روش های درمان سرطان چشم | سرطان چشم چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان چشم | سرطان چشم چگونه درمان می شود؟

در مقاله روش های تشخیص سرطان چشم | انواع سرطان چشم چگونه تشخیص داده می شوند؟ درخصوص روش های تشخیص سرطان های چشم بویژه دو نوع شایع سرطان ملانوما چشم یا سرطان لنفومی چشم توضیح داده شد. در این مقاله برخی از روش های شایع درمان سرطان ها از جمله سرطان چشم توضیح داده می شوند.

روش های مرسوم درمان سرطان ها از جمله سرطان چشم شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند(Targeted therapy) می شوند و به این موارد درخصوص درمان سرطان چشم باید لیزر درمانی را نیز افزود.

لازم به ذکر است که همانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها در درمان سرطان چشم هم ممکن است از چندین روش درمان سرطان استفاده شود. ضمنا مواردی مانند میزان پیشرفت و گسترش سرطان، عوارض و اثرات جانبی روی چشم و مکان وقوع سرطان چشم نیز باید مدنظر قرار گیرند.

جراحی چشم بیشتر برای درمان سرطان چشم از نوع ملانوما استفاده می شود و برای درمان سرطان لنفومی چشم استفاده نمی شود. البته با ظهور دیگر روش های درمانی سرطان چشم مانند پرتو درمانی روش جراحی کمتر در مورد سرطان چشم صورت می پذیرد. در روش جراحی بسته به میزان و نوع سرطان ممکن است تنها بافت سرطانی یا قسمتی از چشم برداشته شود. روش جراحی سرطان چشم عوارضی دارد که در برخی از حالات ممکن است منجر به از دست دادن کامل دید شوند.

در روش پرتو درمانی از اشعه ایکس پرتوان یا دیگر انواع اشعه ها به منظور از بین بردن سلول سرطانی چشم استفاده می شود. مزیت پرتو درمانی چشم این است که دید در چشم باقی می ماند البته ممکن است به دلیل اسیب به دیگر قسمتهای چشم دید هم از بین برود.

در لیزر درمانی اشعه متمرکز نور به منظور از بین بردن بافت سرطانی استفاده می شود. لیزر درمانی در درمان سرطان ملانوما چشم و نه سرطان لنفومی چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی در درمان سرطان چشم بدین صورت است که داروهای درمان سرطان به داخل عضو سرطانی یعنی چشم وارد می شود که این وارد شدن داروی ضد سرطان یا از طریق رگ ها یا از طریق خوردن دارو ضد سرطان صورت می پذیرد. این روش درمانی معمولا در درمان سرطان هایی که در بدن پخش شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی در درمان سرطان لنفومی چشم کاربرد دارد اما در درمان سرطان ملانوما چشم کاربردی ندارد.

درمان هدفمند بدین صورت است که از داروهایی به منظور درمان سرطان های چشم از جمله ملانوما چشم استفاده می شود. بدین صورت که این داروها به منظور کمک به سیستم ایمنی بدن برای تشخیص سلول های سرطانی استفاده می شود. همچنین داروهای هدفمند(Targeted drugs) به منظور هدف قراردادن سلول های سرطانی که از سلول های معمولی متفاوت هستند، استفاده می شود. این روش در حالتیکه جهش های ژنتیکی عامل سرطان هستند، بیشتر کاربرد داشته و موثر است.

در مجموع روش های درمانی سرطان چشم به نوع سرطان و میزان گسترش سرطان چشم در بدن بستگی دارد که بسته به تشخیص پزشکان روش درمانی سرطان چشم انتخاب شده و درمان سرطان چشم صورت می پذیرد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان سرطان چشم | سرطان چشم چگونه درمان می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)