روش های درمان سرطان واژن | سرطان مهبل چگونه درمان می شود؟

روش های درمان سرطان واژن | سرطان مهبل چگونه درمان می شود؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/19

در مقاله روش های تشخیص سرطان واژن | سرطان واژن چگونه تشخیص داده می شود؟ درخصوص روش های تشخیص سرطان واژن توضیح داده شد. قطعا پس از تشخیص دقیق و قطعی سرطان واژن، پزشکان می بایست اقداماتی درخصوص درمان سرطان واژن انجام دهند.

معمولا درمان سرطان ها از جمله سرطان واژن یا سرطان مهبل با توجه به نوع سرطان و میزان پیشرفت سرطان انجام می شود. ضمن اینکه عوامل دیگری مانند سن، وضعیت کلی سلامتی فرد، قصد فرد به بچه دار شدن و دیگر ملاحظات شخصی نیز بدین منظور در نظر گرفته می شود. توجه شود که واژن برای زنان عضو حساسی است که می تواند در رابطه جنسی و فرزندآوری آنها تاثیرگذار باشد. بنابراین هم فرد و هم پزشکان در انتخاب روش درمان سرطان واژن باید بسیار دقت کنند.

برای تشخیص سرطان واژن معمولا از یکی از روش های زیر استفاده می شود:

جراحی لیزر برای درمان سرطان واژن

در این روش درمان سرطان واژن/سرطان مهبل اشعه پرتوان نور برای تبخیر کردن(از بین بردن) بافت های غیرمعمول استفاده می شود. این روشی اثربخش برای درمان های پیش سرطان واژن است. ضمن اینکه برای زائده ها و توده های بزرگ هم اثربخش است. البته این روش برای سرطان پیشرفته/تهاجمی بکار نمی رود. در استفاده از این روش درمانی سرطان واژن پزشک درمانگر باید مطمئن شود که توده یا زائده بیوپسی شده است و سرطان از نوع پیشرفته نیست.

درمان های موضعی سرطان واژن

درمان موضعی سرطان واژن بدین صورت است که دارو مستقیما وارد قسمت سرطانی می شود. این روش درمان سرطان واژن هم بیشتر در مورد سلول های پیش سرطانی انجام می شود. یک انتخاب بدین منظور استفاده از داروهای شیمی درمانی مانند فلوروراسیل(FU-5) بطور مستقیم به داخل دیواره داخلی واژن است. این کار هر هفته به مدت ده هفته انجام می شود. البته این درمان عوارضی مانند سوزش یا ناراحتی واژن یا ولو نیز دارد.

درمان سرطان های پیشرفته و تهاجمی واژن

درخصوص سرطان های پیشرفته واژن روش های پرتودرمانی، جراحی و شیمی درمانی استفاده می شود.

پرتو درمانی سرطان واژن

در این روش از اشعه های پرتوان مانند گاما یا ایکس و ذراتی مانند الکترون، پروتون یا نوترون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در درمان سرطان واژن، پرتو از خارج از بدن و در عملی که شبیه به روش های تشخیص با عکس برداری ایکس است، به بدن تابانده می شود. بعضا این روش درمانی سرطان واژن در کنار روش های شیمی درمانی هم استفاده می شود تا غده سرطانی کوچک شده و با جراحی قابل برداشتن باشد. در روش دیگر پرتو درمانی ماده رادیواکتیو به داخل واژن وارد می شود. این روش بدین جهت که عوارض کمتری روی عضوهای دیگر بدن مانند روده و مثانه می گذارد، روش درمانی بهتری برای درمان سرطان واژن محسوب می شود.

جراحی سرطان پیشرفته واژن

درمان سرطان واژن از طریق جراحی به طرق مختلف صورت می پذیرد که در زیر تشریح می شوند. این روش ها به نوع سرطان واژن و مرحله پیشرفت سرطان واژن بستگی دارد. روش های جراحی بیشتر برای درمان سرطان های سارکوما و ملانوما واژن استفاده می شود و در مورد سرطان سلول های اسکواموس واژن استفاده نمی شود.

جراحی موضعی سرطان واژن: در این روش جراحی غده سرطانی واژن را به همراه حلقه ای از بافت های سالم و معمول اطراف بر می دارد.

واژینکتومی(Vaginectomy): این روش جراحی برای برداشتن واژن انجام می شود. در این روش اگر بخشی از واژن برداشته شود، واژینکتومی بخشی(partial vaginectomy) و اگر کل واژن برداشته شود، واژینکتومی کلی(total vaginectomy) نامیده می شود.

تراکلکتومی(Trachelectomy): سرطان واژن معمولا در قسمت بالای واژن و نزدیک دهانه رحم روی می دهد، بنابراین برداشتن این سلول های سرطانی می توان همراه با برداشتن دهانه رحم/سرویکس باشد. اگر تنها دهانه رحم یا سرویکس برداشته شود، به این نوع جراحی تراکلکتومی می گویند.

هیسترکتومی(Hysterectomy): بعضا به منظور برداشتن واژن، رحم و دهانه/گردن رحم هم برداشته می شود. این نوع از جراحی سرطان واژن هیسترکتومی یا هیسترکتومی کامل نامیده می شود. در جراحی های به منظور برداشتن سلول های سرطانی، بافت های متصل کننده و محاطی رحم هم برداشته می شوند که به این نوع جراحی هیسترکتومی رادیکال می گویند.

برداشتن رحم از طریق واژن را هیسترکتومی واژنی گویند و برداشتن رحم از طریق جراحی و ایجاد سوراخ بطور مستقیم را هیسترکتومی شکمی(Abdominal hysterectomy) می گویند.

بازسازی واژن: در مواردی از جراحی سرطان واژن که واژن برداشته می شود، امکان بازسازی واژن با یک بافت از دیگر قسمت بدن وجود دارد. این عمل جراحی را بازسازی واژن(Vaginal reconstruction) می گویند که امکاناتی برای زن از جمله امکان داشتن رابطه جنسی را فراهم می کند.

بعضا در صورتیکه سرطان واژن به غدد لنفاوی ناحیه لگن یا شکم سرایت کرده باشد، با جراحی این قسمت های واژن، غدد لنفاوی هم برداشته می شوند.

شیمی درمانی در درمان سرطان واژن

روش شیمی درمانی(Chemotherapy) از داروهای ضد سرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند که یا از طریق دارو و یا از طریق رگ به بدن وارد می شوند. این روش درمان سرطان واژن از جمله روش های سیستماتیک درمان سرطان است که داروهای ضد سرطان از طریق آن در بدن جریان می یابد و سبب می شود که اگر سلول های سرطانی به دیگر قسمت های بدن هم سرایت کرده اند، از بین روند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 464
تعداد کل آرا: 4509
تعداد کل بازدیدها: 2014090

نظرات کاربران

*