روش های درمان سرطان ولو یا سرطان فرج

روش های درمان سرطان ولو یا سرطان فرج
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در مقاله روش های تشخیص سرطان ولوسرطان فرج درخصوص روش های تشخیص سرطان ولو یا سرطان فرج توضیح داده شد. بعد از مشخص شدن مرحله یا میزان پیشرفت سرطان ولو، باید رویه یا برنامه درمان مشخص شود و یک یا چند روش درمانی برای سرطان ولو/سرطان فرج انتخاب شود. این روش های درمانی سرطان ولو در زیر توضیح داده می شوند.

برای درمان سرطان ولو/سرطان فرج زنان سه روش درمانی اصلی به شرح زیر هستند:

جراحی سرطان ولو

در گذشته سرطان ولو با روش جراحی که بخش بزرگی از بافت های سرطانی و بافت های سالم ولو به همراه غدد لنفاوی مجاور انها را بر می داشت، استفاده می شد. این روش درمانی به جهت اینکه تقریبا هیچ سلول سرطانی ناشناخته ای باقی نمی ماند، روش خوبی بود. اما چنین عمل جراحی گسترده ای بر عملکرد جنسی زن بویژه به دلیل برداشتن کلیتوریس تاثیر می گذاشت.

امروزه اگر سرطان ولو سریع تشخیص داده شود، دیگر نیازی به برداشتن مقدار زیادی از سلول های سالم نیست. بعلاوه بیوپسی غدد سنتینل می تواند جایگزین عمل جراحی برداشتن غدد لنفاوی باشد. اما اگر سرطان ولو به مرحله پیشرفته رسیده باشد، رویه درمانی گسترده ای که شامل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی می شود، بکار بسته می شود.

پرتودرمانی برای درمان سرطان ولو

پرتو درمانی از اشعه پرتوانی مانند اشعه گاما یا اشعه ایکس و ذراتی مانند الکترون، پروتون یا نوترون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. در درمان سرطان ولو/سرطان فرج پرتودرمانی از پرتودرمانی از خارج که در واقع از خارج از بدن و از روی پوست بدن بیمار انجام می شود، استفاده می شود. در مواردیکه سرطان ولو به غدد لنفاوی در ناحیه تناسلی و لگن نیز نفوذ کرده است، از پرتودرمانی به تنهایی استفاده می شود. پرتودرمانی اثرات جانبی مانند خستگیف تهوع یا دل پیچه، روان شدن روده یا اسهال، تغییرات پوستی و کاهش سلول های خونی دارد.

شیمی درمانی دیگر روش تشخیص سرطان ولو است. در این روش از داروهای ضد سرطان به منظور درمان سرطان فرج استفاده می شود. این داروها یا از طریق دهان یا تزریق در رگ به بدن وارد می شوند. در این روش دارو وارد جریان خون می شود و به نقاط مختلف بدن می رسد. این روش درمانی برای سرطان های پیشرفته و سرطان هایی که به دیگر نقاط بدن سرایت کرده اند، استفاده می شود. به دلیل اینکه ممکن است این روش درمانی به سلول های سالم بدن نیز آسیب بزند، تنها در موارد پیشرفته سرطان از این روش درمانی استفاده می شود.

درمان پیش سرطان های ولو

پیش سرطان ولو از طریق درمان موضعی سرطان درمان می شوند. بدین صورت که دارو ضد سرطانی مستقیما به موضع سرطانی وارد می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 463
تعداد کل آرا: 4501
تعداد کل بازدیدها: 2007194

نظرات کاربران

*