمولا سرطان به قسمت های مختلف کبد سرایت کرده یا برای برداشتن بسیار بزرگ بوده یا از کبد فراتر رفته و به دیگر بخش ها سرایت کرده اند.

در مورد افراد مبتلا به سیروز کبدی که سرطان کبد هم گرفته اند، تنها زمانیکه سرطان کبد کوچک بوده و بخشی از کبد که کارکرد دارد هنوز باقیست، جراحی کاربرد دارد.

روش ابلیشن(Ablation) که به معنای از بین بردن سلول های سرطانی کبد است در مورد سرطان کبد هم استفاده می شود. البته این روش به دلیل اینکه ممکن است به سلول های سالم هم آسیب زند، تنها در مورد تومورهایی که حدود 3 سانتی متر طول دارند، کاربرد دارد.

 آمبولیزاسیون(Embolization) که به معنای بستن رگ های خونی تامین کننده خون سلول های سرطانی است دیگر روش درمان سرطان کبد است. این روش در خصوص سرطان کبد به دلیل اینکه کبد این مزیت را دارد که دو منبع تغذیه خون دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت این روش برای سلول های سرطانی است که بیش از 3 سانتی متر طول دارند.

پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی(Immunotherapy) از دیگر روش های درمان سرطان کبد هستند. روش های پرتو درمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند در درمان سرطان کبد مشابه روش های درمانی دیگر انواع سرطان ها هستند و روش جدید ایمونوتراپی که در درمان برخی از سرطان ها کاربرد دارد بدین صورت است که با داروهایی به سیستم ایمنی بدن فرد کمک می شود که سلول های سرطانی را از بین ببرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 356
تعداد کل آرا: 3770
تعداد کل بازدیدها: 1379482

نظرات کاربران

*