روش های درمان سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده

روش های درمان سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده

در مقاله روش های تشخیص سرطان پانکراس | سرطان لوزالمعده چگونه تشخیص داده می شود؟ درخصوص روش های تشخیص سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده توضیح داده شد. در این مقاله روش های درمان سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده توضیح داده می شود.

سرطان لوزالمعده هم مانند دیگر انواع سرطان ها انواع و مراحل مختلفی از پیشرفت دارد که درمان آنها نیز متناسب با مراحل پیشرفت و در نظر گرفتن دیگر عوامل مانند وضعیت سلامتی و سن بیمار انجام می شود. اما بطور کل در درمان سرطان پانکراس روش های درمانی زیر مرسوم است.

جراحی

برای درمان سرطان پانکراس روش های رایج جراحی به شرح زیر هستند.

جراحی درمانی(Curative surgery) در درمان سرطان پانکراس هنگامیکه نتایج تست ها و تصویربرداری ها نشان دهند که از میان برداشتن کل سلول های سرطانی میسر است.

جراحی تسکیل دهنده(Palliative surgery) هنگامیکه عکس برداری ها نشان می دهند سرطان پانکراس گسترش یافته است و برداشتن آن میسر نیست. این نوع از جراحی تنها به منظور تسکین و کم کردن عوارضی مانند مسدود شدن مجرای صفراوی انجام می پذیرد.

آبلشن(Ablation) یا آمبولازیسیون(Embolization) که به معنای سوزاندن سلول های سرطانی است هم در درمان سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده مورد استفاده قرار می گیرد. روش های مختلفی بدین منظور وجود دارند مانند استفاده از امواج رادیویی(Radiofrequency ablation/RFA)، استفاده از میکرو موج ها(Microwave thermotherapy) که در آن از امواج برای حرارت دادن و سوزاندن سلول های سرطان استفاده می شود و کریوسرجری(Cryosurgery) که در آن تومورهای سرطانی فریز یعنی یخ زده می شوند تا از بین رفته و دیگر نتوانند فعالیت کنند، نیز در درمان سرطان پانکراس بکار می روند.

پرتو درمانی که در آن از امواج پرتوان اشعه ایکس به منظور از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود از دیگر روش های درمان سرطان پانکراس/سرطان لوزالمعده است. این روش برای درمان سرطان های برون ریز پانکراس که شایع ترین نوع سرطان پانکراس هستند، بکار می روند. در درمان این نوع سرطان ها معمولا پرتو درمانی بعد از جراحی به منظور کاهش ریسک بازگشت سرطان پانکراس انجام می شود. بعضا هم این روش همراه با شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی هم که در درمان بسیاری از سرطان ها کاربرد دارد در درمان سرطان پانکراس نیز کاربرد دارد. شیمی درمانی از داروهای ضد سرطان بصورت تزریقی یا از طریق دهان که به همه قسمت های بدن می رسند، استفاده می شود. این روش به دلیل عوارضی که دارد، بیشتر در حالت پیشرفته سرطان ها که به دیگر قسمت های بدن سرایت کرده است، بکار می رود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
روش های درمان سرطان پانکراس یا سرطان لوزالمعده
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)