روش های درمان سرطان پیشابراه | سرطان پیشاب راه چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان پیشابراه | سرطان پیشاب راه چگونه درمان می شود؟

همانند بسیاری از سرطان ها، سرطان پیشابراه هم با روش های مختلفی قابل درمان است. برخی از این روش ها روش های استاندارد درمان سرطان پیشابراه محسوب می شوند و برخی دیگر روش های آزمایشی درمان است که هنوز اثربخشی قطعی آنها تایید نشده است. سه روش مرسوم و استاندارد درمان سرطان پیشابراه در زیر توضیح داده می شوند.

جراحی سرطان پیشاب راه

جراحی روش شایع درمان سرطان پیشابراه است که پرکاربرد ترین روش درمان سرطان پیشابراه است. جراحی سرطان پیشابراه خود به روش های مختلفی به شرح زیر انجام می شود.

جراحی باز که در آن تومور سرطان با جراحی برداشته می شود.

الکتروریسکشن (Electro-resection) که در این روش جراحی سرطان با استفاده از جریان الکتریکی برداشته می شود. در این روش ابزار مجهز به نور با یک یک حلقه سیمی کوچک در انتهای آن برای برداشتن سرطان یا سوزاندن تومور با انرژی بالای الکتریسیته مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی لیزر هم دیگر روش جراحی است که از نور لیزر به عنوان چاقو برای ایجاد برش های بدون خونریزی در بافت یا برداشتن یا تخریب بافت سرطانی استفاده می شود.

برداشتن غدد لنفاوی: در حالتیکه سرطان به غدد لنفاوی رسیده باشد، غدد لنفاوی موجود در ناحیه لگن یا تناسلی برداشته می شوند.

سیستورترکتومی(Cystourethrectomy) که جراحی است که در آن مثانه و پیشابراه برداشته می شوند.

سیستوپروستاتکتومی(Cystoprostatectomy): جراحی است که در آن مثانه و پروستات برداشته می شوند.

جراحی قسمت پیشانی(Anterior exenteration) که در آن پیشابراه، مثانه و واژن برداشته می شوند. در این روش معمولا با جراحی پلاستیک واژن دوباره ساخته می شود.

پنکتومی بخشی(Partial penectomy) که در آن بخشی از آلت تناسلی در دور پیشابراه که سرطان به آنجا نفوذ کرده است برداشته می شود. با جراحی پلاستیک قسمت آسیب دیده آلت تناسلی برداشته می شود.

پنکتومی کلی(Radical penectomy): جراحی که در آن کل آلت تناسلی مرد برداشته می شود و با جراحی پلاستیک دوباره آلت تناسلی جایگزین می شود.

پرتودرمانی در درمان سرطان پیشابراه

پرتو درمانی روش درمانی است که در آن از اشعه های پرتوان ایکس یا دیگر انواع پرتوها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. دو نوع پرتو درمانی وجود دارد. در پرتو درمانی خارجی از ماشینی در خارج از بدن برای تاباندن نور/پرتو به سلول های سرطانی استفاده می شود. در روش دوم پرتو درمانی داخلی، از ماده رادیواکتیو که در سوزن، سیم ها و ابزارهای مختلف قرار گرفته اند برای ورود به سلول سرطانی استفاده می شود.

شیمی درمانی

مانند بسیاری دیگر از انواع سرطان ها در درمان سرطان رحم هم از داروهای شیمی درمانی استفاده می شود. همانطور که می دانید در شیمی درمانی دارو یا از طریق قرص یا از طریق تزریق وارد بدن شده و به کل جریان خون وارد می شود و سلول های سرطانی را از بین می برد. شیمی درمانی در درمان سرطان پیشابراه هم مانند دیگر انواع سرطان ها عوارضی دارد. البته درخصوص درمان سرطان پیشابراه، اگر داروهای شیمی درمانی مستقیما وارد عضو آسیب دیده مانند شکم شوند، داروها تنها سلول های سرطانی را از بین می برند و به دیگر سلول ها آسیبی وارد نمی شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان سرطان پیشابراه | سرطان پیشاب راه چگونه درمان می شود؟
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)